Veritatis ​Splendor 1 csillagozás

II. János Pál pápa: Veritatis Splendor

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Szent István Társulat, Budapest, 1994
150 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633607507 · Fordította: Diós István

II. János Pál pápa: Veritatis Splendor

II. János Pál pápa: Veritatis Splendor II. János Pál pápa Az igazság ragyogása kezdetű enciklikája a Katolikus Egyház minden püspökének az Egyház erkölcstanának néhány alapvető kérdéséről

Bevallom először olvastam pápai enciklikát, így nemigazán tudtam mire számítsak. De azt kell mondnom, hogy remekül összefoglalt művet adott ki a Szentatya a kezei közül. Némiképp hosszan ecsetelte az enciklika elején a gazdag ifjú történetének értelmét a pápa, de utólag láttam, hogy ez mennyire fontos volt, mert igen gyakran visszautalt az egzegetizált szentírási szakaszra. Igazán sok erkölcsi iránymutatást fogalmaz meg. Az egyetlen, ami nem igazán tetszett, hogy túl sok szó esett a téves erkölcstani irányzatokról, illetve azok megcáfolásáról. Viszont külön öröm volt az utolsó pár oldal, ahol a befejezést Szűz Máriának szentelte a pápa. Nem tudom, minden enciklikáját a Szűzanyával fejezte-e be II. János Pál, de ettől függetlenül nagyon stílusos befejezés.

Azoknak tudnám ajánlani ezt az apostoli iratot, akit érdekel az Egyház válasza a mai erkölcstannal kapcsolatos kérdésekre, ill. megyéspüspököknek. Viszont, akit nem kötnek le az elemezgető és összehasonlító írások, vagy nem barátja a kereszténységnek, annak nemigazán tudom ajánlani.

E könyv elolvasása nekem 323 percet vett igénybe.

loci93 IP>!

Az a tanítás, mely elszakítja az erkölcsi cselekedetet testi föltételeitől, eltér a Szentírás parancsolataitól és ellentmond a hagyomány tanításának is. Az ilyen tanítás új formában éleszt föl néhány régi tévedést, melyeket az Egyház mindig elvetett, mert az emberi személyt tisztán formális, „spirituális” szabadságra redukálják. Ez a redukálás tagadja a test és a vele kapcsolatos cselekedetek erkölcsi tartalmát. (vö. 1Kor 6,19). Pál apostol kijelenti, hogy nem lesz része a mennyek országában „az erkölcsteleneknek, bálványimádóknak, házasságtörőknek, kéjenceknek, szodomitáknak, tolvajoknak, kapzsiknak, részegeseknek, átkozódóknak, rablóknak” (vö. Uo. 6,9-10).

68. oldal, 49. (Szent István Társulat 1994)

Kapcsolódó szócikkek: emberi test · eretnekség · erkölcs · szabadság
loci93 IP>!

A hegyi beszédben, mely az evangéliumi erkölcs Magna Chartája, Jézus azt mondja: „Ne gondoljátok, hogy föloldani jöttem a törvényt vagy a prófétákat; nem föloldani jöttem, hanem beteljesíteni” (Mt 5,17). Krisztus az Írások kulcsa: „Vizsgáljátok az Írásokat: azok tanúskodnak rólam” (vö. Jn 5,39); Ő az üdvösség rendjének központja, az Ó- és Újszövetség, a törvény ígéreteinek és az ígéretek evangéliumi beteljesedésének foglalata; az eleven és örök összekötő kapocs az Ó- és Újszövetség között.

30. oldal, 15. (Szent István Társulat 1994)

Kapcsolódó szócikkek: erkölcs · törvény · üdvösség
loci93 IP>!

Annak a kapcsolatnak, mely az ember szabadsága és Isten törvénye között fönnáll, eleven székhelye a személy „szívében", más szóval erkölcsi lelkiismeretében van: „Az ember lelkiismerete mélyén – írja a II. Vatikáni Zsinat – egy olyan törvényt fedez föl, melyet nem ő adott önmagának, hanem mely iránt engedelmességgel tartozik, s melynek szava arra hívja, hogy mindig szeresse és tegye a jót és fusson a rossztól, s a kellő pillanatban világosan mondja a szív fülébe: ezt tedd, amazt kerüld!

74. oldal, 54. (Szent István Társulat 1994)

Kapcsolódó szócikkek: lelkiismeret · szabadság · törvény

Ó Mária, irgalmasság Anyja,
tekints mindannyiunkra,
hogy Krisztus keresztje erejét ne veszítse,
hogy az ember le ne tévedjen a jó útjáról,
el ne veszítse bűntudatát,
gyarapodjék reménye Istenben,
aki „gazdag az irgalomban” (Ef 2,4),
szabadon tegye jó cselekedeteit,
melyeket Ő előre elrendelt (vö. 2,10),
és így egész életével
„dicsőségének dicsérete legyen” (vö. 1,12).

143. oldal, 120. (Szent István Társulat 1994)

Kapcsolódó szócikkek: irgalom · Jézus Krisztus · · Szűz Mária
loci93 IP>!

A Teremtés könyvében olvassuk: „Az Úristen parancsot adott az embernek: A kert minden fájáról ehetsz, de a jó és a rossz tudásának fájáról ne egyél, mert amely napon eszel róla, meghalsz.” (2,16-17)
Ezzel a képpel a kinyilatkoztatás azt tanítja, hogy a jó és a rossz megítélésének hatalma nem az emberé, hanem egyedül Istené. Az ember kétségtelenül szabad, mert föl tudja fogni és el tudja fogadni Isten parancsait. Szabadsága nagy, mert „a kert minden fájáról ehet", ám nem korlátlan: „a jó és a rossz tudásának fája” előtt meg kell torpannia, mert az erkölcsi törvényt, melyet Isten az embernek ad, el kell fogadnia: amikor ezt elfogadja az ember, a saját szabadságát valóban tökéletessé teszi. Isten, aki egyedül jó, tökéletesen tudja, mi jó az embernek, és szeretetének erejével adja neki a törvényeit.

53. oldal, 35. (Szent István Társulat 1994)

Kapcsolódó szócikkek: erkölcs · Isten · · parancs · rossz · szabadság · törvény
loci93 IP>!

Szent Ágoston csodálatosan foglalja össze a Törvény és a kegyelem szentpáli dialektikáját: „A Törvény tehát azért adatott, hogy keressék a kegyelmet; a kegyelem pedig azért adatott, hogy beteljesítsék a Törvényt."
A szeretet és az evangélium szerinti élet nem gondolható el elsősorban parancs formájában, mert amit igényelnek, meghaladja az ember erőit: csak úgy lehetségesek, mint Isten ajándékának gyümölcse. Isten ugyanis meggyógyítja, újjáteremti és átformálja az ember szívét kegyelmével: „Mert a Törvény Mózes által adatott, a kegyelem és az igazság Jézus Krisztus által valósult meg.” (Jn 1,17)

40. oldal, 23. (Szent István Társulat 1994)

Kapcsolódó szócikkek: élet · igazság · Isten · kegyelem · Szent Ágoston · szeretet · törvény
loci93 IP>!

Az erkölcsi parancsokat – melyeket Isten az Ószövetségben adott és amelyek Isten megtestesült Fiának személyében elérték tökéletességüket az Új és örök szövetségben – hűségesen kell őrizni és folyamatosan meg kell valósítani végig a történelmen a különböző kultúrákban.

42. oldal, 25. (Szent István Társulat 1994)

Kapcsolódó szócikkek: erkölcs · kultúra · parancs · történelem
loci93 IP>!

Már a világ kormányzása az ember számára nagy és felelősségteljes feladat, mely magában foglalja a Teremtő iránti engedelmes szabadságát: „Töltsétek be a földet és hajtsátok uralmatok alá.” (Ter 1,28) Ezért mind az egyes embert, mind az emberi közösséget megillet egyfajta jogos autonómia, melynek a Gaudium et Spes külön figyelmet szentel. A földi dolgok autonómiája azt jelenti, hogy „a teremtett dolgoknak és maguknak a közösségeknek is megvannak a saját törvényei és értékei, melyeket az embernek lépésről lépésre kell fölfedeznie, használnia és rendeznie.” (GS 36)

57. oldal, 38. (Szent István Társulat 1994)

Kapcsolódó szócikkek: engedelmesség · érték · felelősség · Isten · szabadság
loci93 IP>!

Éppen ezért Krisztus követése a keresztény erkölcs eredeti és lényeges fundamentuma: miként Izrael népe követte Istent, aki vezette őt a pusztában az ígéret földje felé (vö. Kiv 13,21), a tanítványnak úgy kell követnie Krisztust, akihez maga az Atya vonzza őt (vö. Jn 6,44).
Itt nem csupán arról van szó, hogy meg kell hallgatni egy tanítást vagy engedelmeskedni kell egy parancsnak, hanem Krisztus személyéhez kell ragaszkodni, osztozni kell vele életében és sorsában, részesülni kell az Atya akarata iránti szabad és szeretetteljes engedelmességében.

35-36. oldal, 19. (Szent István Társulat 1994)

Kapcsolódó szócikkek: engedelmesség · erkölcs · Jézus Krisztus
loci93 IP>!

A hit és az erkölcsi élet előmozdítása és őrzése az Egyház egységében olyan feladat, melyet Jézus apostolaira bízott (vö. Mt 28,19-20).

43. oldal, 27. (Szent István Társulat 1994)

Kapcsolódó szócikkek: apostol · erkölcs · hit · Jézus Krisztus