Laboram ​exercens 1 csillagozás

A Rerum Novarum enciklika megjelenésének 90. évfordulója alkalmából
II. János Pál pápa: Laboram exercens

A Laboram exercens enciklikát Szentatyánk a Rerum Novarum enciklika kilencvenéves jubileumára szánta. Ez 1891. május 15-én került nyilvánosságra, s a Szentatya úgy tervezte, hogy az évforduló napján adja át az Egyháznak harmadik körlevelét. Terve megvalósításában a május 13-án ellene elkövetett merénylet megakadályozta. De amint újra munkához látott, első dolga volt, hogy az enciklikát befejezze. Szeptember 14-én, a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén bocsátotta útjára ezt az előző, Dives in misericordia kezdetű enciklikához hasonlóan elmélkedésre késztető körlevelet.
     A Pápa a munkáról beszél, s vele kapcsolatosan mindenről, ami a dolgozó ember számára fontos. De hangsúlyozza, hogy „nem gazdasági, vagy politikai értekezést” ír, hanem a munka „lelkiismereti és erkölcsi szempontjaira” akarja felhívni az Egyház figyelmét.

Szent István Társulat, Budapest, 1981
96 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633601789 · Fordította: Diós István

Dél

loci93 IP>!

1. Munkát végezve kell az embernek megszereznie mindennapi kenyerét, ugyanakkor munkájával mozdítja elő a technika és a tudományok szüntelen fejlődését, különösen pedig a társadalom – amelyben testvéreivel együtt él – erkölcsi és kulturális életének folyamatos kibontakozását.

II. János Pál pápa: Laboram exercens A Rerum Novarum enciklika megjelenésének 90. évfordulója alkalmából

loci93 IP>!

31. Ebből érthetjük meg, hogy az emberi munka vizsgálata – melyhez lelkünk számára világosságot azok az igék gyújtanak, amelyek az ember földön való uralmáról szólnak –, behatol az etikai-szociális kérdések együttesének legbenső magvába. Ilyen felfogásnak kellene uralkodnia a társadalom- és gazdaságpolitika egész területén, vonatkozzék akár az egyes régiókra, akár a nemzetek és kontinensek között létrejött tágabb szerveződésekre, különös tekintettel azokra a feszültségekre, amelyek nemcsak Kelet és Nyugat, hanem Észak és Dél között is megvannak. Korunk etikai-szociális kérdései különböző összefüggéseinek nagy figyelmet szentelt XXIII. János pápa Mater et Magistra, és VI. Pál pápa Populorum progressio kezdetű enciklikájában.

Kapcsolódó szócikkek: Dél · észak · kelet · munka · nyugat · VI. Pál pápa · XXIII. János pápa