Familiaris ​consortio – A családi közösség 3 csillagozás

II. János Pál: Familiaris consortio – A családi közösség II. János Pál: Familiaris consortio – A családi közösség II. János Pál: Familiaris consortio – A családi közösség

Az 1981. Krisztus Király ünnepén közzétett Familiaris consortio kezdetű apostoli buzdítás II. János Pál pápa legmeghatározóbb írásai közé tartozik. Bemutatja a házasságot és a családot a keresztény tanítás fényében. Elemzi a valóságnak ezt a szeletét, és megjelöli azokat a tennivalókat, melyek a családok életének kibontakozásához szükségesek, valamint azokat, melyeket a családoknak kell ellátniuk Isten országának építésében. A körlevél keletkezése idejében és ma is vezérfonal. Olyan alapmű, mely húsz év múltával is próféciaként hat. Ma is szenvedjük mindazoknak a tennivalóknak a végre nem hajtását, melyek a dokumentumban szerepelnek.
Hogy üdvözített és üdvözítő közösség lehessen a család, elengedhetetlen, hogy folyamatosan és szüntelenül, a fokozatosság elvét figyelembe véve megtérjen. Ehhez segít pontos, hiteles és szép tanításával az újra kiadott Familiaris consortio, melyet Isten áldását kérve ajánlok minden olvasó figyelmébe

Bíró László, püspök, rektor, az MKPK családreferense

148 oldal · puhatáblás · ISBN: 0299001676080 · Fordította: Diós István

II. János Pál pápa (Karol Wojtyła) · pásztor · Szűz Mária · VI. Pál pápa

Kisanna>!
II. János Pál: Familiaris consortio – A családi közösség

II. János Pál: Familiaris consortio – A családi közösség II. János Pál pápa apostoli buzdítása a keresztény család feladatairól a mai világban

Alaposan tárgyalja II. János Pál a család helyzetét a modern társadalomban, sokféle problémát, kérdést igyekszik megválaszolni.

II. János Pál: Familiaris consortio – A családi közösség

Úgy néz ki, hogy II. János Pál pápával lépnek az életembe az eddig nem olvasott műfajú egyházi dokumentumok. Ugyanis tőle olvastam életem első enciklikáját, és most életem első apostoli buzdítását.
Az első, amit már most meg kell jegyeznem, hogy ez minden elfogultság nélkül KLASSZIKUS. Nem csak elképesztően aktuális (1981-es könyvről van szó), hanem nagyon reális, és meglepően gyakorlatias. A családról kimondott igazságok megkérdőjelezhetetlenek, főlek az Egyház tanításának fényében. A család témáját nagyon alaposan körbejárja, elég csak a házassági felkészítéssel, a családpasztorációval, a nemiséggel vagy a különleges esetekkel foglalkozó pontokra gondolni. Hamisítatlanul benne van II. János Pál pápa stílusa, mind fogalmazási értelemben (ó, azok a hosszú körmondatok…) mind pedig stílus tekintetében (mert közvetlen, mint mindig).

Ezt a könyvet minden szülőnek, lelkipásztornak és családnak ajánlom, a katolikusoknak meg kötelező jelleggel. Viszont, akit a család témája nem érdekel, annak nemigazán tudom ajánlani.

E könyv elolvasása nekem 278 percet vett igénybe.

loci93 IP>!

Annyira jelentős a szülői nevelés, hogy hiányát alig lehet pótolni. A szülők feladata, hogy Isten és az emberek tiszteletével olyan családi légkört teremtsenek, amely elősegíti a gyermekek minden irányú nevelését az egyéni és közösségi élet számára.

66. oldal (Szent István Társulat, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: élet · emberek · gyermek · Isten · közösség · nevelés · szülő
loci93 IP>!

A papoknak és diakónusoknak, akik a maga idejében megfelelő képzést kaptak feladatukhoz, a családokkal mindig úgy kell viselkedniük, mint atyáknak, testvéreknek, pásztoroknak és tanítóknak. A kegyelem eszközeivel segítsék és az igazsággal világosítsák meg a családokat.

118. oldal (Szent István Társulat, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: család · igazság · kegyelem · pap
loci93 IP>!

Az Egyház mindezek ellenére szilárdan hiszi, hogy az emberi élet, bármilyen törékeny és keserves, mindig az Isteni Jóság nagyszerű ajándéka. Az Egyház minden sötét jövendölés és földet elhomályosító vak önszeretet ellenében az élet pártján áll, […]

54. oldal (Szent István Társulat 1982)

Kapcsolódó szócikkek: egyház · élet
loci93 IP>!

A vegyesházasságokban élő házastársak problémáit három pontban lehet összefoglalni:
Először is szem előtt kell tartani a katolikus fél hitéből adódó kötelességeket; szabad vallásgyakorlatát, és erői szerint mindennek megtételét annak érdekében, hogy a gyermekeket a katolikus hitben kereszteljék és neveljék.

127. oldal (Szent István Társulat, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: házasság · katolikus · kötelesség · nevelés

58. A MEGTÉRÉS ÉS KIENGESZTELŐDÉS SZENTSÉGE: A GYÓNÁS

A megszentelődés feladatának elengedhetetlen és állandó része a keresztény családban az, hogy elfogadják a megtérésre szólító evangéliumi felhívást. E felhívás minden kereszténynek szól, aki hűtlen lesz a keresztségben kapott „újjászületéshez”, mely által „szent” lett. Maga a keresztény család sem tartja meg mindig a kegyelem törvényét és azt a keresztségi megszentelődést, amely megújult a házasság szentségében.
A keresztény családon belüli bűnbánatnak és kölcsönös megbocsátásnak, amelyet a családtagok a mindennapi életben annyiszor gyakorolnak, különleges szentségi ideje van a bűnbánat szentségében. A házastársakra vonatkozóan VI. Pál pápa így írt a Humanae vitae kezdetű enciklikában: „Ha pedig még bűnük fogva tartaná őket, ne csüggedjenek, hanem alázatosan és állhatatosan meneküljenek Isten irgalmához, amelyet a bűnbánat szentsége bőségesen áraszt”.
E szentségeknek különleges hatása van a családi életre: miközben a házastársak és az összes családtagok a hit által megértik, hogy a bűn nem csupán az Istennel kötött szövetséggel ellenkezik, hanem a házastársak szövetségével és a család közösségével is, találkoznak Istennel, „aki gazdag az irgalomban”, s aki – mivel a bűnnél erősebb szeretettel szeret – megújítja és tökéletesíti a házastársi szövetséget és a családi közösséget.

94-95. oldal (Szent István Társulat, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: enciklika · gyónás · VI. Pál pápa
loci93 IP>!

„Elmenvén az egész világra hirdessétek az Evangéliumot minden teremtménynek.” A keresztény család hite és evangelizációs feladata rendelkezik ezzel a missziós küldetéssel.

90. oldal (Szent István Társulat, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: család · feladat · keresztény · küldetés
loci93 IP>!

Hozzátesszük ehhez sürgető buzdításunkat, amely szerzetesek vezetőinek szól: hűségesen őrizvén a rájuk jellemző karizma lényegét, úgy tekintsék a család felé irányuló apostolkodást, mint a mai körülmények között az egyik legégetőbb feladatot.

120. oldal (Szent István Társulat, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: család · feladat
Kisanna>!

A házasságban és a családban a kapcsolatok egész szövevénye valósul meg a személyek között (a házastársi közösség, az apaság és anyaság, a gyermeki és testvéri kapcsolat), s ezek révén minden ember bekapcsolódik az „emberiség családjába” és „Isten családjába”, amely az Egyház.

15. A CSALÁD MINT SZEMÉLYES KÖZÖSSÉG

loci93 IP>!

[…] az az igazi és mély családi és házastársi lelkület amelyet a teremtés, a szövetség, a Kereszt, a feltámadás és a házasság jeltermészete táplál, amelyekre a Szinódus ismételten hivatkozott.

92. oldal (Szent István Társulat, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: család · feltámadás · házasság · kereszt · szövetség · teremtés
loci93 IP>!

A keresztény család mint „kicsi egyház” a „nagy Egyházhoz” hasonlóan arra hivatott, hogy a világ számára az egység jele legyen és ily módon részt vegyen prófétai feladatában, a tanúságtételben annak a Krisztusnak országa és békéje mellett, aki felé az egész világ halad.

82. oldal (Szent István Társulat, 1982)

Kapcsolódó szócikkek: béke · család · egyház · egység · katolikus egyház · világ