Hajrá, ​magyarok! 13 csillagozás

Az Orbán Viktor-sztori egy lengyel újságíró szemével
Igor Janke: Hajrá, magyarok!

A ​lengyel konzervatív újságíró és blogger, Igor Janke munkája alaposabb, tárgyilagosabb, informatívabb és jobb könyv minden, eddig idehaza megjelent Orbán Viktor-életrajznál. (…) A szerzőt nem kötik gúzsba személyes érdekek, belpolitikai és közéleti összefonódások. Szubjektív, saját élményeken és következtetéseken alapuló, egyben korrekt könyvet akart írni, közölve és megvizsgálva az alanyára nézve nem túl hízelgő információkat is. Mint mondja, nem rajongója Orbán Viktornak, és a könyvből kitűnik, hogy a magyarországi zsigeri előítéleteknek sem rabja. Nem befolyásolja őt sem a hívők üres rajongása, sem az Orbán-fóbiások vak gyűlölete.
(…) Igazolva érezhetik a véleményüket azok is, akik a magyar miniszterelnökben a hatalmi technikák hidegvérű, nem egyszer könyörtelen sakkjátékosát látják, de azoknak sem kell csalódniuk, akik a különleges tehetségű és teljesítményű, a keresztény és nemzeti értékek mellett mélyen elkötelezett, európai léptékű politikust tisztelik Orbán… (tovább)

Rézbong, Göd, 2013
ISBN: 9789630872768
Rézbong, Göd, 2013

nyolcadikutas
Igor Janke: Hajrá, magyarok!

Igor Janke: Hajrá, magyarok! Az Orbán Viktor-sztori egy lengyel újságíró szemével

Nagy magasságokat és mélységeket nélkülöző, tulajdonképpen rendesen egyberakott életrajz Igor Janke munkája. Aki átélte a „rendszerváltás” óta eltelt időt, annak lényegében sok újat nem mond, viszont ad némi fűszert a kulisszák mögötti miliőből.
Egy biztos. Lehet Orbánt Isteníteni, vagy démonizálni, szeretni, vagy utálni, a XX. és XXI. század magyar és európai történelmének egyik meghatározó és megkerülhetetlen alakja.
És magyarként mit is mondhatnék mást, mint:
Hajrá, Magyarok!

eMBé P
Igor Janke: Hajrá, magyarok!

Régi vesszőparipám, hogy a sokszor – joggal – kritizált közéleti kultúránk javításához nem ítélkezni kell az aktuálpolitikai fejlemények felett, hanem értelmezni azokat. Teli szájjal cinikusan kiröhögni a politikai szereplőket, vég nélkül kritizálni őket, vagy lila fejjel üvölteni rájuk mindenki tud. Megérteni az egyes döntések mögötti motivációkat, átlátni egy-egy kormányzati filozófiát vagy ellenzéki stratégiát, elemezni az ok-okozati összefüggéseket, megpróbálni kibogozni a lényeget már komolyabb intellektuális kihívás, amit persze rengetegen megspórolnak maguknak.
Az egyes döntések azonban nem csak úgy születnek, emberek hozzák őket. Aki kívülállóként a döntések lényegi okait kutatja, annak előnyére válhat, ha ismeri a döntéshozók személyét, háttértörténetét, életútját. Ebben leginkább a politikai életrajzok lehetnek a segítségünkre. Ezek között – mint minden más könyvműfaj esetében – van jó és rossz, attól függően, hogy a kötet szerzője mennyire ragaszkodik a tényekhez, vagy, hogy miként viszonyul a kötet alanyához. Igor Janke lengyel újságíró könyve mindkét szempont alapján egy rendkívül jól megírt, élvezetes olvasmány. Hosszas kutatómunka, sok-sok interjú nyomán született precíz könyv. Személyes hangvételű, de nem elfogult mű. Aki elolvassa, sokkal többet megért majd Orbán Viktor karakteréből, motivációiból, pártelnöki vagy kormányfői döntéseinek okairól, mintha csak napi hírfogyasztóként próbálná értelmezni a körülöttünk zajló közéleti eseményeket. Nem árt azonban szem előtt tartani: minden történetet többféle módon is el lehet mesélni, és ez is csak egy narrációja a miniszterelnök életútjának – annak viszont teljesen korrekt.

Igor Janke: Hajrá, magyarok!

Korrekt politikai életrajz a magyar miniszterelnökről. Imádóin és gyűlölőin kívül mindenki érdeklődéssel forgathatja e kötetet, mert találhat benne néhány olyan nézőpontot, amit idehaza képtelenség meglátni a Nagy Össznépi Sárdobálások közepette…
Azt semmiképp sem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy a könyv elsősorban a lengyel olvasóknak íródott, így a benne szereplő tényanyag nem sok újat jelenthet azoknak, akik itt éltek az elmúlt húsz-huszonöt évben és ezalatt nem tartották csukva szemüket-fülüket.

Hegerobin
Igor Janke: Hajrá, magyarok!

A politikai életrajz az egyik legnehezebb műfaj – ezt már Robert Harris Szellemírója óta tudjuk –, és ez különösen igaz akkor, ha egy épp hatalmon lévő államférfi karrierjét bemutató könyv kerül a kezünkbe. Hiszen ez az a műfaj, amihez szinte csak szélsőségek közt juthatunk hozzá, mivel aki belefog egy ilyen monumentális feldolgozó munkába az vagy nagyon gyűlöli az adott politikust, és minden mondatával ostort csattogtatva vezet minket előre, vagy pedig egy olyan rajongó ragad tollat, aki alig lát ki a bálványa árnyékából. Egészen 2013-ig kellett várni, hogy Magyarország utóbbi két évtizedének kétségtelenül legmeghatározóbb politikusa, Orbán Viktor is megkapta a maga életrajzi kötetét. A Hajrá, magyarok! persze ugyanúgy beleesett a műfaj összes csapdájába, ahogy illik, mégis valami olyan született, amire politikai nézetektől függetlenül is érdemes odafigyelni.

Itt olvashatsz bővebben: http://bookone.blog.hu/2013/09/04/hajra_magyarok_173

Amapola P
Igor Janke: Hajrá, magyarok!

Korrekt életrajz, bár érezhető, hogy az író melyik oldalról nézi a történéseket és a „főszereplőt”, de ez nem teszi vakká. Olvasásá közben újraéltem az elmúlt 25 évet, ha nem is mindig felhőtlen örömmel.

daney

A 2002. május 7-i nagygyűlés után Orbán csaknem két hónapra eltűnt. Senki sem tudta, mi van vele. Nem járt be a Parlamentbe, nem szerepelt semmilyen nyilvános rendezvényen. Az ellenséges médiumok azt kezdték pletykálni, hogy nem bírta elviselni a választási vereséget, elmegyógyintézetbe került, és pszichiátriai kezelés alatt áll. Az egyik ismert publicista a Népszabadság hasábjain gyakorlatilag „eltemette” őt. Budapesten a mai napig legendák keringenek e körül. Orbán egyik közeli munkatársa végül csak elárulta nekem, mi volt az igazság annak idején. Május végétől, és egész júniusban Orbán Viktor azért nem adott életjelet magáról, mert… a labdarúgó-világbajnokságra látogatott el Dél-Koreába és Japánba. Újratöltött.
Ez ő.

Kapcsolódó szócikkek: Népszabadság · Orbán Viktor
daney

Olyan embereknek, akik nem akarnak egyik oldal mellett sem kiállni, akik mindkét oldal szabálytalanságait igyekeznek feltárni, napjainkban nincs helye a magyarországi médiában.

daney

Van egy bölcs mondás, mely szerint kereszténység nélkül Európának nincs szíve. Nincsen lelke sem. Európa ma egy lelkét vesztett gépezet. Nem képvisel olyan értékeket, amelyek az emberi lélekből fakadnak.

Amapola P

Az alábbi, történészek által emlegetett anekdota azt mutatja be, hogyan próbálta Kádár elvtárs meggyőzni Hruscsov elvtársat a Magyarországon uralkodó nyugalomról:
„Hruscsov: Mondja, Kádár elvtárs, mennyi lakosa van Magyarországnak?
Kádár: Kereken tízmillió, Hruscsov elvtárs.
Hruscsov: És mennyien támogatják a maguk politikáját?
Kádár: Körülbelül kilenc és fél millióan.
Hruscsov: És mi van a maradék ötszázezerrel?
Kádár: Nyikita Szergejevics, őket köti a pártfegyelem!”