Róza ​leányasszony 18 csillagozás

Ignácz Rózsa: Róza leányasszony Ignácz Rózsa: Róza leányasszony Ignácz Rózsa: Róza leányasszony Ignácz Rózsa: Róza leányasszony

Ignácz Rózsa közelről ismeri a színház világát és a magyar színészet történetét. Ebben a regényében két színész: Benke József és leánya, Laborfalvi Róza élettörténetén keresztül a magyar színjátszás kezdeteit mutatja be. Legendás színészek elevenednek meg: Lendvay, Hivatal Anikó, Kántorné, Déryné… és híres írók: Jókai, Petőfi, Szigligeti, akik mind szinte romantikus küzdelmet folytatnak a magyar színjátszásért és rajta keresztül az egész magyar irodalomért és kultúráért. Ignácz Rózsa terjedelmes történelmi regényének mellékleteként metszetek és fényképek mutatják be az akkori Pestet, a színházat, a színészeket.

Pro-Print, Csíkszereda, 2005
Móra, Budapest, 1972
558 oldal · keménytáblás
Móra, Budapest, 1966
560 oldal · Illusztrálta: Szecskó Tamás

nagy_csilla>!

Figyelmeztetlek, fiam, hogy a nyomor csak a költészetben fennkölt. Valójában büdös.

nagy_csilla>!

Sűrű történésben könnyen felejt az ember – a tegnapi napot s a tegnapi ismerősöket.

nagy_csilla>!

Vigasság s ennivaló volt elég, s mégis arról suttogott egész Háromszék, de még Udvarhelyszék is, hogy az ifiasszony az egész lagzi alatt egy szót se beszélt. Az esküt elmondta ugyan az esperes úr után, de azután akkorára csücsörítette a száját bánatában, mint egy aszott fuszulykaszem, a szemeibe két gombostű ült a hegyeivel kifele, peckes szomorúan. Még a nyaka is megvékonyodott a bánattól s a főkötőtől. Ilyen hegyes hallgatag maradt azután is, heteken át, míg egy hajnalban – ott laktak ők az apai házban – a loncsos szőrű házőrző komondor hátborzongató szűkölése be nem jelentette, hogy a guta meglapította hirtelen az öreg Berde urat. Zsuzsika még hegyesebb, még szigorúbb lett agyász első napjaiban, de amikor a kriptaajtó bedördült Berde úr után. egyszerre megváltozott. A sértődöttség gombostűit kihúzta a szeméből, s a nyelvére tűzte.

kormoci_edit P>!

Olyan az egész – gondolta –, mintha én megszűnnék, és elbújnék egy kitalált alak természetében. S az a szép benne, hogy mégis az én testemben lakik az az alak, akit játszom, s az én hangommal beszél.

269. oldal, Első könyv, V. fejezet (Pro-Print, 2005)

nagy_csilla>!

Széchenyi szavai futótűzként terjedtek el a színészek világában.Írók, igazgatók és drámai ítészek eddig leginkább lassan lejtő, székely örökségként az első szótagot elnyújtó, mintegy daloló beszédmodorát kifogásolták.
És az európai kultúrájú, külföldi színészek beszédén kifinomult ízlésű gróf éppen ezt a daloló, lassú ütemű, meleg alt hangot nevezte a legszebb emberi hangnak.

nagy_csilla>!

Lehet ám zenélni a hanggal éneklés nélkül is, ha verset mond az ember szíve érzésével.