Ígéretek ​5 – Antológia 2 csillagozás

Ígéretek 5 – Antológia

„A rómaiaknál az ötös szám a V. A II. világháború óta e a győzelem a victoria jele is. Ezt a győzelmet az ötödik kötettel az uniformizáltság, a fogyasztói monokultúra, az elszürkülés és elbutulás felett arattuk. Elsősorban azok, akik ezeket a verseket, novellákat írták, másodsorban mi, akik olvassuk. Nem bestsellerként faljuk, nem a tévé vagy valamelyik óriásplakát ajánlotta nekünk, hogyha valakik akarjuk, nem a tévé vagy valamelyik óriásplakát ajánlotta nekünk, hogyha valakik akarunk lenni, mindenképpen Ígéreteket kell vásárolnunk. Ismerős írt bele, hallottuk valahonnan, hogy jó, vagy csak egyszerűen belelapoztunk, és tetszettek az írások. Ezért tartja most a kezében, nyájas olvasó, ezt a kötetet, s ha elmélyed benne, talán kedvet kap az előzőekhez, meg a következőkhöz is.” (részlet az Előszóból)

Garbo, 2011
176 oldal · ISBN: 2061784052

Ígéretek 5 – Antológia

Ez az első olyan antológia-olvasásom, amelyik pályázaton résztvevők írásaiból tevődik össze, és amelyikben az én elsőként nyomtatásban megjelent versem is szerepel. Csak ezért is van belőle saját példányom.
A kiadásból látszik, hogy nagyon régóta porosodott a polcomon, csak bele-beleolvastam az elején, végig nem akartam, illetve őszintén szólva annyira nem is érdekelt, inkább az emléke miatt őriztem (rejtegettem). Aztán most unalmas várakozásomban végre előkerült és végig is olvastam!
Bár nyertes pályázók műveiről van szó, a színvonal meglehetősen vegyes és azért egy plusz lektor nem ártott volna neki…
Inkább a novellák között találtam kedvemre valót.
Nem csak a színvonal, de a téma is igen szerteágazó. Egyértelműen azonban elmondható, hogy vidám, aranyos írások nincsenek benne. Még ami esetleg látszólag az is, valahol mélyben elbújik benne (ahogy nagyrészt a többiben is) a keserűség, a magány és az életidegenség. Vagy nincs olyan jól tálalva, hogy átérezzem a boldogságot…
Egészen hétköznapi helyzetek mind, itt-ott bukkan fel egy-két más jellegű, kicsit elvont szöveg (és ezek azok, amik tetszettek is!).
A bemutatkozó szövegek hol fennköltre, hol félvállról odadobottra, néha semmilyenre, máskor viszont már az ott fellelhető irodalmi értékek miatt is igen érdekesre sikerültek. Többen vezetik úgy fel, hogy nagyjából „az előzőben már bemutatkoztam, minek írjak még, ismerned kéne a nevem!”… Ez számomra igen ellenszenves. Abszolút nem egyértelmű, hogy a többi Ígéretek kötet is megvan, sőt! Jó lett volna, ha mindenkiről tudok meg ezt-azt rendesen, ha már van az a bemutatkozó szöveg. Illetve erre a szerkesztő is figyelmeztethette volna a szerzőket. Ez a stílus több helyen is negatív felhangot adott a vers/novella iránti előzetes elvárásaimnak (nyilván ennek azért nem így kéne lennie).
Néha egyébként jó lesz fellapozni, vannak benne érdekes és értékes írások, némelyik szerzőnek utána is nézek majd.

Kocos>!
Ígéretek 5 – Antológia

Nagyon örülök, hogy 2 éve megvásároltam. Nem szoktam gyakran verseket olvasni, novellák is ritkábban akadnak a kezem ügyébe, mint szeretném. Azonban a kötetet olvasva az a határozott cél formálódott meg bennem, hogy ideje újítanom a szokásaimon :)

Ráhajtod a világra fejed,
a világ fogvatartó neked
– vasakból kovácsolt ketreced.

A világ a megtartód mégis,
mikor épp elhiszed, hogy szeret!

Imára kulcsolod két kezed,
vallatód lesz kritikus feled,
vitába hajszolod istened.

A világ a gyógyszered mégis,
mikor épp elhiszed, hogy szeret!

Magyar Anikó - Kölcsön-hatás, 12. o.

Mandragoria>!

O betű végtelenül szomorú volt. Látta a világot, látta, hogy az egész csak könyvekből, lapokból, sorokból és betűkből áll. Nincs hát miért világgá menni. Immár beletörődve foglalta el helyét, a könyv száznegyvenhetedik oldalának kilencedik sorában, a dob szóban, a sor közepétől egy kicsit jobbra.

Hetényi Balázs - A betű (részlet), 62. o.

Mandragoria>!

Körülnéztem, hogy bámul-e valaki. Kihúztam magam, és határozott léptekkel továbbálltam. Vettem a határozottságból is egy keveset, ha már itt jártam. Kreativitással is jól telepakoltam a kosarat, azután a „szeretet” nevű tábla felé fordultam. Érdekesnek hatott, hogy szinte egyedül álltam ott. Egy idős hölgy megkért, hogy segítsek, tegyek a kosárba belőle, majd hozzátette: „A kisunokámnak lesz!” Hát, könnybe lábadt a szemem. A néni még elidőzött egy ideig a „tisztelet” és a „megbecsülés” nevű csomagok környékén.

Vaszta Pál - Sors hipermarket (részlet), 132. o.

Pillanatfelvételnek tűnt.
Úgy éreztem, hogy megreped az üveg.
És darabokra törik bent a múlt.
Láttam, hogy így volt.
Aztán szótlanul tovaszaladt valamerre.
És maga után hagyta a szilánkokat.
Rajtuk lépkedve ballagok el én is.
Nem szúr, nem éget, nem fáj kicsit se.
Arccal lefelé bámulnak a jövőbe.
És nem látják, mi lett volna, ha…
Belepréselem őket a jelen-mélyedésekbe.
És így maradunk együtt.
Külön.

Mandragoria - Pillanatfelvétel, 158. o.

Mandragoria>!

Elementáris alkoholtartalmú méregpohár a létezés

Galgóczi Gergely (bemutatkozás-részlet), 169. o.

Mandragoria>!

Reggel van, talán az utolsó.
Elmész, mint részeg üzenet
végén az utószó üresen,
mert nincs már több tartalom.
A nap utat tör magának
halkan az ablakon, és rajtad landol.
Míg te rajtam.
A kezed, a hajad, ahogy akartam,
a szád, ahogy elképzeltem,
puhán az ajkamon valamit mondana.
Vagy mondanék.
Bár nem tudom, mit lehetne még.

Balogh Eszter - Valamit mondanék, 172. o.