Igazságkeresők 2 csillagozás

Igazságkeresők

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Galileo Galilei, René Descartes

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Populart Füzetek Interpopulart · Populart füzetek – világirodalom Interpopulart

Interpopulart, Budapest, 1995
78 oldal · ISBN: 9636130493 · Fordította: Zemplén Jolán
Interpopulart, Budapest, 1993
78 oldal · ISBN: 9638069333 · Fordította: Zemplén Jolán

Igazságkeresők

Hogy ez a Kepler milyen butaságokat állít! Méghogy a hold bárhogyan is befolyásolná az ár-apály mozgását. :))) Pedig milyen nagy tudós! Jó fej volt Galilei.
Descartes is, de a szerénység nem tartozott az erényei közé.

tgorsy>!

Azért mégis megbecsültem ám a gyakorlatokat, melyekkel az iskolában foglalkoznak. Tudtam, hogy a nyelvek, melyekre ott tanítanak, szükségesek a régi könyvek megértéséhez; hogy a mesék kedvessége ébresztőleg hat elménkre; hogy a történelem emlékezetes tettei emelik lelkünket, s ha óvatosan olvassuk, kiművelik ítélőerőnket; hogy minden jó könyv olvasása olyan, mintha elmúlt századok legderekabb embereivel, kik e műveket írták, beszédbe ereszkednénk, mégpedig válogatott beszédbe, mert csak legjobb gondolataikat közlik velünk;

p.: 32 (Descartes)

tgorsy>!

én gondolkodom, tehát vagyok, csak egy van, ami e tétel igazságáról meggyőz, ti. egészen világosan átlátom: ahhoz, hogy gondolkodjunk, léteznünk kell, ebből pedig azt következtetem, hogy általános szabályul fogadhatom el: mindaz, amit egész tisztán s világosan átlátok, igaz is; és csak az jár némi nehézséggel megtudni, mely dolgok azok, melyeket határozottan átlátunk.

50. oldal, Descartes

Kapcsolódó szócikkek: Cogito ergo sum
tgorsy>!

Ami viszont a csodát illeti, arra szintén akkor térjünk vissza, amikor már hallottunk kísérletet a természeti magyarázatra, hiszen érzésem szerint, a természet és Isten minden műve tulajdonképpen csoda.

p.: 7 (Galilei)

tgorsy>!

… az amit józan észnek, értelemnek nevezünk, ti. a helyes ítélet, az igazságnak a tévedéstől való megkülönböztetésnek a képessége, egyenlő mértékben van meg minden emberben, hogy tehát véleményeink nem azért különböznek, mert egyikünk okosabb a másiknál, hanem mert különböző utakon jár az eszünk, s nem ugyanazt a dolgot nézi. Nem elég ugyanis, hogy valakinek jó esze legyen; a fő dolog az, hogy jól alkalmazza.

p.: 30 (Descartes)

tgorsy>!

Mindazonáltal merem állítani, nemcsak módot találtam, hogy rövid idő alatt a filozófiában tárgyaltatni szokott fő kérdéseket mind megoldhattam, hanem néhány törvényt is fölfedeztem,

p.: 55 (Descartes)