Groll ​legendája 14 csillagozás

Igaz Dóra: Groll legendája

Kála királykisasszony a családjával és egész udvartartásával az év legnagyobb ünnepére, az Újhold köszöntésére készül Aláciában. De hiába kellene boldognak lennie, Kálát nem hagyja nyugodni, hogy a régi Holddal nem törődik senki. Pedig ha a régi Hold megharagszik, az egész birodalom veszélybe kerül… Kála álmában egy ismeretlen birodalomban találja magát, és új barátaival Alácia megmentésére indul.

Kiadói ajánlás: 7 éves kortól · Tagok ajánlása: 7 éves kortól

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Zseblámpás könyvek Pagony

Pagony, Budapest, 2022
216 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635872015 · Illusztrálta: Biró Eszter

Tarja_Kauppinen IP>!
Igaz Dóra: Groll legendája

Egy hercegkisasszony álmában átjut egy másik világba – ez a felütés valóban már csak a kiskamaszokra hathat az újdonság erejével, a későbbiekben azonban túlmutat a könyv holmi egyszerű, naiv mesén. A cél természetesen a világ megmentése, melyet egy gyerekcsapat hajt végre, miközben jellemfejlődnek és összekovácsolódnak, vagyis a felszínen a könyv annyira semmi újat nem nyújt, hogy már-már kliséhalmaznak tűnhet. A mélyben mégis értékes tanulságokat találunk, melyek épp csak annyira vannak direkt módon tolmácsolva, amennyire ennek a korosztálynak szükséges.

Minthogy az alaphelyzet nem épp eredeti vagy újszerű, az értéke sokkal inkább abban rejlik, ahová kifut: vagyis, hogy a főhősnő kalandozás és világmegmentés közben nemcsak a szokásos dolgokra jön rá, mint pl. állj ki magadért, tartsunk össze ésatöbbi, hanem arra is, hogy a szokások, a hagyományok, a társadalmi kötöttségek nem csupán üres formulák, hanem nélkülözhetetlen dolgok a világ működéséhez. (Hogy miért, az a könyvből kiderül.)

Noha millióegy könyv született már egy lányról, aki átjut egy másik világba, aztán szövetségeseivel, akikkel persze időbe telik összecsiszolódnia, megmentik azt. Nem ez a könyv erénye, hanem az üzenet, amit a hagyományokról közvetít. Mert bizony a hagyományokat sokan már csak megszokásból követik, anélkül, hogy értenék őket. Ami persze még mindig jobb, mint ha egyáltalán nem követnék őket, de azért az az igazi, ha az értelmüket is felfedezzük magunknak.

Vagyis a könyv dióhéjban egy elkényeztetett, unatkozó, lázadó kiskamaszról szól, aki nem érti, mi szükség van az őt körülvevő társadalmi kötöttségekre, ezért nagy kényelme és jóléte ellenére is tehernek éli meg őket. Idővel azonban személyes tapasztalatot szerez azzal kapcsolatban, hogy a társadalom és a világ miért működik pont úgy, ahogy, és ő miért született pont annak, aki. Miután mindezt megértette, már nem lázad tovább, mert lényegében felnőtté vált. Itt aztán beszélhetnénk arról is, hogy a felnőtté válás – ahogy a könyvben is láthatjuk – nem annyira életkor, mint inkább érettség kérdése, az pedig elég pontos definíció, hogy onnantól számít valaki felnőttnek, hogy megértette és elfogadta helyét a világban, és hasznosan, felelősségteljesen be is tölti azt.

Fontos értéke továbbá, hogy validálja a negatív dolgokat, negatív érzéseket is. Sírni, túlsúlyosnak lenni, fájdalmat érezni oké. Valakit nem kedvelni jogos és érthető, főleg, ha nem értjük az illető motivációit, vagy nem tudunk azonosulni azokkal. Ezek megint csak olyan dolgok, amik manapság abszolút nem egyértelműek. Úgyhogy a nem éppen eredeti felszín alatt tele van fontos és értékes tanulságokkal ez a könyv, érdemes elolvasni. Figyelmesen.

PTJulia P>!
Igaz Dóra: Groll legendája

Aranyos mesefantasy, ahol a világ csak körítés, és a hangsúly az öngmagad megtalálásán, a magadért és barátaidért való kiálláson van. Illetve a másik megismerésén, de úgy igazán, a felszínen túl.
Nekem a vége kissé fura lett, mintha a nem megoldás lenne a megoldás, nem lett markáns, talán sótlan, ott lehetett volna kicsit bátrabb, karakteresebb a történet. De összességében egy szerethető, ajánlható meseregény.

luthienlovemagic IP>!
Igaz Dóra: Groll legendája

Noha a Groll legendája szerzője, Igaz Dóra nem első könyves szerző, eddig mégis elkerült az életművel. A kötet 2022 áprilisában jelent meg a Pagony Kiadó Zseblámpás Könyvek kiadói sorozatában, ami 7-10 éves gyerekeknek íródott könyveket gyűjt össze, méghozzá meghatározott tematika szerint. Ezeket kifejezetten kezdő olvasóknak ajánlják. Nagyobb betűmérettel íródott rövid, izgalmas, vicces történetek, melyeket sok illusztráció színesít.

A fülszöveg nem igazán keltette fel az érdeklődésemet. Egy kislány álmában átjut egy másik világba, ahol új barátokra tesz szert, akikkel megmenti a világot? Nem nevezném sosem látott felütésnek, habár a kiskamaszokra még az újdonság varázsaként hathat. Sőt, ha csak a felszínt nézzük, akkor annyira nem mutat újat, hogy már-már tocsog a klisékben.

Hogy miért adtam mégis esélyt neki? Megvallom, a borító miatt. Valamiért nagyon megfogott, ezt csak tetézte a beharangozóban emlegetett Újhold és régi Hold, ami valamilyen legendát sejtetett. Ez utóbbiban nem csalódtam, mi több, a könyv elején csakis az hajtott előre, hogy megtudjam, mi Alácia és Tahar titka. A megoldás ötletesnek bizonyult.

A Groll legendája szórakoztató olvasmány, noha az alapötlete egy hatalmas klisére épül. Azonban ebből egy egyedinek nem mondható, de fontos és értékes mondanivalót hordozó ifjúsági könyv kerekedik, amelyet Bíró Eszter egyedi illusztrációi tesznek teljessé.

Bővebben a linken: https://smokingbarrels.blog.hu/2023/01/30/konyvkritika_…

Juca P>!
Igaz Dóra: Groll legendája

„Szegény lenne a világ legendák nélkül.”

Első könyvem a szerzőtől. Tetszett a történet. Kála rengeteget fejlődik benne, miközben jobban megismeri saját magát. Érdekesek voltak az álombeli kalandozások. Furcsa volt, hogy mindig ott folytatódott az álom, ahol abbamaradt. De összességében egy kedves történetet kaptam.

Panka1992>!

Tényleg, mennyi-mennyi világ van, ami a miénk, suhant át a fején a gondolat, mennyi-mennyi nézőpont, amik együtt adják ki azt, amit látnunk kell…

167. oldalaL 18. fejezet

Panka1992>!

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy unatkozó, elkényeztetett hercegnő. És volt egy vagány, pökhendi fiú. Meg egy másik fiú, lusta és kishitű. És egy morcos, önfejű lány. Együtt indultak el, hogy megmentsék a világot. És nemcsak a világot mentették meg, hanem önmagukat is jobbá tették. Vagyis éppen azzal mentették meg a világot, hogy ők jobbak lettek.

189. oldal 20. fejezet