Budapesttől ​Belgrádig veloczipéden 3 csillagozás

Thomas Stevens az Outing Illustrated Magazine tudósítója társaságában
Igali Svetozár: Budapesttől Belgrádig veloczipéden

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Pallas, Budapest, 1885
54 oldal

Duna · Szekszárd

Igali Svetozár: Budapesttől Belgrádig veloczipéden

Igali Svetozár: Budapesttől Belgrádig veloczipéden Thomas Stevens az Outing Illustrated Magazine tudósítója társaságában

Hogy ez mekkora attrakció lehetett a maga idejében! 1885-ben, különösen a nagyobb városokon kívül ritka látvány lehetett ez a furcsa kétkerekű jószág.

Jól megírt útibeszámoló, a kalandokat (különösen a lovakkal) kellően részletesen, a kínkeserves velocipéd-tolásokat kellően röviden ismertetve. Minden tiszteletem annak, akinek nem ment el a kedve ezeken a fertelmes utakon a tekeréstől. És mindezt úgy, hogy Igali nem beszélt angolul. Egyszer kedvem lenne bejárni biciklivel az útvonalukat.

Igali Svetozár: Budapesttől Belgrádig veloczipéden

Rendkívül érdekes, ugyanakkor szórakoztató, élményszerű útleírás a kerékpáros túrák őskorából. Igali egy szót sem beszélt angolul, így kísérte Stevenst 468 km-en keresztül, út közben többször meggyűlt a bajuk a zajtól megvadult lovakkal illetve az azokhoz tartozó parasztokkal, és az útburkolat is igencsak küzdelmessé tette haladásukat. A régies nyelvezet ellenére (sőt az inkább még fokozza az értékét egyedi zamatot kölcsönözve neki) kifejezetten élvezetes olvasmány ez, mind a biciklizés, mind az olvasás szerelmesei számára szívből tudom ajánlani!

Carmilla >!

Tourista ember, ha csak megteheti, ne aludjék Szegszárdon, mert Szegszárdnak bora nagyon jó, leányai nagyon szépek, s a férfi kompánia nagyon szivélyes, nagyon marasztaló. Tourán levő veloczipédista herkulesi munkát végzett, ha másnap terve szerint el tud szabadulni e modern Capouaból.

Kapcsolódó szócikkek: Szekszárd
Eule P>!

Végre párolgó halpaprikásunkhoz ültünk. Ha a világegyetemből vagy 100 idegent halásznánk össze s azokat e halpaprikáshoz ültettük volna, ha ettek volna belőle, mindenesetre mind a 100 fura képeket vágott volna. Stevens étvágygyal ette az igazi magyar bonillabesse-t. Meg sem pisszent. A mint igy halpaprikását láttam kosztolni, feléledt bennem az a kérdés, hátha ez az ember egy Szeged vidéki angol?

online

Eule P>!

Gépeinket egy eperfához támasztottuk s az elénk tárult gyönyörű panoráma szemléletébe merültünk. Stevenst is észrevehetőleg meglepte a táj szépsége. Dél felé gyönyörű róna táj tárult elénk aranykalászaival, kelet felől a végtelenségbe elnyuló Duna folyam kigyózott el; előttünk a Fruska-Gora egész vadságával tünik elénk, nyugat felől.

Kapcsolódó szócikkek: Duna
Eule P>!

A nyugodni készülő nap egyébiránt gyönyörű szinben tüntette elő e szép vidéket. Balról a messzire elkigyózó Duna kékes szalagja veszett el, jobbról a távolban a hegység csúcsainak sötét kék körvonalai gyönyörű keretet képeztek a tölgyek árnyékában pihenő birka és kecske gulyának tájképéhez.

Kapcsolódó szócikkek: Duna
Carmilla >!

Elvittük Stevenst, lásson magyar pinczét, magyar bort. Látott! Csodálkozott a fehér és siller borok pezsgőszerű muzirozásán, de a mellett itta keményen, akár csak két magyar!

Kapcsolódó szócikkek: bor
Carmilla >!

A korcsmárosnál halpaprikást rendelek, igazi halászos maniérrel elkészitettet. Aggodalmaim voltak ugyan először, hátha Stevens nem eszik majd a tulságos paprikás eledelből, de eszembe jut, hogy hisz ez Khinában még hernyókat is fog enni, – megmaradok a kilátásba helyezett paprikás mellett.

Carmilla >!

Stevensnek volt szeme, hogy mindent lásson. Szemeit legelébb a szép sokácz asszonyokon és lányokon járatta végig, aztán szerencsésen azon is felejtette őket. E csodálatos hatást a sokácz nők képzeletet fölül muló négligé-je okozta. Szoknyájuk, illetve ingük térden fölül ért, s két oldalt „á la Szép Helena” a czomb közepe tájáig ki volt hasítva. Mind e szép dolgokat aztán egy czifra saját gyártmányu kötény „pregácsá” takarta el.