Álmok ​a jövőről 22 csillagozás

Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

A sci-fi klasszikusai sorozat második kötetében ugyancsak a műfaj legnagyobb nevei – Ray Bradbury, Arthur C. Clarke, Robert Sheckley, Dimitrij Bekin és mások szerepelnek egy-egy novellával.

A művek szerzői: John Wyndham, Anne McCaffrey, Dmitrij Bilenkin, Walter M. Miller, Keith Laumer, Herbert W. Franke, Brian W. Aldiss, Robert Sheckley, Arthur C. Clarke, Ray Bradbury, Frederik Pohl, Kate Wilhelm, Ilja Varsavszkij

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A sci-fi klasszikusai Arión, Urbis


Kedvencelte 1

Most olvassa 1

Várólistára tette 18

Kívánságlistára tette 18


Kiemelt értékelések

chhaya>!
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

Nem olvastam eddig túl sok sci-fi novellát, pláne klasszikusokat, úgyhogy számomra a kötetben szereplő összes történet újdonság volt. Néhány író regényét olvastam korábban (John Wyndham, Arthur C. Clarke), másoknak csak a neve volt ismerős (Anne McCaffrey, Ray Bradbury, Frederik Pohl), de egészen biztos, hogy ezután párat még megjegyzek közülük…

Jó kis válogatás, különösen tetszett a csoportosítás. Négy részből épül fel a kötet, ami a sci-fi műfaj négy különböző témájába enged betekintést, ahogy azt az 50-es, 60-as, 70-es években elképzelték. Az Űrutazás központi témája értelemszerűen az űrhajózás, a végtelen űr és ember viszonya… Én, a robot Asimov után szabadon: robotok, androidok és kiborgok – főleg a mottó tekintetében érdekesek ezek az írások, ami ugyan mi más lehetne, mint a robotika három törvénye. A Harmadik típusú találkozások különféle idegen lényeket ír le, igazán elgondolkodtató aspektusból – többek közt: vajon ki is a szörnyeteg és ki számít értelmes lénynek? Végül A jövő társadalma érdekes víziókat gyűjt össze a lehetséges jövőről.

Alapvetően tetszettek a novellák, változatos, klassz gyűjtemény. Akadnak köztük hosszabb, kerek egész történetek, de kis szösszenetek is, amik szabad teret engednek az olvasó fantáziájának; kis életképek, élettörténetek, meg nem valósult lehetőségek, de zömmel ma is érdekes, elgondolkodtató írások… Ha technológiailag már nem is mind állja meg a helyét, az emberi természetről mindenképp hiteles, ma is aktuális képet festenek.

Kedvencem: Anne McCaffrey: Az éneklő hajó

szigiri>!
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

A szerkesztő érdeme annyi, hogy valakivel megterveztetett egy új borítót. Ez a kötet gyakorlatilag egy Best of Galaktika, antológiák antológiája, forrásmegjelölés nélkül, ráadásul van ami már kétszer is megjelent.
Aki szereti a sci-fit az már mindet olvasta, a novellák a nyolcvanas évekig már megjelentek magyarul, válogatáskötetekben, Galaktikákban. Forrásmegjelöléssel azért jelzem, hogy eredetileg hol is szerepelt, ha már a szerkesztő elfelejtette.

John Wyndham: Túlélni (2. Galaktika)
Anne McCaffrey: Az éneklő hajó (56. Galaktika)
Dmitrij Bilenkin: Űrhidegfóbia (Ötvenedik, Kozmosz-Fantasztikus Könyvek)
Cesare Falessi: Az űrpilóta igazsága (49. Galaktika)

ÉN, A ROBOT
Walter M. Miller: Én alkottalak (A pokolba tartó vonat – Tudományos-fantasztikus novellák)
Keith Laumer: Háborús ereklye (38. Galaktika)
Herbert W. Franke: Joe, a kiborg (16. Galaktika)
Brian W. Aldiss: Neanderbolygó (Mayras Regénytár)

HARMADIK TÍPUSÚ TALÁLKOZÁSOK
Robert Sheckley: A szörnyetegek (36. galaktika)
A. Bertram Chandler: A ketrec (A csillagûzött szeretõ)
Arthur C. Clarke: Tüzek a mélyben (15. Galaktika)
Ray Bradbury: Valaki, aki vár ( Riadó a Naprendszerben)

A JÖVŐ TÁRSADALMA
Frederik Pohl: Alagút a világ alatt (Alagút a világ alatt [antológia])
Kate Wilhelm: Nagy voltál, baby! (56. Galaktika)
Juan G. Atienza: Három- vagy négymilliárd kivándorló (24. és 198. Galaktika)
Ilja Varsavszkij: Az örökös (8. Galaktika)

1 hozzászólás
Robberator >!
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

Nagyon jól esett ez sci-fi imádó énemnek!
Kicsivel jobban is bejött a válogatás, mint a Seholsincs bolygóban. Itt mindössze 2 novellára mondanám, hogy nem igazán jött át spoiler, minden más abszolút elnyerte a tetszésemet, és újabb löketet adott, hogy olvassak ezek után is novellákat.
Kedvenceim Az éneklő hajó, A szörnyetegek és a Valaki, aki vár voltak. Előbbire még sokáig emlékezni fogok, nagyon érdekes ötletet bontott ki Annne McCaffrey.
A válogatás szuper volt, a kötet ezúttal is gyönyörű. Nagyon hozzámnőtt ez a kis sorozat!

szenti>!
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

Korrekt novelláskötet, gyakorlatilag olyan mint egy galaktika válogatás. Sikerült klasszikus szerzők kevésbé ismert novelláit beválogatni ebbe a kötetbe, így az is élvezheti szerintem aki sokat olvasott hasonló jellegű novellákat. A művek nagy része (különösen az Én, a robot részben lévők) kifejezetten jók, és olvasmányosak, bár a kötet többi részébe azért véleményem szerint bekerült néhány gyengébb mű is. Összességében tudom ajánlani mindenkinek, aki a klasszikus sci-fi kedvelője.

Sceurpien I>!
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

Másodszorra is elolvastam, hogy emlékezzek, pontosan melyik miatt és hogyan tetszett ez a kötet. Az űrutazás részből leginkább Az éneklő hajó fogott meg, a robotosokből Joe, a kiborg, a Harmadik típusú találkozások pedig annak ellenére, hogy genetikailag a legkevésbé kedvelt sci-fi-k közé tartoznak részemről itt mind a négyen nagyon jók voltak, míg igazán kedvenc egy sem akadt az utolsó kategóriából.


Hasonló könyvek címkék alapján

Kuczka Péter (szerk.): MetaGalaktika 1.
Burger István (szerk.): Galaktika 176.
Kuczka Péter – Kulin Katalin (szerk.): Riadó a Naprendszerben
Ponori Thewrewk Aurél (szerk.): Kaland a végeken
Kuczka Péter (szerk.): Ötvenedik
Trethon Judit (szerk.): A találkozás
Laurie Goulding (szerk.): A néma háború
Hunyadi Csaba (szerk.): Isten hozott a majomházban!
George R. R. Martin – Gardner Dozois (szerk.): Zsiványok
Sam Weller – Mort Castle (szerk.): Árnyak és rémek