Álmok ​a jövőről 22 csillagozás

Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

A sci-fi klasszikusai sorozat második kötetében ugyancsak a műfaj legnagyobb nevei – Ray Bradbury, Arthur C. Clarke, Robert Sheckley, Dimitrij Bekin és mások szerepelnek egy-egy novellával.

A művek szerzői: John Wyndham, Anne McCaffrey, Dmitrij Bilenkin, Walter M. Miller, Keith Laumer, Herbert W. Franke, Brian W. Aldiss, Robert Sheckley, Arthur C. Clarke, Ray Bradbury, Frederik Pohl, Kate Wilhelm, Ilja Varsavszkij

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A sci-fi klasszikusai Arión, Urbis

chhaya>!
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

Nem olvastam eddig túl sok sci-fi novellát, pláne klasszikusokat, úgyhogy számomra a kötetben szereplő összes történet újdonság volt. Néhány író regényét olvastam korábban (John Wyndham, Arthur C. Clarke), másoknak csak a neve volt ismerős (Anne McCaffrey, Ray Bradbury, Frederik Pohl), de egészen biztos, hogy ezután párat még megjegyzek közülük…

Jó kis válogatás, különösen tetszett a csoportosítás. Négy részből épül fel a kötet, ami a sci-fi műfaj négy különböző témájába enged betekintést, ahogy azt az 50-es, 60-as, 70-es években elképzelték. Az Űrutazás központi témája értelemszerűen az űrhajózás, a végtelen űr és ember viszonya… Én, a robot Asimov után szabadon: robotok, androidok és kiborgok – főleg a mottó tekintetében érdekesek ezek az írások, ami ugyan mi más lehetne, mint a robotika három törvénye. A Harmadik típusú találkozások különféle idegen lényeket ír le, igazán elgondolkodtató aspektusból – többek közt: vajon ki is a szörnyeteg és ki számít értelmes lénynek? Végül A jövő társadalma érdekes víziókat gyűjt össze a lehetséges jövőről.

Alapvetően tetszettek a novellák, változatos, klassz gyűjtemény. Akadnak köztük hosszabb, kerek egész történetek, de kis szösszenetek is, amik szabad teret engednek az olvasó fantáziájának; kis életképek, élettörténetek, meg nem valósult lehetőségek, de zömmel ma is érdekes, elgondolkodtató írások… Ha technológiailag már nem is mind állja meg a helyét, az emberi természetről mindenképp hiteles, ma is aktuális képet festenek.

Kedvencem: Anne McCaffrey: Az éneklő hajó

szigiri>!
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

A szerkesztő érdeme annyi, hogy valakivel megterveztetett egy új borítót. Ez a kötet gyakorlatilag egy Best of Galaktika, antológiák antológiája, forrásmegjelölés nélkül, ráadásul van ami már kétszer is megjelent.
Aki szereti a sci-fit az már mindet olvasta, a novellák a nyolcvanas évekig már megjelentek magyarul, válogatáskötetekben, Galaktikákban. Forrásmegjelöléssel azért jelzem, hogy eredetileg hol is szerepelt, ha már a szerkesztő elfelejtette.

John Wyndham: Túlélni (2. Galaktika)
Anne McCaffrey: Az éneklő hajó (56. Galaktika)
Dmitrij Bilenkin: Űrhidegfóbia (Ötvenedik, Kozmosz-Fantasztikus Könyvek)
Cesare Falessi: Az űrpilóta igazsága (49. Galaktika)

ÉN, A ROBOT
Walter M. Miller: Én alkottalak (A pokolba tartó vonat – Tudományos-fantasztikus novellák)
Keith Laumer: Háborús ereklye (38. Galaktika)
Herbert W. Franke: Joe, a kiborg (16. Galaktika)
Brian W. Aldiss: Neanderbolygó (Mayras Regénytár)

HARMADIK TÍPUSÚ TALÁLKOZÁSOK
Robert Sheckley: A szörnyetegek (36. galaktika)
A. Bertram Chandler: A ketrec (A csillagûzött szeretõ)
Arthur C. Clarke: Tüzek a mélyben (15. Galaktika)
Ray Bradbury: Valaki, aki vár ( Riadó a Naprendszerben)

A JÖVŐ TÁRSADALMA
Frederik Pohl: Alagút a világ alatt (Alagút a világ alatt [antológia])
Kate Wilhelm: Nagy voltál, baby! (56. Galaktika)
Juan G. Atienza: Három- vagy négymilliárd kivándorló (24. és 198. Galaktika)
Ilja Varsavszkij: Az örökös (8. Galaktika)

Robberator >!
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

Nagyon jól esett ez sci-fi imádó énemnek!
Kicsivel jobban is bejött a válogatás, mint a Seholsincs bolygóban. Itt mindössze 2 novellára mondanám, hogy nem igazán jött át spoiler, minden más abszolút elnyerte a tetszésemet, és újabb löketet adott, hogy olvassak ezek után is novellákat.
Kedvenceim Az éneklő hajó, A szörnyetegek és a Valaki, aki vár voltak. Előbbire még sokáig emlékezni fogok, nagyon érdekes ötletet bontott ki Annne McCaffrey.
A válogatás szuper volt, a kötet ezúttal is gyönyörű. Nagyon hozzámnőtt ez a kis sorozat!

szenti>!
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

Korrekt novelláskötet, gyakorlatilag olyan mint egy galaktika válogatás. Sikerült klasszikus szerzők kevésbé ismert novelláit beválogatni ebbe a kötetbe, így az is élvezheti szerintem aki sokat olvasott hasonló jellegű novellákat. A művek nagy része (különösen az Én, a robot részben lévők) kifejezetten jók, és olvasmányosak, bár a kötet többi részébe azért véleményem szerint bekerült néhány gyengébb mű is. Összességében tudom ajánlani mindenkinek, aki a klasszikus sci-fi kedvelője.

Sceurpien I>!
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

Másodszorra is elolvastam, hogy emlékezzek, pontosan melyik miatt és hogyan tetszett ez a kötet. Az űrutazás részből leginkább Az éneklő hajó fogott meg, a robotosokből Joe, a kiborg, a Harmadik típusú találkozások pedig annak ellenére, hogy genetikailag a legkevésbé kedvelt sci-fi-k közé tartoznak részemről itt mind a négyen nagyon jók voltak, míg igazán kedvenc egy sem akadt az utolsó kategóriából.