Álmok ​a jövőről 18 csillagozás

Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

A sci-fi klasszikusai sorozat második kötetében ugyancsak a műfaj legnagyobb nevei – Ray Bradbury, Arthur C. Clarke, Robert Sheckley, Dimitrij Bekin és mások szerepelnek egy-egy novellával.

A művek szerzői: John Wyndham, Anne McCaffrey, Dmitrij Bilenkin, Walter M. Miller, Keith Laumer, Herbert W. Franke, Brian W. Aldiss, Robert Sheckley, Arthur C. Clarke, Ray Bradbury, Frederik Pohl, Kate Wilhelm, Ilja Varsavszkij

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A sci-fi klasszikusai

szigiri
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

A szerkesztő érdeme annyi, hogy valakivel megterveztetett egy új borítót. Ez a kötet gyakorlatilag egy Best of Galaktika, antológiák antológiája, forrásmegjelölés nélkül, ráadásul van ami már kétszer is megjelent.
Aki szereti a sci-fit az már mindet olvasta, a novellák a nyolcvanas évekig már megjelentek magyarul, válogatáskötetekben, Galaktikákban. Forrásmegjelöléssel azért jelzem, hogy eredetileg hol is szerepelt, ha már a szerkesztő elfelejtette.

John Wyndham: Túlélni (2. Galaktika)
Anne McCaffrey: Az éneklő hajó (56. Galaktika)
Dmitrij Bilenkin: Űrhidegfóbia (Ötvenedik, Kozmosz-Fantasztikus Könyvek)
Cesare Falessi: Az űrpilóta igazsága (49. Galaktika)

ÉN, A ROBOT
Walter M. Miller: Én alkottalak (A pokolba tartó vonat – Tudományos-fantasztikus novellák)
Keith Laumer: Háborús ereklye (38. Galaktika)
Herbert W. Franke: Joe, a kiborg (16. Galaktika)
Brian W. Aldiss: Neanderbolygó (Mayras Regénytár)

HARMADIK TÍPUSÚ TALÁLKOZÁSOK
Robert Sheckley: A szörnyetegek (36. galaktika)
A. Bertram Chandler: A ketrec (A csillagûzött szeretõ)
Arthur C. Clarke: Tüzek a mélyben (15. Galaktika)
Ray Bradbury: Valaki, aki vár ( Riadó a Naprendszerben)

A JÖVŐ TÁRSADALMA
Frederik Pohl: Alagút a világ alatt (Alagút a világ alatt [antológia])
Kate Wilhelm: Nagy voltál, baby! (56. Galaktika)
Juan G. Atienza: Három- vagy négymilliárd kivándorló (24. és 198. Galaktika)
Ilja Varsavszkij: Az örökös (8. Galaktika)

Lénaanyukája P
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

Ebben a részben már tényleg lasszóval kellett fognom azokat a novellákat, amiket nem olvastam. És hiába tökéletes írás Frederick Pohl-tól az Alagút a világ alatt, ha tudom a csattanóját (ami egyébként zseniális), már nem olyan érdekes. John Wyndham és Brian W. Aldiss nagyon tud, nekik a regényeik is figyelemreméltóak. #habár Aldiss-tól ezt a Neanderbolygót nem nagyon tudtam
hova tenni, kicsit érthetetlen volt.# Arthur C. Clarke-ról nem is szólok, még mindig azt mondom, hogy a szótárban a zseni meghatározása mellé az ő képét tenném illusztrációnak. Viszont nem volt benne Philip K. Dick, ezt nehezményeztem.
Aki nem olvasta a régi, klasszikus Galaktikákat, annak biztosan nagyon fog tetszeni.

szenti
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

Korrekt novelláskötet, gyakorlatilag olyan mint egy galaktika válogatás. Sikerült klasszikus szerzők kevésbé ismert novelláit beválogatni ebbe a kötetbe, így az is élvezheti szerintem aki sokat olvasott hasonló jellegű novellákat. A művek nagy része (különösen az Én, a robot részben lévők) kifejezetten jók, és olvasmányosak, bár a kötet többi részébe azért véleményem szerint bekerült néhány gyengébb mű is. Összességében tudom ajánlani mindenkinek, aki a klasszikus sci-fi kedvelője.

Sceurpien I
Ifj. Veress István (szerk.): Álmok a jövőről

Másodszorra is elolvastam, hogy emlékezzek, pontosan melyik miatt és hogyan tetszett ez a kötet. Az űrutazás részből leginkább Az éneklő hajó fogott meg, a robotosokből Joe, a kiborg, a Harmadik típusú találkozások pedig annak ellenére, hogy genetikailag a legkevésbé kedvelt sci-fi-k közé tartoznak részemről itt mind a négyen nagyon jók voltak, míg igazán kedvenc egy sem akadt az utolsó kategóriából.