A ​fejek forradalma 20 csillagozás

A Beatles dalai és a hatvanas évek
Ian MacDonald: A fejek forradalma Ian MacDonald: A fejek forradalma Ian MacDonald: A fejek forradalma

A Beatles egy káprázatos évtized káprázatos megfogalmazója volt. A popzenét, amilyennek ma ismerjük, gyakorlatilag ez a négy fiatalember teremtette meg. Egyáltalán nem túlzás kijelenteni, hogy megváltoztatták a világot. A szerző, Ian MacDonald a Beatles igazi lényegére, a dalokra összpontosítva festi meg az együttes pályaképét, s a háttérben kirajzolódik a hihetetlenül izgalmas, reményekben és indulatokban gazdag, lendületes optimizmust és filozofikus befelé fordulást hozó évtized: a 20. század hatvanas évei. MacDonald összegyűjtött és felhasznált minden fellelhető, az egyes Beatles-dalokkal kapcsolatos adatot, a szerzői munkát befolyásoló társadalmi és zenei eseményektől kezdve az együttes tagjainak személyiségváltozásain és a stúdiótechnika fejlődő lehetőségein keresztül a tudatállapotot módosító szerek hatásáig

Trubadúr, Budapest, 2015
496 oldal · ISBN: 9789632274683 · Fordította: Révbíró Tamás
Park, Budapest, 2009
402 oldal · ISBN: 9789635308699 · Fordította: Révbíró Tamás
Park, Budapest, 1999
402 oldal · ISBN: 9635304781 · Fordította: Révbíró Tamás

John Lennon

Ian MacDonald: A fejek forradalma A Beatles dalai és a hatvanas évek

All you need is love Because She loves you.

robinson P>!

Ian MacDonald: A fejek forradalma A Beatles dalai és a hatvanas évek

Nem rossz, de kissé lexikonszerű. Rengeteg háttér információvak, nem csak a Beatlesről. Informatív és humoros, szórakoztató. Kordokumentum. A dalok keletkezéséről és a felvételekről, idejéről sok esetben a hangulatról ad képet.

Bolondkandúr>!

Ian MacDonald: A fejek forradalma A Beatles dalai és a hatvanas évek

Az úgynevezett „könnyűzenében” gyakorlatilag nincs egyetlen olyan, emberek által írt és hangszereken eljátszott stílus, amelyre ne hatott volna a Beatles. A zenekar által stúdióban felvett összes dalról olvashatunk egy komoly áttekintést, ráadásul részletesen bemutatja a hatvanas évek szellemiségét is. Sok új dolgot olvashattam, mert sem ezt az évtizedet, sem a Beatles teljes életművét nem ismertem eddig ilyen mélységben.
MacDonald néha olyan szinten elemzi szakmailag is a dalokat, hogy azt a saját autodidakta zenei képzettségemmel nem tudtam követni (szerencsére a kötet végén a zenei szómagyarázat segít valamennyit). A szerző egyébként erősen szubjektív képet fest a Beatles pályafutásáról, az 1963 és 1966 közötti tevékenységüket tartja a legértékesebbnek, az ezt követő évek termése sok kemény, esetenként személyeskedő kritikát kap. Ezzel sokan biztos nem értenek egyet (én sem), 1967 és 1970 között is születtek zseniális művek bőven. Ezeken a helyeken a brit sznobság is felüti bizony a fejét, ha a fiúk egy kicsit feljebb csavarták a torzítót a gitárokon, máris az értéktelennek tartott „heavy nyelvjárás” címkéjét ragasztotta rájuk, de megkapják a magukét McCartney érzelmesebb dalai is. Ebből látszik, hogy MacDonald nem ismerte a magyar pop sztárjainak dicső munkásságát, valószínűleg sírva menekült volna vissza akár az All You Need Is Love örökös hallgatásához is.

Trubadúr, Budapest, 2015
496 oldal · ISBN: 9789632274683 · Fordította: Révbíró Tamás
silex>!

Ian MacDonald: A fejek forradalma A Beatles dalai és a hatvanas évek

Na nekem úgy nézett ez ki, hogy egés idáig csak futó, egy-két számos ismeretségben voltam a Beatles-szel. Ez a könyv meg fogja magát, és egy rövid bevezető után, gyakorlatilag az összes felvett dalukon végigmenve, azok apropóján magyarázza el a háttérinformációkat is. Nyilván kívánja a melléhallgatást ez a módszer.
Szóval ha ismerkedni kell, akkor ez a jó forrás szerintem. Ha elmélyülni, akkor is gyanús, mert igen részletesnek tűnik.
Egyetlen komoly bajom van csak a művel: a szerző lábjegyzet-fetisizmusa. Komolyan, alig van oldal, ahol ne lenne legalább 1-2 darab, néhol akár zárójelbe, akár folyószövegbe is mehetett volna a tartalmuk. Így meg állandóan törik az olvasási ritmust.
De ha ezen túlteszi magát valahogy az ember, akkor jó lesz.

Adam_Taylor>!

Ian MacDonald: A fejek forradalma A Beatles dalai és a hatvanas évek

Lebilincselő olvasmány, amely közben muszáj az adott számokat is meghallgatni. Mivel zeneileg képzetlen vagyok, MacDonald fejtegetései a tonikáról, a hangközökről, a dúrokról és ciszekről nekem sokszor kínaiak voltak, de még így is az író átjött a képzettsége és elképesztő hallása/műveltsége. A szerző nem fél felhívni a figyelmet a pongyolább megoldásokra (sőt, rendszeresen rámutat melyik másodpercben maradt a dalokban hangkeverési hiba vagy káromkodás), a gyengébb dalokra vagy arra, ha egy-egy felvétel unalmas vagy egyszerűen rossz, de mindezt végtelen hozzáértéssel, és gyakran humorral teszi. Külön kiemelném a bevezető tanulmányt a 60-as évekről, ami az egyik legjobb, amit a témában olvastam.

Frank_Waters I>!

Szinte egyöntetű az egyetértés ezzel kapcsolatban: közel s távol a Beatles volt minden idők legjobb popzenekara, zenéjük milliók életét gazdagította.

worsi P>!

Elkészült a Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Az együttes kora hajnalban távozott az Abbey Roadról, hónuk alatt a lemez próbavágású acetátpéldányával. Egyenest „Mama” Cass Elliott lakására mentek a Kings Road környékén; reggel hatkor kitárták az összes ablakot, a hangfalakat kirakták a párkányra, és teljes hangerővel rázúdították a lemezt Chelsea háztetőire. Derek Taylor szerint „a környéken mindenütt kinyíltak az ablakok, az emberek kíváncsian kihajoltak. Mindenki tudta, ki játszik a lemezen. Senki nem tiltakozott. Gyönyörű tavaszi reggel volt. Az emberek mosolyogtak, integettek.”

253. oldal, [108] Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Reprise) (Park, 1999)

worsi P>!

A Beatles egészen 1965-ig gondosan kerülte a Fender gitárok használatát, nehogy összetévesszék őket a Shadows együttessel.

[K4] Cry For A Shadow, 2. lábjegyzet (Park, 1999)

Frank_Waters I>!

A Times komolyzenei kritikusa felfigyelt a dal öntörvényű szabálytalanságaira, és felhívta a figyelmet az eol kádenciák használatára. Az 1980-as Playboy-interjúban Lennon beismerte: „Sejtelmem sincs, hogy mik azok. A nevük úgy hangzik, mint valami trópusi madár.”

[19] Not a Second Time

Frank_Waters I>!

Ha a hatvanas évekre vagy kíváncsi, hallgasd a Beatles zenéjét.

Aaron Copland

worsi P>!

Az All Together Now annyira banális és közhelyes, hogy több évadon át az angol futballközönség énekelte a lelátókon.

261. oldal, [111] All Together Now (Park, 1999)

Frank_Waters I>!

Az LSD-s életszemlélet mosolygós, nem ítélkezős, a „köznapi” gondolkodást – beleértve mindennemű politikai gondolkodást is a szélsőbaltól a szélsőjobbig – alapvetően elmebajosnak tekinti.

worsi P>!

A Beatles szövegeinek bárgyú egyszerűsége ebben az időszakban mégis leginkább abból fakadt, hogy nemigen törődtek vele, mi az, amit énekelnek, ha beleillett az általános hangzásba.(3)

(3) Lennon és McCartney úgy dolgozott, hogy miközben az akkordokat keresték, halandzsaszöveget énekeltek hozzá. Ennek a dalnak a címe például az „I wanna be your man” egy variációja lehetett.

[21] I Want To Hold Your Hand (Park, 1999)

Frank_Waters I>!

Mint minden maradandó zene, a Beatles termésének legjava is épp annyira a tudatállapot kifejezése, mint amennyire hangokból álló konstrukció: a SHE LOVES YOU-ban meghallgatható, miként fűzi egységes zenei formába eltérő világlátását Lennon és McCartney. Az eredmény a kor légkörének hiteles sűrítménye, és egyike minden idők legerőteljesebb popfelvételeinek.

[12] She Loves You

Kapcsolódó szócikkek: John Lennon · The Beatles: She loves You
Frank_Waters I>!

A legendagyártó amerikai kritikusok azt állítják, hogy a Beatles politikai lázadást hajtott végre, amikor a közönség tömegeivel szembehelyezkedve ilyen nyíltan éneklik a kapzsiság dicséretét – pedig, bár Lennon előadása tele van a tőle meg szokott iróniával, azért ő is meg a többiek is a kor szellemét testesítették meg, egyértelmű volt tehát, hogy valóban pénzt akarnak, mégpedig sokat.

[13c] Money (That's What I Want)