Visszatérés ​a Tűzhegyhez 11 csillagozás

Ian Livingstone: Visszatérés a Tűzhegyhez

Félig játék, félig könyv – kaland a javából!
A főhős TE vagy!

Elég bátor vagy ahhoz, hogy szembeszállj a Tűzhegy mélyén épült labirintus szörnyeivel?

Zagor, a Tűzhegy varázslója visszatért a halálból, és a végső célja, hogy bosszút álljon a világon. Vajon képes leszel felkutatni őt? Utad során rémséges szörnyetegeket kell legyőznöd, és számos sötét varázslatot kell kivédened… Életerő pontjaid sose fogyjanak el!

Az Allansia bérgyilkosai és A veszedelem kikötője után Ian Livingstone 1992-es Visszatérés a Tűzhegyhez című játékkönyvével folytatódik itthon a Fighting Fantasy sorozat, melynek kötetei 1982 óta 35 országban jelentek meg és 20 millió példányban keltek el. A borítóképet ezúttal is Balla Krisztián készítette, az eredeti angol nyelvű kiadásból átvett belső illusztrációk pedig a kiváló brit grafikus, Martin McKenna munkái.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fighting Fantasy Chameleon Comix

Chameleon Comix, Budapest, 2021
250 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158136532 · Fordította: Szűcs Gyula · Illusztrálta: Martin McKenna

Noro P>!
Ian Livingstone: Visszatérés a Tűzhegyhez

Ezzel a könyvvel végre magyarul is teljes lett a „Zagor trilógia”, a KJK egyetlen olyan főgonoszának sagája, aki nem képes tisztességesen meghalni. Míg A Tűzhegy Varázslója kissé kiforratlan, a Zagor legendája pedig túlzásba viszi az öncélú újításokat, a Visszatérés a Tűzhegyhez Livingstone legszebb korszakában készült el, így a legerősebb darab a három közül. Bár az előtörténetet jóval kreatívabbra is lehetett volna venni, maga a kaland már az első lépésektől kezdve igen hangulatos. Nagyon tetszik, hogy bizonyos helyszínekre rá lehet ismerni az első könyvből – a kedvencem, amikor hősünk azon sajnálkozik, hogy innen szemlátomást elvitt valaki egy értékes tárgyat. A bűnös természetesen mi voltunk, a korábbi kalandban :) Ez azonban nem jelenti azt, hogy a régi térképpel végig lehetne menni a könyvön. Egyrészt fel kell fedeznünk egy teljesen új rejtekutat, másrészt a folyón túli részt pedig teljesen renoválta a szerző – nyilván nem véletlenül, mert az az útszakasz eredeti formájában nagyon igénytelenre sikerült.
A jó öreg Livingstone-féle szívatások persze itt is megvannak. Például azért kell megtalálnunk egy haszontalannak tűnő tárgyat, hogy elcseréljük egy hasznosabbra, hogy végül ezzel szerezzünk meg egy még fontosabbat. Mivel tárgyakat gyűjtögetős menetről van szó, érdemes mindenhová benézni, ez viszont azzal jár, hogy pár csapdába is bele fogunk esni. És bár a szörnyek többsége nem valami félelmetes, e csapdák bizony előszeretettel mennek rá az ügyesség pontjainkra, és gyógyulni sem lehet túl sokszor.
A végső csatában sajnos van egy „programozási hiba”: ha nem tudod, milyen sorrendben kell bevetni a megszerzett varázstárgyakat, és rosszul találgatsz, akkor nem Kalandod itt véget ért, ahogy logikus lenne, hanem automatikusan annak a feladatnak a sikeres megoldására ugrasz, amire a birtokodban levő tárgy szolgál. (Nyilván nem lenne szabad találgatni, de annyira kézenfekvő lehetőség!) spoiler Ezt leszámítva azonban egy profin felépített, nehéz, de jól feltérképezhető könyvről van szó, amely a régi sorozat legszebb labirintus-kalandjátékaival vetekszik.

Praetorianus P>!
Ian Livingstone: Visszatérés a Tűzhegyhez

Ez a kötet is méltó folytatás gyermekkorom kedvelt lapozgatós sorozatához. Itt is üdvözölhetünk régi ismerősöket, egyet a barátok oldalán (Yaztromo), és a Zagor nevű főgonoszt, akit kb harminc éve egyszer már hidegre tettünk, de egy elég gagyi fordulattal ismét él és virul. A könyv simán elment volna önálló történetnek is, nem kellett volna ennyire erőltetni a Zagor vonalat, valószínűleg valamiféle évforduló sarkalhatta az írót a sorozat első részének felelevenítésére. A szöveg kissé egyszerűbb, mint a nemrég olvasott Veszedelem kikötője esetén, de így jobban is illeszkedik a régi sorozathoz. A kaland elég összetettre sikerült, nemcsak meg kell találni négy cuccot spoiler a varázsló labirintusában, de a használatukhoz is innen kell összegyűjteni az információkat. Az ellenfelek is erősebbek, mint a Kikötő esetén, úgyhogy nagyobb kihívásnak tűnt teljesíteni a történetet. Most is a végén véreztem el, a négy cucc közül egyet nem sikerült megtalálnom, de elsőre elég szép teljesítmény, hogy sikerült eljutnom a főgonoszig. Persze ismét csak dobókocka nélkül, mert valahogy megint késő este sikerült nekiülnöm. Ennek ellenére ez is hozta az ifjúkori élményt. Reszkess Zagor, mert találkozunk még…

Rendbonto>!
Ian Livingstone: Visszatérés a Tűzhegyhez

Nosztalgikus érzés volt újra visszatérni a Tűzhegybe, és felvenni Zagorral a küzdelmet. Nehezen pusztul el ez a varázsló annyi szent. :D Sajnos a nosztalgián kívül semmi pluszt nem ad a könyv, egyszerű, jópofa, de ennyi.

Gyula_Szűcs>!
Ian Livingstone: Visszatérés a Tűzhegyhez

A könyv megjelent, de szeptember végéig csak a Chameleon Comix kiadó webshopjában kapható, viszonteladók (Fumax, Szellemlovas, Dungeon és társaik) csak később kapnak belőle.
Üdv: a kiadóvezető