Tisztaszívű ​Tamás titkos története 13 csillagozás

Ian Beck: Tisztaszívű Tamás titkos története

Tisztaszívű Tamás mesehős szeretne lenni, pontosan úgy, mint hat bátyja. Ők délcegek, bátrak, daliásak és erősek, de Tamás úgy érzi, belőle hiányzik a bátorság. A Mesehivatal pedig gyáva fickóknak nem ad megbízást arra, hogy a megkezdett mesét befejezzék. Ám ekkor különös dolog történik a hat idősebb Tisztaszívű fiúval. Mindegyik eltűnik a saját meséjéből, így aztán Hófehérke tovább alszik, Hamupipőke pedig szomorúan várakozik fél pár üvegcipellőben. Vajon ki állítja meg az emberi csontokat ízzé-porrá zúzó óriást? És ki szabadítja ki a ketrecben raboskodó, aranytojást tojó ludat? Tamás, a mesehősinas bátyái keresésére indul, hogy a mesék jó véget érhessenek. Honnan merít kellő bátorságot a hőstettekhez?

Eredeti megjelenés éve: 2006

Móra, Budapest, 2011
278 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631189513 · Fordította: Merényi Ágnes · Illusztrálta: Ian Beck

Irkász testvér · Tisztaszívű Tamás

Mesehivatal

Ian Beck: Tisztaszívű Tamás titkos története

Tulajdonképpen csak egy kerettörténet, hogyan lehet egybefűzni 6 másik mesét (Csipkerózsika, Hamupipőke, Hófehérke, Aranyhaj, Békakirályfi, Az aranytojást tojó lúd), néhány jankós + egyéb kitalált mesefigurával és meserészlettel egyetemben (pl.: Együgyű Jankó, Jancsi és Juliska, Babszem Jankó, Az égig érő paszuly, stb.) A gonosz, fekete ruhás, kiégett és megcsömörlött meseíró Irkász testvér egem kimondottan Hókuszpókra emlékeztetett, a beszélő társ, a varjú meg inkább Hedviget juttatta eszembe a Harry Potterből. Szóval ez a végtelenített mesefolyam így rengeteg a-ha élménnyel szolgálhat egy-egy gyerkőc számára, de az az igazság, hogy ettől még nem lesz egy izgalmas mese. Sőt! Enyhén szólva unalmas. A keretnek felül kéne múlnia a betéteket, de enyhén szólva is csak töltelék, sótlan, ízetlen langyos víz. Irkászt kivéve minden figura jellegtelen, elnagyolt skicc csupán, inkább csak felidézik a korábbról ismert figurákat, mint megjelenítik. S mivel Tamás új figura, nincs előzménye, jellegtelen is marad. 12 éves, anyám asszony katonája, kinek ez lesz az első kiruccanása otthonról, pont a születésnapján, hogy felkeresse testvérbátyjait és az általuk félbehagyott meséket. Mert a meséket illik befejezni. Meg egy kicsit át is lehet írni. spoiler Ha ez tanulság akar lenni, legalább ez átjön maradéktalanul. Meg, hogy nincs új a nap alatt… már mindent elmondtak legalább egyszer, de azért újra is lehet őket mesélni, mert talán másképp fog elhangzani – netán végződni.
     És persze gyönyörűek ezek az árnykép illusztrációk. Rajongok az ilyesmiért. Nagyon illik a meséhez! Hiszen minden feketéből kivágott filigrán kép önmagában is finom, mesteri ügyességről, igényességről tanúskodik, ám mégiscsak egy elnagyolt kép, ránk, nézőkre vár, hogy önmagunkban kiszínezzük, egyéni vonásokkal ruházzuk fel őket saját képzeletvilágunk szerint.

Chris >!
Ian Beck: Tisztaszívű Tamás titkos története

Maga az alapötlet nem rossz – bár nem sok eredeti elemet tartalmaz –, a megvalósítás viszont nagyon nem tetszett, a befejezés kimondottan unalmas volt.

danlin>!
Ian Beck: Tisztaszívű Tamás titkos története

Összetett érzéseim vannak a regénnyel kapcsolatban: az ötlet maga a mesevilág érdekes volt, habár lehetett volna kidolgozottabb; Tamás is aranyos szereplő volt, de kicsit kevés. A történet kiszámítható volt, lehetett volna benne több csavar, habár az eltűnt apa a végén biztató kezdet. Remélem a második kötetben több lesz az eredeti ötlet.

Lyx>!

Odakint díszesen felöltözött embercsoport álldogált, és a kávéház cégérén üldögélő varjúra mutogatott.
– Az a madár teljesen tönkreteszi a cégtábla szépségét – szólt az egyik.
– Csúf jószág – így egy másik.
– Valaki azt mondta, beszél.
– Nahát, egy szabadon garázdálkodó elvarázsolt varjú! Mit meg nem enged magának manapság a Mesehivatal! – Ezzel a ficsúr rosszallóan rózsaszín zsebkendőbe fújta orrát.
– Na gyere, Csicsóka! – mondta Tamás a madárnak.
Az a vállára röppent, az elegáns tömeg pedig utat nyitott a vándornak és útitársának.
– Szerintem boszorkánymester – suttogta valaki.
– Ne nézz a szemébe! – sziszegte egy másik.
– Biztosan bolhás is – mondta egy harmadik. – Mármint a madár.
A varjú feléjük fordult, és méltatlankodva károgott. Nyelvet is öltött volna, de az a madaraknál nem szokás.

Kek P>!

– Késő van már, menjünk aludni. […] Remélem, reggel találkozunk. Ne feledjétek, a remény sovány vacsora, de bőséges reggeli.

Kapcsolódó szócikkek: remény
Kek P>!

– Az én nevem Habcsók – mondta unottan a tehén.

Kek P>!

– Képzeld, ha nem lenne több mese – mondta Tamás.
– Ne is mondj ilyet – válaszolta a varjú. – Mesékre mindenkinek szüksége van. Tudod, én láttam az embereket, akik hosszú sorban álltak a Mesehivatal könyvesboltja előtt, hogy elolvashassák a bátyáid legújabb kalandjairól szóló könyveket. Bizony, hosszú sorok kígyóznak az utcán, amikor egy könyv megjelenik.
– Igazán? Hosszú sorok?
– Ahogy mondom.

Kapcsolódó szócikkek: könyvesbolt · Mesehivatal
Kek P>!

Kiterítette a Tisztaszívű család batyuját az asztalra, hogy belegöngyölje az elemózsiát. Az indulás reggelén mindig szertartásosan készítette össze az útravalót. Jókora darabot szelt egy kerek, kemény sajtból, tett a csomagba néhány lapos, ropogós zabkekszet, egy fél fekete rozscipót, maréknyi aszalt gyümölcsöt, egy almát, hideg főtt kolbászt, kis agyagbutykosban gyömbérsört és egy üveg vizet.Szorosan összegöngyölte a batyut, aztán egy erős bot végére kötözte.

Kapcsolódó szócikkek: gyömbérsör
Kek P>!

Ezennel megalapíttatik a Mesék Birodalma, a csodák és a szépség országa, amely magába foglalja a mítoszokat, regéket, legendákat, tündérmeséket, képtelen történeteket, verseket, rigmusokat és hősi mondákat. Mindannyiunk erejéből épül, mindannyiunk gyönyörűségére.

Kek P>!

– Tisztaszívű Tamás vagyok, a mesehősök családjából, szolgálatodra – felelte a fiú.
– Akkor menj, ne késlekedj, és keresd meg a békámat. Tessék, vidd ezt magaddal – ezzel kinyitotta táskáját, és kivett egy gyönyörű aranylabdát, amely könnyű volt, mint a habcsók. – Talán még hasznát veszitek. Tündérek aranyából készült, felér egy egész kincstárral. Ki tudja, mire lesz még jó?
     Tamás elvette a szépséges labdát, és bedugta a tarisznyába az üvegcipellő mellé.
– Egyet se félj, felséges királykisasszony – biztatta –, épségben hazahozzuk a labdát is, meg a békát is.

Kapcsolódó szócikkek: Tisztaszívű Tamás
Kek P>!

Tökéletesen benőtték a csipkerózsa indái és virágai. Jani éppen csak sejtette a sűrű bozótban az óriási töviseket és az összecsavarodott ágakat. A levelek, tüskék, szárak teljes összevisszaságban burjánzottak, és áthatolhatatlanul kusza gubanccá gabalyodtak.

Kek P>!

Irkász testvér, a főmeseíró az asztala fölötti órára pillantott. El fog késni a reggeli értekezletről, már megint.

Kapcsolódó szócikkek: Irkász testvér
Kek P>!

Komor szürke ég alatt, jeges szélben talpaltak, a varjú ideje nagy részében Tamás vállán, a köpeny csuklyája alatt keresett menedéket.