A ​nyugat-európai filozófia a XVII. században 1 csillagozás

I. Sz. Narszkij: A nyugat-európai filozófia a XVII. században

Öt nagy monografikus jellegű filozófiatörténeti tanulmány Bacon, Descartes, Hobbes, Spinoza és Leibniz munkásságáról.

Gondolat, Budapest, 1980
482 oldal · ISBN: 9632808940 · Fordította: Farkas János

Inimma>!

I. Jakab király egyik legbizalmasabb embereként egyre közelebb került a politikához Francis Bacon. Mivel a király összeütközésbe került az angol parlamenttel, így Baconnek is konfrontálódnia kellett azzal. Így történhetett, hogy pert akasztottak a nyakába a kereskedelmi és hajózási monopóliumok létrehozása tárgyában felszínre került megvesztegetési botrány kapcsán. A korrupció általános volt ekkortájt az angol királyi udvarban, s a parlamenttel való konfliktusa során I. Jakab feláldozta főminiszterét, Bacont. Huszonnyolc esetben állapították meg a vesztegetés tényét, amit Bacon sem tagadott. A Towerbe zárták s 40 ezer font bírságot róttak ki rá. Bacon nem is ellenkezett, így reagált a történtekre: „Én voltam a legigazságosabb bíró Angliában az elmúlt ötven évben. De a parlament legigazságosabb ítélete is ez volt a legutóbbi kétszáz évben.” Ezután Bacon már nem tért vissza a politikai életbe, filozófiai és tudományos tevékenységének szentelte élete hátralévő részét.