Húsvét-szigeti ​mítoszok, mondák és legendák 3 csillagozás

I. K. Fjodorova: Húsvét-szigeti mítoszok, mondák és legendák

A könyv a Húsvét-sziget színes, sokszor rejtelmesnek tűnő folklórvilágába viszi el az olvasót. A 19-20. században lejegyzett szövegeket eddig csak a sziget kutatásával foglalkozó szerzők (Métraux, Englert, Felbermayer, Barthel stb.) műveiben elszórtan lelhettük meg, ez a kiadvány gyűjtötte össze és dolgozta fel első ízben a teljes anyagot, amely a világ és az ember teremtésének, a leghatalmasabb isten szerepének, hatalmának, a fa- és a kőszobrok elterjedésének a mítoszait, legendáit, a szellemekről, a lélekről szóló legendákat, az évszázadok során keletkezett didaktikus és tanító szövegeket (a földművelésről, az évszakokról, a hónapokról szóló hasznos tudnivalókat) stb. tartalmazza.
A bevezető tanulmányban a szerző ismerteti a sziget felfedezésének és későbbi sorsának a történetét, a könyv tematikai felosztását, és magyarázatot fűz az egyes fejezetekhez.

Gondolat, Budapest, 1987
412 oldal · ISBN: 9632817737 · Fordította: Terbe Teréz

krlany I+SMP
I. K. Fjodorova: Húsvét-szigeti mítoszok, mondák és legendák

Nem egyszerű olvasni a sok lefordithatatlan rapanui szó, jegyzet és magyarázat miatt, de érdemes rajta keresztül rágnia magát az embernek, mert nagyon érdekes.

Amrita IP
I. K. Fjodorova: Húsvét-szigeti mítoszok, mondák és legendák

Bár a bevezető és a nép története nagyon szívszorító és érdekes, a töredékes szövegeken nem tudtam keresztülvergődni. Talán majd egyszer később megteszem. Azt hiszem alapvetően klasszikus értelemben vett meséket keresek, nem legendákat, úgyhogy ezért nekem eleve kevéssé használható a könyv. Akit a nép érdekel és szeretne elmélyülni a múltjukban, szokásaikban, annak tudom ajánlani. A szöveghez sok türelem kell.

I. K. Fjodorova: Húsvét-szigeti mítoszok, mondák és legendák

mondatok vegyesen, melyeket már rég le akartam írni erről a könyvről:
nagyon tanulságos történetek.
a szükségesnél több módját ismerem már az emberhús elkészítésének.
elképesztő, milyen apró-cseprő dolgokért képesek voltak kiloccsantani egymás agyvelejét, vagy kiontani a másik belét, vagy…
nagyjából egy tucat rapanui szót tanultam, mire végeztem.
a dolgok teremtéséről alkotott elképzeléseik egyszerűen lenyűgözőek.
és mégis olyan egyszerű népek.
ezekből is látszik, hogy elképesztően más a világszemléletük.
tényleg csak tanulni lehet a történeteikből.

imma A+P

Tudják, ha azt akarja az ember, hogy valaki beleszeressen, mindenekelőtt meg kell tisztálkodni, megmosakodni, megfésülködni, ruhát váltani.

[Ure a Vai a Nuhe]

Első cseppje az esőnek –
Második cseppje az esőnek –
Harmadik cseppje az esőnek –

Így énekelt napokon át.

Ure [a Vai a Nuhe] története

imma A+P

Kicsi dolog a kicsi dologgal párosodva teremtette a jelentéktelen dolgot.

Atua Mata Riri, avagy a világ teremtése

imma A+P

De nem ontották vérét Kiri Revának, hanem felfüggesztették egy száraz ágakkal és náddal megtöltött gödörben, és élve elégették.

A tuuk és a hotu itik háborúja

imma A+P

A férfi rendszerint megkérdezte a nőt: „Szeretsz engem?” – Ha azt válaszolta: „nem”, akkor megölte.

A tuuk és a hotu itik háborúja

imma A+P

Kuukuu mondta társainak: „Hallgassatok meg barátaim, ne hagyjatok el engem!” Mindnyájan mondták: „Nem hagyunk el téged.” De becsapták őt. Köveket gyűjtöttek, és gúlákat csináltak – egy, kettő, három, négy, öt, hat gúlát. Mondták a köveknek: „Ha Kuukuu kérdezi: »Hol vagytok barátaim?« – válaszoljátok azt: »Itt vagyunk«.” Felelték a kövek: „Rendben van.” [A felderítők] egyedül hagyták Kuukuut, és elmentek; megérkeztek Hanga-roába. [Eközben] Kuukuu kérdezte: „Hol vagytok?” a gúlák válaszoltak neki: „Itt vagyunk.” Kuukuu megörült. Néhányszor válaszoltak neki: „Itt vagyunk.” Végül Kuukuu meghalt.

Felderítők a Húsvét-szigeten. Hotu Matua érkezése