Sárkánytekercs (Sugawara Akitada 1.) 34 csillagozás

Rejtélyes bűnesetek az ősi Japánban, Akitada nyomoz
I. J. Parker: Sárkánytekercs

A 11. századi Japán egy távoli szegletében, Kazusza tartományban járunk. Szugavara Akitada huszonöt éves, elszegényedett nemesi család sarja, akit maga a császár küldött a fővárosból, hogy az eltűnt adók hollétét felkutassa. Egész további előmenetele e megbízatása sikerén múlik. Hamar kiderül azonban, hogy egy igen veszélyes összeesküvés közepébe csöppent, és a szálak a kormányzat legmagasabb szintjeire vezetnek… A népszerű krimisorozat első része valóságos és eleven metszetét adja a korabeli japán társadalomnak, feltűnnek benne tudós nemesek, buddhista papok, császári hivatalnokok, katonák, koldusok, harcművészek és prostituáltak, minden törvénytelenségre kész kisstílű bűnözők és egy különleges nő is, aki éppoly kemény harcos, mint bármelyik férfi.

Eredeti megjelenés éve: 2005

Athenaeum, Budapest, 2010
350 oldal · ISBN: 9789632930725 · Fordította: Nagy Gergely

gab001 P
I. J. Parker: Sárkánytekercs

I. J. Parker: Sárkánytekercs Rejtélyes bűnesetek az ősi Japánban, Akitada nyomoz

Krimi az ősi Japánban. A történet a XI. században játszódik, s egészen közel hozza az olvasóhoz az akkori viszonyokat. Sokkal jobban beleláttam a japán kultúrába és viselkedési normákba, mint az eddigi olvasmányaim során. Annyira tetszett, hogy nincs túl bonyolítva a kapcsolatok leírása, mégis érthető európai szemszögből is. Különösen tetszett a stílus, mert egészen letisztult és olvastatja magát. Ráadásul maga a rejtély is lekötött, bár az elején el sem tudtam képzelni, hogy lesz ebből egy egész könyv. A szereplők igazán szerethetőek, különösen Akitada lopta be magát a szívembe. A végét kicsit elnyújtottnak éreztem, de aztán megértettem, hogy miért nem lett olyan egyszerű a lezárás. Az írónőnek sikerült még egyet csavarnia a történeten. Ekkor kezdtem el gyanakodni, hogy sorozatról van szó. Muszáj lesz folytatnom angolul.

Athenaeum, Budapest, 2010
350 oldal · ISBN: 9789632930725 · Fordította: Nagy Gergely
Gabye
I. J. Parker: Sárkánytekercs

Kellemes kis langyos krimi, semmi eszeveszett rohanás és idegtépő akció, de mégis jó volt olvasni. Kicsit bepillantást enged a kulisszák mögé a 11. századi japánok életébe. A figyelmet végig fenntartotta, bár néha volt egy-egy lassabb rész, de pont annyi amennyit még elbírt a történet. Igazán üdítő volt.

Biba
I. J. Parker: Sárkánytekercs

Nagyon örülök, hogy a kezembe akadt ez a könyv, nagyon tetszett!
Kezdem az apró negatívummal: érdekes módon nem csak az elejébe rázódtam bele nehezen, de a vége is egy kicsit lassú volt. Az ügy megoldódott már, de a szerző nem hagy elvarratlan szálakat; ezért hálás is vagyok, de sajnos vontatottá tette a végét.
Összességében viszont egy elképesztően jó könyv volt, sok gyilkossággal, történelemmel, erotikus romantikával, kalanddal! Aki az első fejezetnél megakadna, azt szeretném bátorítani: tényleg nincs köze az utána következő fejezetekhez és csak a legvégén áll majd össze a kép. A karakterek nagyon szerethetőek, különlegesek, és a végén vérzett a szívem egy kicsit, mert noha az ügy lezárul, de nem minden szál ér boldogan véget, csak épp annyira, mint a való életben. (Ezt a mondatomat bogozzátok ki azzal, hogy elolvassátok a könyvet! :) Nekem ez is tetszett, hogy bizonyos apróságoktól sokkal élethűbb lett a regény, például, hogy a főhős is lehet beteg!!! spoiler
Ajánlom mindenkinek,aki szereti a krimiket/ történelmi regényeket/ Japánt/ a jó történeteket :)

rohanoazis P
I. J. Parker: Sárkánytekercs

A könyv egy sorozat első darabja. A 11. századi Japánban játszódó töerénet főszereplője Sugawara Akitada, a kormányzat fiatal tisztviselője. Feladata, hogy kiderítse, kinek-kiknek a kezén tűnik el a kormányzati adó egy távoli provinciában. Akitada végül, különféle kalandok után, természetesen kinyomozza, mi is történt valójában.
A könyv sajnos igen gyenge egy darab. Fő hibája szerintem nem is a klisészrű, kissé unalmas történet, hanem a kor-helytelenség, ha szabad ezt a nemlétező kifejezést használnom. A japán történelem egyik legizgalmasabb időszaka volt a Heian-dinasztia uralkodásának ideje. A 400 évig tartó korszak látszólagos kiegyensúlyozottsága ellenére valójában nagy belső átalakuláson ment át. A 11. század a kultúra, a művészetek fellendülésének kora, egyben egy kormányzati-politikai időszak hanyatlása, a kormányzati tisztviselők korrumpálódása jellemzi. Ebben a politikai-társadalmi közegben utazik és nyomoz Sugawara Akitada. Ezt az izgalmas lehetőséget hagyja ki illetve laposítja el az írónő. A történet szereplőinek viselkedése közelebb áll egy 19. századi angol világhoz, mint a mesésen-merev és bonyolult konfuciánus alá-fölérendeltségi viszonyban élő Japán társadalmi berendezkedéshez, mely nyomaiban ma is hat.

I. J. Parker: Sárkánytekercs

Tetszett a könyv hullámzása: mint a tenger, ami magával ragad. A történet néha lelassult, aztán pont jókor gyorsult fel annyira, hogy fenntartsa a ritmust, és könnyen, gyorsan olvashatóvá tegye a könyvet.
Tetszettek a leírások: érdekesek voltak, kellően részletesek, de unalomba hajlóan, csak annyira, amennyi még éppen megragadja a fantáziát.
Tetszett, ahogy a mesélő bár E3-ban írt a szereplőkről, néha mégis mintha Akitada szemszögéből mutatta volna a történteket.
Tetszett maga a történet is – bár a fő vonulat sejthető volt –, szinte Agatha Christie-féle rejtélyt old meg a főhős, amely szerteágazó, és igen magasra is felér.
Az utolsó oldalak alapján gondolom lesz még folytatása – de önállóan is jó kis könyv volt!

Calliope P
I. J. Parker: Sárkánytekercs

Nem kedvelem a krimit, de kezdem belátni, hogy ennek az az oka, hogy eddig nem akadt a kezembe jó krimi. Ez eszméletlenül jó volt! :) Hosszú évek óta foglalta a helyet a polcaimon és csak a portalanítás idejére vettem a kezembe, valahogy a fülszövegtől nem voltam elájulva. Most egy kihívás miatt vettem a kezembe (amit el is buktam, mert nem volt időm annyit olvasni) és elképedve tapasztaltam, hogy már megsárgultak a lapjai…
Na de térjünk a tárgyra! A cselekmény nem túl kacifántos, de azért vannak benne fordulatos elemek. Ha az ember elég figyelmesen olvassa, egészen jó arányban citálhatja a bűnösöket a bíróság elé. A szereplők imádni valóak (főleg az Akitada, Tora és Szejmej szentháromság), rajtuk keresztül ismerhetjük meg az akkori kultúrát, ami nekem nagyon egzotikus benyomást keltett. Nem sok japán/kínai berkekben játszódó könyvet olvastam, így néhol csak ámultam, hogy mik nincsenek. A nevek és a mondások! Ronda dolog ilyet mondani, de néhol könnyesre nevettem magam rajtuk és néhánnyal bővítettem a macska beceneveinek végtelen sorát. Több finom romantikus szál is fut a történetben, emiatt vontam le a fél csillagot. spoiler Kár, hogy sorozatnak indult, de nem jelent meg több rész belőle, én egészen biztos, hogy vevő lettem volna rá.

Paulina_Sándorné P
I. J. Parker: Sárkánytekercs

Érdekes volt megismerni az ősi Japán világot. Tetszett, ahogy az író bemutatta számomra az akkori időt, helyet, személyeket. Akitada érdekes személyiség.

Jagika P
I. J. Parker: Sárkánytekercs

Nyilván nem történelmi hitelesség volt az elsődleges szempont (pl. helyszínelés e korban?), de olvasáskor mégis érezhető volt egy sajátos, keleties hangulat. A cselekmény érdekes, végig feszültségben tartott. A perverzió eléggé taszított, de kíváncsi lennék még a sorozat többi részére.

I. J. Parker: Sárkánytekercs

Történetünk Japánban, 1014. Levélfordulás havában (szeptember) kezdődik, amikor is a kertet ketten is figyelték. Bizony, így kezdődik ez az igazán érdekes és fordulatos krimi, egy nem mindennapi helyszínen és korban, és szép lassan megismerkedhetünk nem csak a szereplőkkel, hanem Japán különös világával. Ajánlom mindazon krimikedvelőknek, akik kis felüdülésre vágynak és szívesen kalandoznának az ősi Japánban. Nem fognak csalódni.

ChEebor
I. J. Parker: Sárkánytekercs

Nem volt rossz, de egy kicsit sokkal többre számítottam. Nem volt olyan nagy krimi, a japánról alkotott kép elment, de valahogy mégse éreztem olyan realisztikusnak. Ennek ellenére olyan nagy panaszom sincs, mert ha a rejtélyek nem is, a történet azért működött, és szerintem a karakterekkel se volt gubanc. Egynek mindenesetre elment.

Diosz P

– A varjú nem lesz fehér, hiába fürdeted akár egy egész évig.

Diosz P

Akár holdfényben olvadó hópehely, vagy hajnalban elhaló bagoly szava, úgy ér véget életünk álma.

Diosz P

– Remélem nem éri csalódás – felelte keserűen Szejmej,. – Azt mondják, aki két nyúlra vadászik, elhagyja az egyiket, a másik meg elszökik előle.

JamiC

A tigrisnél is veszélyesebb a női szoknya vöröse.

Eira

– Ahogy mondják, „a hideg szelet, a hideg rizst elviseli az ember, de a hideg pillantást, hideg szavakat már nem”.

27. oldal, 1.fejezet - Egy kis gond Fudzsiszavában

JamiC

A kertet ketten is figyelték aznap éjjel.

Jagika P

A világbéli hírnév nem több, mint a köd, mi napkelte előtt függ a hegyek felett.

69.

Calliope P

Az erény sosem él remeteéletet. Mindig vannak szomszédai.

97. oldal, 6. fejezet - Ködkergetés (Atheneum, 2010)

JamiC

A következő feladat: felmenni a terasz széles lépcsősorán, de úgy, hogy ne essenek hasra a lábuknál csaknem egy méterrel hosszabb nadrágszárukban. Szerencséjükre általában elegánsnak szokták tartani a teljes ünnepi díszbe öltözött magas udvari méltóságok kacsázó járását.