Bakaruhában 6 csillagozás

Kriterion, Bukarest, 1986
346 oldal

szemitomi P>!
Hunyady Sándor: Bakaruhában

Hunyady Sándor novellái nagyon tetszettek. A nyelvezete eléggé régies, tele van ma már jobbára ismeretlen szavakkal, kifejezésekkel. Egy párat kigyűjtöttem:
Jardley, fréz színű„ „Fád” hely, fanodormot, Giesshüblert„ metreszének, heliotrop,
tábeszesen, nemi marottal, generozitásából, peau d’ange-ba, tabetikus emberhez, börberije és nyersselyem ancugja, télre frakkja, szmokingja és bíberrel bélelt bundája, „sturmfrei”, Megmosta a haját előbb pixavonnal, Orska kokainos hisztériáját, Plümónak tekintette a lányt, szóbéli dorgatóriummal, Crainquebille, tenyere bizsergett a rateau után, purzicsánból, kitchenett, vacuum cleanerrel

Kisanna>!
Hunyady Sándor: Bakaruhában

Bevallom Hunyadi Sándorról eddig nem is nagyon hallottam, olvasni meg pláne nem olvastam tőle semmit. Nagyon örülök, hogy ez a könyve a kezembe került, fantasztikusan tehetséges író volt, azonnal kedvenc lett. A stílusa letisztult, olvasmányos, mégis nagyon komoly emberi és társadalmi problémákat vázol fel. Majdnem mindegyik novella városban játszódik, és nagyon változatosak a szereplők, a társadalom minden rétegéből kerülnek ki. Megérdemelne egy szép új kiadást.

Kisanna>!

Mondom, hogy vasárnap délután volt. Az utca teli ünnepnek öltözött, sétáló cseléddel. Kolozsvár gazdag gyűjtőteknője különböző fajták patakjainak. És a cselédkorzó tömegét pávafarkszerűen tarkává tették a székely, román és magyar lányok összekapaszkodott kis csapatai. Ahány falu, annyi viselet, hajszín, figura, temperamentum, pántlika, szoknya, kendő. Micsoda nyüzsgés, vidámság. Hogy ragyogtak a kimosdott, mohó arcocskák. Sietni kell, egyetlen délután kérészéletű boldogsága ez.
A lányok közül sokan kihívóan a szemembe néztek, rám nevettek, sőt megszólítottak. Hát hogyne. Huszonkét éves voltam, és a komisz kincstári blúzban, patkós bakancsban hajszálig olyan lehettem, mint akármelyik szilágysági vagy Hunyad megyei parasztgyerek. Tetszett nekem az ügy, álruhás királyfinak éreztem magam.

Bakaruhában