Hunyadi Csaba (szerk.)

Erdélyi ​karácsony 5 csillagozás

Erdélyi magyar írók karácsonyi novellái, versei
Hunyadi Csaba (szerk.): Erdélyi karácsony

Az összeállítás erdélyi magyar írók karácsonyi témájú novellái és versei közül szemelget

Lazi, Szeged, 2006
Lazi, Szeged, 2005
Lazi, Szeged, 2004

Filippino P
Hunyadi Csaba (szerk.): Erdélyi karácsony

Hunyadi Csaba (szerk.): Erdélyi karácsony Erdélyi magyar írók karácsonyi novellái, versei

Csakúgy, mint a Karácsony a havason, ez a válogatás is erőst' tetszett nekem. Tudtam, mire számítsak, épp ezért olvastam ezt. Nagyon komor, mély, „sírhatnék az igazságtalanságtól”, fájdalmas, de valódi értéket kereső művek ezek. Most, mikor egyre inkább karácsonyi hangulat híján maradunk, kiüresedett lelkek vesznek körül kiüresedett gondolatokkal, akkor megjelenik a gyógyír, ami igazán hiányzott, hogy nem kívül, hanem belül kell keresni a fényt.

sassenach
Hunyadi Csaba (szerk.): Erdélyi karácsony

Hmmm…Jó, meg szép, meg minden…de valahogy nem hozta meg a karácsonyi hangulatot. Minden történet olyan szomorú benne. :(

Chrissie

Sajnálom azokat, akik nem tudnak ünnepelni. Az ünnep önmagunk fölemelése. Tiszta ünnepi ruhában és tiszta ünnepi gondolatokkal lehet csak ünnepelni, felülemelkedve a hétköznapokon s apró küzdelmeinken.

26. oldal (Wass Albert: Az én titok-karácsonyom)

Kapcsolódó szócikkek: ünnep
Chrissie

Ételt adott Jánosnak, egyetlen vendégének a szentestén, s nem sajnálta tőle a bort. Az öreg evett-ivott, s a kocsmáros ez egyszer komolyan, üzleti nyereségként számolta el a János bácsi fizetségét. Az öreg szaporán ismételgette:
– Isten fizesse meg, Isten fizesse meg!

(…)

János félrehúzta az ól ajtaját, s bemászott. Sapkáját levette fejéről, kabátját kioldotta, csak úgy tüzelt öreg teste. Végigfeküdt a szalmán, de az ajtót, melyet máskor gondosan becsukott maga után, s réseibe szalmát gyúrt, most nyitva hagyta. A szakadozott szőnyeget, melyet takarónak használt, nem méltatta figyelemre. Öreg, ütött-kopott, töpörödött szíve ünnepelni akart, karácsonyestét kívánt ülni. A disznóól keskeny homálya szűk volt neki, ember sehol, a kutyák a konyhaajtó előtt várják a vacsora maradványait – János a csillagokat hívta be magához, és hálásan újságolta nekik Isten jóságát, ki szent karácsony estéjén még egy ilyen utolsó, nyomorult embernek is kiadja tisztességes porcióját.

65. oldal (Sipos Domokos: Karácsonyestén)

Chrissie

Kint nagy puha hó, a kerti fákat belepte egészen. Olyan csöndes volt kereken a világ, mintha a békesség készült volna megszületni akkor.

27. oldal (Wass Albert: Az én titok-karácsonyom)