Huhák Heléna (szerk.) · Szécsényi András (szerk.) · Szívós Erika (szerk.)

Kismama ​sárga csillaggal 23 csillagozás

Egy fiatalasszony naplója a német megszállástól 1945 júliusáig

Egy budapesti fiatalasszony 1944-ben, a német megszálláskor terhessége ötödik hónapjában jár második gyermekével. Miután férjét munkaszolgálatra viszik, családfővé avanzsál, és egyre kiszolgáltatottabb helyzetbe kerül. Naplója – melyet a megszállástól 1945 júliusáig vezetett –, egy kismama csodálatos hőstörténete: tanúi lehetünk szívet tépő küzdelmének, hihetetlen elszántságának, hogy a legzordabb körülmények közepette sem adja fel. Cselekedeteit minden pillanatban a legnemesebb cél vezérelte: minden áron életet adni második gyermekének, és szeretni, félteni, óvni őt úgy, ahogyan erre csak egy édesanya képes.

Jaffa, Budapest, 2015

Dévényi Sándorné

gumicukor

Huhák Heléna – Szécsényi András – Szívós Erika (szerk.): Kismama sárga csillaggal Egy fiatalasszony naplója a német megszállástól 1945 júliusáig

Nagyon örülök, hogy elolvastam ezt a könyvet. Az iskolában tanultakat jól kiegészíti egy ilyen napló, sokkal közelebb hozza az emberhez a történelmet. Egy valós, hús vér ember, ráadásul egy terhes/kisgyermekes nő érzései, tapasztalatai kézzefoghatóbbá teszik az eseményeket. Sokkal több naplót, visszaemlékezést kellene szerintem kiadniuk a könyvkiadóknak, mert ezek értéke felbecsülhetetlen. Nem elhagyagolható tény, hogy az szerkesztők magyarázatai, forráskritikai észrevételei nagyon kellettek az események megértéséhez, és ahhoz, hogy az egyes információk igazságtartalmát az olvasó a helyén tudja kezelni. Ezt az igényt pedig minőségi szinten kielégítették a könyv szerkesztői.

Risus P

Egy év, amely megváltoztatta egy anya életét, és vele együtt több ezer ember életét Magyarországon.
A könyv egy napló alapján készült el, de annyit hozzá kell tennem, hogy rengeteg korrekcióra szorult, így tele van lábjegyzettel, ugyan is több részlet utólagosan lett hozzáírva, így a hitelesség kedvéért a szerkesztők ezt mindig jelezték és leírták.
A könyv végén közel 40 oldalon ennek az egy évnek a leírását olvashattam, amely a magyarországi helyzetről és politikájáról szól. Rengeteg munkát igényelt és ez látszik is a könyvön, így az 5 csillagot a szerkesztők kapják.
A könyv egy zsidó család, de inkább egy anya mindennapos életéről szól. A könyv elején a legnagyobb gondjuk az volt, hogy nem tarthatnak cserédet, de a könyv végén rájött/ek, hogy az anyagi dolgoktól is van fontosabb: maga az élet.
A könyvben többször olvasható, hogy ennek a családnak is többször volt esélyük elmenekülni, de vártak egy csodát. Csak a csoda nem érkezett meg, és Budapest és Magyarország sem lett kivétel. Ennek a családnak szerencsésnek mondhatja magát, mert több veszteség érte őket, de nem deportálták őket, mint e testvéreket, és a háború végén volt még otthonuk. Igen, ez kicsit rosszul hangzik, de gondoljunk bele, hogy más még ennyi szerencsével sem rendelkezett, nem volt kihez vagy hova hazamennie.

berg

Heltai Jenő naplójának bevezetéséül szántam ezt az olvasást. A naplóírót körülvevő hely és idő azonossága ellenére valószínűleg markáns lesz a különbség. Ezt a szöveget nem közzétételre szánták, ennek a lehetősége távolról sem merül föl, a napló vezetésével nem is a történtek rögzítése, vagy elmesélése volt a cél. A szerzője egy háziasszony, kereskedőfeleség, apró és nagyobb gyermekkel, öreg szülőkkel, aki „csak” a lelki szenvedéseit próbálta enyhíteni azzal, hogy jól kipanaszolkodta magát a papírnak. Ezért olvasás közben leginkább lelki szemetesládának éreztem magam. Könyvvé azáltal válik az írás, hogy komoly szerkesztői munkával lábjegyzetelték, elő- és utószót írtak hozzá. Ezekből tudom, hogy négyszáznál is több rendeletet, utasítást, felhívást, hirdetményt stb. kellett volna ismernie és betartania a jogkövető állampolgárnak, úgy, hogy rádiót, telefont legálisan nem birtokolhatott – lehetetlen (nyilván az információhiány is az üldözés aljas eszköze volt). Így már nem okolom a szerzőt a kakofóniáért, a zűrzavaros előadásért. Helyszínek, arcok váltják egymást, mint elmosódott, alulexponált fényképeken (találó a borító). De ott lehetünk a helyszínen, hallhatjuk az emberi hangokat, a zajokat, érezhetjük a fűtetlen szoba hidegét, az éhezést, a kétségbeesést.

Kiss_Csillag_Mackólány P

Le a kalappal a szerkesztők előtt. A könyv elég jelentős része ugyanis magyarázat, helyreigazítás, kiegészítés.
De sajnos a többi részről, magáról a naplóról nem sok jót tudok mondani.
Felháborított az elkényeztetett, túlságosan jómódhoz szokott, határozottan hisztis nőszemélynek az önimádata.
Végig arról szólt, hogy jajénszegény, jajmileszvelem, jajnekemnemsegítsenki.
Az nem jutott eszébe, hogy bombáznak, háború van, emberek milliói pusztulnak el, de neki az a gondja, hogy a férjének is pont most kellett elmennie otthonról, mintha az a szerencsétlen önként robotolna mások kénye-kedve szerint.
Arról nem is beszélve, hogy van egy 13 éves kisfia, akiről csak akkor tesz említést, amikor cipelni kell utána a foteljét, mert ő csak abban tud nyugodtan pihenni. Jaj, szegény.
Pusztulnak körülötte az emberek, az épületek, a világ, de őnagyságát csak az érdekli, hogy dagad a lába, és neki kell mosnia a saját ruháit.
Amekkora lendülettel kezdtem bele, amennyire vágytam az olvasására, annyira felháborított a főszereplő viselkedése.
Sajnálom, nem lesz szerelem a kapcsolatunkból.

tmezo P

Nem tetszett. Számomra gondolatok voltak ömlesztve. Szertelen, kapkodó, csapongó.
Bizonyára az események hatása is befolyásolta ezt az írást, de akkor sem érezhető belőle semmiféle félelem, vagy rettegés. A kapkodó sorok közül nem tudtam kiolvasni az érzéseit.
Az látszik, hogy mindennel próbálkoznak az emberek a túlélés érdekében, és, hogy fokozatosan fosztották meg őket mindenüktől, de sajnos a naplóból az igazi érzések hiányoznak.

ponyponypony

Gyönyörű és szörnyű volt egyben. A történelmi magyarázatokat nagyon díjaztam, mivel hiányosak az ismereteim.
Múlt hónapban szültem a kislányomat,ezért is érzékenyen érintett.

mona0618

Belemélyedve Dévényi Sándorné naplójába, nem egészen ezt vártam a könyvtől, amit végül kaptam. A napló végigvezet bennünket azon, ahogy egy kismama igyekszik túlélni gyermekével a szíve alatt, majd a kezében ebben a zsidók számára nehéz időszakban, de magáról a terhesség időszakáról körülbelül csak a mű negyede szól. A leírás alapján úgy gondoltam, részletesebben belemegy ebbe a témába.

Bővebben:http://bookhangover.hu/2018/03/29/egy-fiatalasszony-nap…

kitti_th

Az a baj, hogy általában nagy elvárásokkal kezdek bele az olyanokba, amik a deportálásokról, holokausztról, a második világháborúról szólnak. Itt is lettek volna elvárásaim, de a 200+ oldalon keresztül egyszer sem éreztem azt, hogy érdekel a naplóíró története. Végig semmi másról nem írt, csak arról, neki mennyit kell futkároznia ide-oda, és hogy mennyi dolga van a mindennapos takarítással és főzéssel. A gondolatok csapongtak, semmi érdemlegesre nem derült fény.

Gyarmati_Eszter

Kicsit csalódás a könyv más ilyes témájú könyvek után! Az biztos hogy nehezen lehet boldogulni, ha sose volt rászorulva hogy a családjára főzzön, takarítson, dolgozzon és a gyerekeit ellássa segìtség nélkül, mindezt háború idején.

Risus P

Ez a béke más kell hogy legyen, mint bármelyik, ennek nem szabad magában hordani egy új háborút. Az embereknek nem szabad elfelejteni ezeket a borzalmakat, hogy ne jöhessen egy új öldöklés, és hogy az új generációt úgy nevelhessék, hogy soha többé ne lehessen ez még egyszer semelyikünkkel.

Risus P

„Üldözöttek", ez a szó jár a fejemben, most már én is tudom, mi az, üldözöttnek lenni, félni emberektől.

Risus P

Szeretnék elbújni, hogy ne lássanak.

Risus P

Itt vagyunk bezárva, de várjuk, mint borjúk, hogy mikor visznek a vágóhídra. Országon kívülről még nem jöhet segítség, most még tőlük is csak bombát kaphatunk.

Kapcsolódó szócikkek: Dévényi Sándorné
Risus P

A gondolatok kergetik egymást, és nem hagynak nyugodni. Most mindent még fokozatosabban érzek, és nehezen viselem, hogy egyedül vagyok.

Risus P

Szeretném az időt megállítani, hogy ne történhessen semmi, hogy addigra kívülről jöjjön valami segítség. Nagyon félek az elmenéstől, most minden perc egy ajándék, amit még itt lehetek. Ha el kell innen menni, azt hiszem, az utolsó láncszem volna, ami ja elszakadna, helyrehozhatatlan következményeket vonna maga után.

Risus P

Néha gyűlölöm az embereket, olyan rosszak tudnak lenni. És nekem minden annyira fáj.

Risus P

Nem kényeskedhetek, mert nincs, ki kényeztessen. Talán ez ad erőt magamra való utaltságomban. Én mindig úgy vagyok vele, ha szükség van valakire, akkor nincs senki, akire számíthatok.

Risus P

Nagyon vágyódom az otthonom után, mindenáron haza akarok menni, egyedül szeretnék lenni, nem akarok embert látni, mert az emberek csak a moziban hatódnak meg a más baján, ott még sírnak is, ha látják, de az életben nem törődnek vele.

Risus P

Segítség után kutatok az agyamban, az nem lehet, hogy hagyják, de utána azt gondolom, a többi országban is hagyták, másutt sem volt segítség. Háború van, mások is lepusztultak, mért pont mi volnánk kivételek. Hiába tudják a szövetségesek, hogy minden nap, amit ők késnek a felszabadítással, annál többen fogunk elpusztulni, mert minden sietség nekik kerül áldozatba. De a szirénázás felráz minket a gondolatainkból.