Mendemondák 8 csillagozás

Hugo Claus: Mendemondák

Hugo ​Claus a belgiumi flamand irodalom legjelentősebb alakja, több alkalommal Nobel-díjra is előterjesztették. Regénye a mai Belgium társadalmáról rajzol szatirikus képet. Központi figurája René, aki lázadó kamaszkora megoldhatatlan problémái elől menekülve zsoldos katonának áll Kongóba, a nemrég függetlenné vált gyarmat még mindig működő belga hadseregébe. A regény az ő hazatértével indul, megmutatva, hogy a fiúnak nincs módja beilleszkedni többé a kisváros közösségébe, ahol az ő megérkezése után rejtélyes betegség kezdi szedni áldozatait. E betegség metafora is: René a feldolgozatlan, gyarmatosító múltat jeleníti meg a kisember számára, azt, amire nem szívesen emlékezik. Az egykori zsoldos életének felvillantott szilánkjai – asszonyok, gyerekek, ártatlan emberek lemészárlása – valóban kínosan érinthetik a közösséget, amely a könyv tulajdonképpeni főszereplője: minden egyes fejezet más- más szereplőt szólaltat meg, az időnként felbukkanó „mi” a kisváros maga. A rövid szakaszok… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1996

Európa, Budapest, 2000
232 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630768224 · Fordította: Gera Judit

Hugo Claus: Mendemondák

Hét, nem bánom, hogy rám tukmálta magát a könyvtárban. Tetszett, hogy lényegében semmit sem írt le határozottan, „így és így történt”, hanem tényleg mendemondákban mesélte el a sztorit, úgy, ahogy azt a falubeliek megélték – ahogy az a valóságban lenni szokott.

Papusz>!

Mi a bölcsesség ellentéte? A szerelem, gondoltam akkor.

54. oldal - Alma

Papusz>!

Másrészről viszont van úgy, hogy egy férfi túlságosan is tapintatos.

84. oldal - Staelens özvegye

Papusz>!

– Kap – szólaltak meg a hasított ajkak –, ha két elefánt verekszik egymással, ki szenved a legjobban?
Mikor a Kap gondolkodóba esik, Michielshez hasonlóan emberalattian ostoba benyomást kelt. – A gyengébbik – felelte.
Simon Bukule felszippantott egy csík kokaint, hátradőlt, elégedett, gunyoros pillantást vetett a Kapra.
– A fű – mondta azután.

94. oldal - Hubert van Hoof

Papusz>!

Minden halálnak komoly oka kell legyen, ellentétben a születéssel, amelynek senki nem tudja érvényes okát adni.

51. oldal - Noel

Papusz>!

Nem, ha valamilyen oknál fogva Julia nem lenne többé, amire gondolnom sem szabad, de mégis gondolok, csak valami óriási bánatot éreznék. Egy napon pedig ez a bánat is elkopna. És az még ennél is rosszabb lenne.

51. oldal - Noel