Gari ​Gari 5 csillagozás

Életem és kalandjaim a Felső-Nílus négerei között
Hugo A. Bernatzik: Gari Gari Hugo A. Bernatzik: Gari Gari Hugo A. Bernatzik: Gari Gari

– Megadatott nekem, hogy tizenegy különféle törzset látogassak meg, 10 ezer méter filmet és 1400 fényképet készítve utamról. Köztük három olyan törzsről is, amelyeknek az életét még soha nem örökítették meg.
Szokásaikról, kultúrájukról még senki sem hallott…

Bernatzik expedíciója abban a történelmi pillanatban indult el a Nílus bölcsője felé, amikor a fekete földrész utolsó érintetlen területeihez érkezett a civilizáció.

Eredeti megjelenés éve: 1936

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Világjárók Gondolat · Sikerkönyvek Gondolat

Gondolat, Budapest, 1966
170 oldal · keménytáblás · Fordította: Faragó László
Gondolat, Budapest, 1961
146 oldal · keménytáblás · Fordította: Faragó László
Bibliotheca, Budapest, 1957
144 oldal · keménytáblás · Fordította: Faragó László

Hugo A. Bernatzik: Gari Gari

Hugo A. Bernatzik: Gari Gari Életem és kalandjaim a Felső-Nílus négerei között

Néha kissé rasszista felhangokat véltem kiérezni a szerző írásából, de lehet, hogy ez csak a közel száz évvel későbbi olvasó okoskodása, aki elbizakodottságában úgy véli, hogy ő már többet tud a világról. Talán nem is rasszista ez a felhang, hiszen nem általában a feketéknek szól, hanem egyes szudáni népeknek, míg néhány másik fekete törzsről eszményien áradozik. Minden esetre érdekes volt elolvasni, hogyan festett az 1920-as években Afrikának az a zuga, ahova a gyarmatosítók tényleges hatalma csak egy évtizede terjeszkedett ki.

Dexter79 P>!
Hugo A. Bernatzik: Gari Gari

Hugo A. Bernatzik: Gari Gari Életem és kalandjaim a Felső-Nílus négerei között

Nagyon érdekes olvasmány az afrikai törzsekről. Az 1920-as évek elején történt az utazás, amit az író leírt, ezért azt gondolom, hogy talán már egyik törzs sem lelhető fel ilyen formában Afrikában.
Egy nagyon régi kiadást olvastam és ebben nem ott voltak a képek, ahol utalt rá az író (hanem kb 50 oldalanként volt 10 kép), ez engem zavart. Sokszor vissza kellett lapozni, hogy megnézzem újra a képet, amiről pont olvastam.
Nagyon érdekes, meghökkentő, néhol sokkoló dolgot tudtam meg az afrikai emberekről.

SteelCurtain>!

Egy embert bevádoltak, hogy ellopott néhány marhát. A tanúk ellene vallanak, végül beismeri a lopást. A tisztviselő arra ítéli, szolgáltassa vissza a zsákmányt, ezenkívül bírság gyanánt fizessen még két marhát. Az ítélet nagy felháborodást kelt a nuerek körében. „Igazságos akarsz lenni és ezt az embert egy vétségért kétszeresen bünteted? Éppen elég büntetés neki, hogy a rabolt marhát vissza kell adnia, és a fáradságos munka, amellyel ellopta, hiábavaló volt. Az, hogy most még a saját marháit is elveszed, az igazságtalanság teteje!” – mondta a törzsfőnök.

SteelCurtain>!

Lassan-lassan odasereglett az egész falu; kisgyermekek ültek a földön; mellettük aggastyánok szívták tökszárú agyagpipájukat. A dohányt tehéntrágyával és hamuval keverték, ami állítólag nagyban megjavítja az ízét.