A ​festő és a hegy 7 csillagozás

Cézanne élete
Hugh McLeave: A festő és a hegy

„Minden ​látószögből megfestette a hegyet: Gardanne, Saint-Antonin, Beaurecueil felől frontálisan ábrázolta: a Jas mellett fölfedezett egy óriásfenyőt, melynek ágai úgy illettek a hegy cukorsüvegkontúrjához, mint kulcs a zárhoz; az Arc völgyét átívelő viadukt mélységet kölcsönzött a látványnak. A Sainte-Victorie azonban lázadozott, nem adta meg magát. Akár egy élőlény, a megvilágítás szerint változtatta méreteit: kékezüst reggeleken vagy déli verőn hátrébb csúszott, a lilás alkonyban közelebb lopakodott, esőben-ködben lekuporodott a város fölé, akár egy ősi dinoszaurusz.” Cézanne művészete: folytonos küzdelem, hogy festménye a megmásíthatatlan, tökéletes remekmű legyen. Élete: a kudarcok, megaláztatások, a későn érkező elismerések fájdalmas sorozata. Hugh McLeave e küzdelmes élet tényeiből kiindulva – az adatbeli vagy pszichológiai „fehér foltokat” merész fantáziával áthidalva – Cézanne-t egy valódi regény főhősévé avatja, a modern művészsors szimbolikus alakjává. Nagy beleérző… (tovább)

Gondolat, Budapest, 1986
334 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632816250 · Fordította: G. Beke Margit, Falvay Mihály

StJust I
Hugh McLeave: A festő és a hegy

Nagyon tetszett, ezért kezdtem Zola-t olvasni, és azt sem bántam meg.

nagy_csilla

A festés kábítószer, olyan szenvedély, mint a dohányzás, alkohol vagy a nőzés. Ha engedsz neki, úrrá lesz az életeden.

Kapcsolódó szócikkek: festészet
nagy_csilla

Zola párás csíptetőjét törölgette. – Az, amit már húsz-egynéhány éve mondogatok. Paul Cezanne-ban minden együtt van, ami a festőzsenit teszi. Egy kivételével: az önbizalmat. Túl sokat kételkedik magában.

Kapcsolódó szócikkek: Cézanne
nagy_csilla

Én is meg akartam ifjítani a festészetet, és mire jutottam? Elvesztettem a barátaimat, a feleségemet, a fiamat; megvetett, magányos pára lettem. Zolának volt igaza. semmit nem változtunk. Hiába volt az a sok viszály, az az élethossziglani vezeklés!

nagy_csilla

Úgy halt meg, ahogy élt mindvégig. Magányosan.

nagy_csilla

Tartson ki és ne feledje, hogy türelem a géniusz tápláló forrása.