Értékelések 35

henryhill>!
Hubert Selby, Jr.: Rekviem egy álomért

Sokáig tartott, többször le kellett tennem, talán a hangulatisága folytán, ám mindettől függetlenül ez egy rettenetesen jól, egyedi stílusérzékkel megírt, kíméletlen könyv. Nyers, naturalisztikus és a dialógusok központozás-nélkülisége folytán az olvasása is külön módosult tudatállapotot ígér. Tanulságos, zsigerekig hatol, az pedig ahogyan a szubkultúrát, miliőt ábrázolja, annak nyelvi jellegzetességeit, megint csak elismerésre méltó. Akinek tetszett a könyv, ajánlom az Utolsó letérő Brooklyn felé-t, tán még ettől is zseniálisabb.
(Muszáj megjegyezni hogy a műfordítás mindkettőnél briliáns, Greskovits Endre a legjobbak egyike! )

charlotte_smtms P>!
Hubert Selby, Jr.: Rekviem egy álomért

Amit olvasás közben éreztem: reménytelenség, kilátástalanság, düh, fájdalom, elkeseredettség, tehetetlenség… Sokkolt, és ehhez nem is kellett különösebben erőltetni a naturalisztikus leírásokat. Nem kell durvább, fájdalmasabb, fullasztóbb jelenet, mint azok az üres, egysíkú, sehová nem vezető párbeszédek, átérezni azt, ahogy ténylegesen megszűnik a külvilág, a jövő, és csak egy dolog motivál, amit úgysem érhetsz el, és nem lesz soha vége… Ugyan a film után sejtettem, mire számíthatok, de azt nem, hogy „másodszor” is ekkorát üt. Méltán kultkönyv, az ideális „prevenciós” kiadvány, a Trainspotting sötétebbik oldala.

Cartaphilus, Budapest, 2007
284 oldal · ISBN: 9637448980 · Fordította: Greskovits Endre