Spartacus 46 csillagozás

Howard Fast: Spartacus Howard Fast: Spartacus Howard Fast: Spartacus Howard Fast: Spartacus Howard Fast: Spartacus Howard Fast: Spartacus Howard Fast: Spartacus

A legendás rabszolgavezér alakja, történelmi szerepe két évezred távlatából is foglalkoztatja az embereket.
Howard Fast regénye sikerét elsősorban modern szemléletének és hangvételének köszönheti. Az író nagy megjelenítő erővel ábrázolja a hatalma teljében lévő rabszolgatartó társadalmat, az emberalatti sorban sínylődő rabszolgákat, a plebejusok tarka, meg vásárolható csőcselékét, a lovagok és katonák piperkőc hadát, a pöffeszkedő nagybirtokosokat, és politikusokat, a velejéig romlott szentátust.
Hogyan lehetséges, hogy a láncon, mocsokban tengődő nyomorultak egyszerre eszmélni kezdenek, a beszélő szerszámoknak nevezett furcsa élőlények egyszerre csak egyenrangúnak érzik magukat uraikkal? Ennek a nagy társadalmi erjedésnek folyamatát tárja elénk az író, felidézve a többéves háborút, melyet a semmivel sem bírók vívtak az élet és halál uraival.

Eredeti megjelenés éve: 1951

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: A Világirodalom Remekei Európa · Fiatalok Könyvtára Kozmosz Könyvek · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

K.u.K., Budapest, 2008
332 oldal · ISBN: 9789637437861 · Fordította: Szentkuthy Miklós
Kozmosz Könyvek, Budapest, 1976
368 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632111303 · Fordította: Szentkuthy Miklós
Európa, Budapest, 1973
358 oldal · keménytáblás · Fordította: Szentkuthy Miklós

Lagos>!
Howard Fast: Spartacus

4 csillagot kapott, mert helyenként koridegen szavakat használ, például, hogy felhőkarcoló, részvénytársaság (!!!); ezek szerintem nemhogy közelebb hoznák a mai világunkhoz, hanem inkább kizökkentenek abból a világból, abból a több, mint 2000 évvel ezelőttiből. Furcsa, hogy a nyilván sok előtanulmány -amit a könyv írásakor folytatott- mellett a szerző ilyen szavakkal operál (nem hiszem, hogy ez csak a fordítás műve lenne, azért az angol felhőkarcoló szót nehéz összekeverni mondjuk egy vályogházzal).

A másik, hogy a karakterek nem túl árnyaltak, tisztelet annak az 1-2 kivételnek, de általában minden római kéjenc, és minden rabszolga tiszta szívű; ez nyilván már akkor sem volt így. Hajlamos lenne az ember minden rómait persze annak tartani, tekintve, hogy valóban így élhettek, embereket ölettek meg egymással a puszta szórakozás kedvéért, meg hall az ember máshonnan is a nagy római lakomákról; de azért soha nem ennyire egyszerű a kép.

Risus P>!
Howard Fast: Spartacus

Alapvetően tetszett a könyv, vagyis inkább a történet. Viszont nekem volt pár kifejezés, amit nem igazán tudtam hova tenni, mert annyira nem illett oda, a karakterek némelyike elég kiforratlan, Spartacus nincs is annyira központi helyen, mint vártam. A történetet néhol kuszán, de legtöbbször feketében és fehérben látjuk, tehát minden római züllőt, és minden rabszolga szenvedő alany, néhol lehetett volna árnyalni is, mert nem ilyen a világ.

Réka_Horváth>!
Howard Fast: Spartacus

teljesen adaptálható napjainkra ez a történet. az ókori római környezet, társadalmi elnyomásból szabadulni vágyó spartacus, a kiégett politikus, a megcsömörlött hadvezér, az értékmentes ifjúság, a tiszta szerelem, az erkölcsösség, a barátság, az önfeláldozás és a keresztény értékrend mind fontos szerepet kapnak. élveztem a gondolatvezetését, a cselekménykibontását, magával ragadott és igyekszem eltenni útravalónak az üzenetét. :)

uzsesz>!
Howard Fast: Spartacus

Eleinte kissé zavart a szövevényessége a sok történet-a-történetben szállal, de aztán elgondolkodtatott. Tetszett a sokféle nézőpontja.

s_emese0612>!
Howard Fast: Spartacus

Nem erre számítottam, amikor a kezembe vettem ezt a könyvet. Ennek ellenére nem volt rossz, tetszett. Gracchus és Crassus alakja érdekes és elgondolkodtató volt, viszont Spartacus ábrázolása nem ragadott magával.
Több helyen éreztem, hogy mind a cselekmény, mind a szereplők viselkedése nem életszerű. Claudiáról és Helenáról olvastam volna többet, ez a szál számomra érthetetlen módon hamar „elhalt”. Összességében olvasható, tanulságos, de egyoldalú volt számomra a történet.

Chosen>!
Howard Fast: Spartacus

Nem teljesen ezt vártam a könyvtől. Keveset foglalkozik magával a Spartacus-felkelés eseményeivel. Tulajdonképpen a túlélők, ellenfelek visszaemlékezései alapján elevenedik meg egy-egy epizód, néha nem is feltétlenül követve a kronológiát. Alapvetően nem volt rossz, de számomra kissé túl sarkítva ábrázolta a jellemeket: a romlott, dekadens rómaiak és a tiszta erkölcsű rabszolgák ellentéte. Maga a felkelés utóélete is kissé túlmisztifikált a könyvben. Ennek ellenére vannak benne elgondolkodtató eszmefuttatások a rabszolgatartó társadalomról és érdekes jellemrajzok a kor ismert arcairól.

pelikanbence>!
Howard Fast: Spartacus

Még 2008-ban kaptam ajándékba a Könyvtárvezetőnktől ! :) Meg kell hagyni szeretem a történelmi kalandregényeket (Lásd Tamenaga Shunsui: 47 rónin ! :) ) és a Spartacus is egy olyan regény, amit szeretek ! :) Spartacus, a hős rabszolga és gladiátor, aki a rabszolgák élén fellázadt a zsarnokság ellen ! IMÁDOM EZT A REGÉNYT !!!!! :))))))

csilibacsi>!

Nem hiszem, hogy az emlékezés áldás volna az emberek életében. Sokkal gyakrabban átok.

daniagi>!

A politikához három nélkülözhetetlen tulajdonság kell – semmi esetre sem erények. Az első képesség: finom szimattal eleve a nyerők oldalára állni. Ha ez nem sikerülne, a második képesség abból áll, hogy az ember előbb elvagdossa a vesztes oldalhoz fűző maradék szálait. Végül a harmadik képesség: soha az életben ellenségeket nem szerezni.

csilibacsi>!

Ha egyszer állatokat csináltunk az emberekből, bizonyára nem angyalokról fognak filozofálni.

csilibacsi>!

Nincs pontos meghatározása annak az embernek, aki a többi embert vezeti ; a vezérség ritka és megmagyarázhatatlan, különösen akkor, ha nincs mögötte hatalom és hivatalos dicsőség. Parancsot osztogatni akárki tud, de úgy parancsolni, hogy mindenki engedelmeskedjék, ritka képesség

csilibacsi>!

Alig éri meg a világon valami, hogy komolyan vegyük.

csilibacsi>!

A történelem ravaszság és kapzsiság értelmezése. De sohasem becsületes értelmezése.

daniagi>!

Gracchus Ciceróról: „…nincs tőle mit félni, mivel nincs rajta mit csodálni.”

csilibacsi>!

[…] mindnyájan rothadtak vagyunk, mindnyájan betegek vagyunk, tele nyavalyával és halállal, zsákszámra áll bennünk a halál, a halál szerelmesei vagyunk.

M_Milán>!

Ezt a könyvet lányomnak és fiamnak írtam. Olyan réges-régen élt derék férfiak és asszonyok története ez, akiknek neve soha nem ment feledésbe.
Hőseim forrón szerették a szabadságot s az emberi méltóságot: nemes, szép életet éltek.
Azért írtam meg ezt a könyvet, hogy olvasói, gyermekeim és mások is, erőt meríthessenek belőle saját nehézségekkel teli jövendőjükhöz, hogy harcoljanak az elnyomás s a gonoszság ellen úgy, hogy Spartacus álmai a mi időnkben valósággá válhassanak.

s_emese0612>!

Az emberben van egy kis erő, egy kis remény, egy kis szeretet. Olyanok ezek, mint a magvak, minden emberben elültetve. De ha csak magának tartja őket, elsorvadnak, és hamar el is pusztulnak, és akkor aztán segítsen a mennybéli atyaúristen az ilyen szerencsétlenen, mert nem lesz neki semmije, és semmit nem ér az élete. Viszont: ha erejét, reményét, szeretetét másoknak adja, tele lesz a magtára ilyen drága magokkal. Soha ki nem fogy belőlük, és életének értelme lesz.

256. oldal, Hetedik rész (Kozmosz Könyvek, 1976)