Tut-ankh-Amen ​koporsója és múmiája 9 csillagozás

Howard Carter: Tut-ankh-Amen koporsója és múmiája Howard Carter: Tut-ankh-Amen koporsója és múmiája Howard Carter: Tut-ankh-Amen koporsója és múmiája Howard Carter: Tut-ankh-Amen koporsója és múmiája Howard Carter: Tut-ankh-Amen koporsója és múmiája

Tut-ankh-Amen sírjának feltárásáról, a sír izgatóan érdekes megnyitásáról és az előkamra kincseinek leírásáról Howard Carter és A. C. Mace: Tut-ankh-Amen sírja című könyve számol be (1992-ben jelent meg).
1926-ban a Tut-ankh-Amen világszenzáció csúcspontján, néhány hónap alatt 12 000 túrista tekintette meg a sírt. A „fáraó átka” vagy a „fáraó bosszúja” című rémséges legenda elindítója Lord Carnavon (a kutatás finanszírozójának) megdöbbentő halála. Egyiptológusok, kutatók vagy egyszerű munkások egyaránt természetellenes halállal estek áldozatául.
Történelmi tény, hogy 1930-ban a közvetlen feltárók közül már csak Carter marad életben. (Elhunyt A. C. Mace régész is, előző kötetünk társszerzője.)
Ez a kötet Carter további munkájának eredményeit tárja fel az olvasó előtt, s képet ad mindarról, ami e világraszóló felfedezés a mai napig újat és meglepőt hozott s egyúttal a múmiának és a sírban talált tárgyaknak tudományos feldolgozását is tartalmazza.

Erdélyi Szalon, Szentendre, 2023
Százszorszép, Budapest, 1993
282 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637673091 · Fordította: Balassa József
Franklin-Társulat, Budapest
232 oldal · Fordította: Balassa József

krlany I>!
Howard Carter: Tut-ankh-Amen koporsója és múmiája

Nekem nagyon tetszett. Egy igazi régész, a megtaláló mesél a talált tárgyakról, közbe csempészve a tapasztalatait, a megtalálás körülményeit. Olyan izgalmasan első kézből való.

Fee>!
Howard Carter: Tut-ankh-Amen koporsója és múmiája

Nagyon tetszett, olvasmányos leírás a felfedezés izgalmáról, a kincsek megtalálásáról és a babonákról.

Naia>!

Kíváncsiak voltunk,hogy az ilyen közönséges egyszerű nádat miért kellett ilyen gazdagon díszíteni. A rajta olvasható felírás megadta a kedves magyarázatot: „Egy nádszál, melyet Ő Felsége sajátkezűleg vágott le”.

46. oldal (Százszorszép Kiadó, 1993.)

Naia>!

Az embert mélyen meghatotta, hogy mennyire gondoskodtak a halott jólétéről, amit a legnagyobb boldog érzés lelkesített. Az egész kamra és berendezése gyönyörűen jellemezte e régiek gondolkozásmódját. Láthatjuk, hogy áthatva az önmaguk alkotta istenek és démonok iránti félelemtől, őszinte érzéssel ragaszkodtak a halotthoz.

46. oldal (Százszorszép Kiadó, 1993.)

Naia>!

E királyi pompa és ragyogás között – mindenütt az arany csillogása – semmi sem volt olyan szép, mint ezek a hervadt virágok, melyeken még meglátszott a színek nyoma. Ezek megmondják nekünk, milyen rövid időközök valójában ez a háromezer és háromszáz év, csak a tegnap és a holnap. Valóban, a természetnek ez a kis érintése rokonná tette az ókori és a mi mai civilizációnkat.

58. oldal (Százszorszép Kiadó, 1993.)

Naia>!

És így a lépcsőktől, a meredeken lefelé haladó folyosókon, az előkamrától és a sírkamrától, az aranyos szekrényektől és ettől a nemes szarkofágtól szemeink odafordultak e szarkofág tartalmához, az ifjú király hanyattfekvő alakját mutató aranykoporsóhoz, amely Ozíriszt jelképezte, vagy talán, amit félelem nélküli tekintetéből sejthetünk, az ember ősrégi hitét a halhatatlanságban.

58. oldal (Százszorszép Kiadó, 1993.)