Kádár ​gyermekei 6 csillagozás

Ifjúsági lázadás a hatvanas években
Horváth Sándor: Kádár gyermekei

A szocialista korszak megváltoztatta a fiatalok mindennapjait és a fiatalkori szocializációt. A háborút követő évtizedek ifjúsági lázadása, különösen az 1968-as generáció hozzájárult ahhoz, hogy az ifjúsági kérdés egyre gyakrabban kerüljön a hatóságok látóterébe. Kik azok a huligánok (jampecok, galeritagok) és hogyan teremtették meg őket? Hogyan jött létre a szocialista bulvársajtó, amely meghatározta a fiatalokról szóló közbeszédet? Milyen kapcsolata volt a rendőrségnek és az állambiztonságnak a fiatalokkal 1956 előtt és után? Mitől tarthattak fasisztának egy fiatalt a Kádár-korszakban? Hogyan működött az ifjúságvédelem a Kádár-korszakban és mi lett sorsuk az intézeti gyerekeknek?

Nyitott Könyvműhely, Budapest, 2009

Horváth Sándor: Kádár gyermekei

Hát, mégis elolvastam.
Kicsit több érdekességet, kicsit kevesebb szociológiai fejtegetést vártam.
Mindenesetre azért ritkaság, mintegy hiánypótló :)

„…
Be kell vezetni a magyaros jellegű éttermekben a magyaros mintájú terítők, tányérok, szalvéták, fali díszek alkalmazását. Erre alkalmas helyek lehetnénk a Kárpátia, Mátyás pince, Kulacs, stb. Módot kellene adni, hogy ugyanott a külföldi apróbb emléktárgyakat vásárolhasson.”

Tiger205>!

A Magyar Rendőr idilli képet fest a József Attila lakótelep-rendőrének munkájáról: „Sima aszfaltom gurul a kerékpárja, amikor a napfényes, széles utcákat járőrözi. Hol van már a sár, a nyomor és a rettegett bűntanyák? Esténként már nem a külvárosi sötétségbe burkolóznak, hanem higanygőzlámpák nappali hangulatot árasztó fényében fürödnek a hátak.”

Tiger205>!

…Meg kell értetni mindenkivel – különösen a fiatalokkal –, hogy a legszebb emberi cél a szocializmus, a kommunizmus.

bevezető