1956 ​hadikrónikája 2 csillagozás

Horváth Miklós: 1956 hadikrónikája

Az ​elmúlt évtizedben az 1956-os forradalom és szabadságharc történetével kapcsolatban megjelent átfogó munkák, részmonográfiák, dokumentumkötetek és tanulmányok sokasága segítette a történtek alaposabb megismerését. Az eddig megjelent szakirodalom a Magyar Néphadsereget leszámítva többnyire érintőlegesen vizsgálta a kormányerők közül a Belső Karhatalom, a Rendőrség és a Határőrség tevékenységét, de szinte alig esett szó a Büntetés-végrehajtási Intézetek forradalom alatti helyzetéről.
E könyv célja, hogy feltárja és bemutassa az erőszakszervezetek karhatalmi alkalmazásának intézményrendszerét, a Magyarországon állomásozó szovjet csapatok bevetésével kapcsolatos politikai döntések megszületésének körülményeit, a forradalom leverése céljából indított hadműveleteit, illetve azt, hogy a magyar erőszakszervezetek – Belső Karhatalom, a Rendőrség, Határőrség, a Honvédség és a Büntetés-végrehajtási Intézetek – mennyiben feleltek meg a politika általános és folyamatosan változó… (tovább)

Akadémiai, Budapest, 2006

attatoth P>!
Horváth Miklós: 1956 hadikrónikája

A hadikrónika szó alapján én azt gondoltam, hogy a harci események részletes, időrendi bemutatását tartalmazza a könyv. Valójában inkább a háttér, a nagyobb folyamatok, a politikai döntéshozatal bemutatása az erőssége. Megbízható források hiányában a harccselekmények leírása elnagyolt, november 4. után pedig felsorolásszerű. Néhány helyen még bővíthető lenne, pl. a mosonmagyaróvári sortüzet csak említi. A Köztársaság téri események bemutatását a lincselés előtt szemérmesen befejezi.