Az ​1514-i pórlázadás, annak okai s következményei 2 csillagozás

Horváth Mihály: Az 1514-i pórlázadás, annak okai s következményei

Nem véletlen, hogy a Dózsa-parasztháború története olyan élénken foglalkoztatta reformkori gondolkodóinkat, politikusainkat, művészeinket. Mert a haladás elkötelezettjeinek, a polgári fejlődés híveinek, akik évszázados elmaradottságunk okait kutatták, előbb-utóbb rá kellett döbbenniük, hogy „nemzeti nagylétünk nagy temetője” nemcsak Mohács, hanem Csanád és Temesvár is.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gondolkodó magyarok Magvető

Magvető, Budapest, 1986

kaporszakall >!
Horváth Mihály: Az 1514-i pórlázadás, annak okai s következményei

Mivel éppen Gergely Sándor Dózsa-regényével birkózom (kamaszkorom után immár másodszor), gondoltam, nem árt közben egy rövid háttéranyag, amely leválasztja a valós elemeket a regényesekről, és kevésbé osztályharcos képet ad az eseményekről.

Ez a rövid kis tanulmány 1841-ben a reformországgyűlések időszakában (s talán részben az országgyűlés résztvevői számára is) készült. Tömör áttekintést ad az történtekről (elsősorban Istvánffy Miklós munkája nyomán), és emlékezteti az olvasóit: a jobbágyait röghöz kötő (ha úgy tetszik: rabszolgaságba taszító), s ezzel az ország hanyatlását jócskán elősegítő nemesség utódjainak nem csupán ésszerűségi okokból célszerű, hanem jóvátétel gyanánt erkölcsi kötelessége is a paraszti nép alávetett helyzetén változtatni.

Rövid írás, kb. fél óra alatt elolvasható (a mek.oszk.hu portálon is ott van) – s azt hiszem, a történelemkönyvek száraz bekezdéseinél jóval érdekesebb. Hogy a téma mennyire aktuális volt akkoriban, azt két – nem sokkal későbbi – munka is mutatja: Eötvös József regénye, a Magyarország 1514-ben és Petőfi verse, A nép nevében.

Szerintem érdemes rászánni a fél órát…