A ​poszthumanizmus változatai 4 csillagozás

Ember, embertelen és ember utáni
Horváth Márk – Lovász Ádám – Nemes Z. Márió: A poszthumanizmus változatai

Az ​emberről szóló legkülönbözőbb tudományos diskurzusok – a természettudományoktól az antropológián át a filozófiáig és más bölcseleti diszciplínákig – régóta arra törekednek, hogy megragadják azt a lényegiséget, amely fajunkat eltéveszthetetlenül egyedivé teszi bolygónkon, és kiemeli az állatvilágból. Az intelligens ember, a Homo sapiens vagy az animal rationale ebben a kikülönülésben vált a Föld kizárólagos, olykor isteni eredetűként tételezett uralkodójává.
De mi történik, ha a mindenható Embert kimozdítjuk eladdig stabilnak hitt ontológiai helyzetéből, és úgy vizsgáljuk meg, mint a környezetében lévő többi létezőtől, a flóra és fauna burjánzó lényeinek sokaságától, sőt a szervetlen vagy gépi entitásoktól egyáltalában nem elütő organizmust? A poszthumanizmus változatai. Ember, embertelen és ember utáni című monografikus kötet szerzői arra kérdeznek rá, hogyan változik meg az Ember státusza a modernitás humanista gondolatkolosszusának kritikájával. Filozófiai,… (tovább)

PRAE.HU, 2019

BBarb>!
Horváth Márk – Lovász Ádám – Nemes Z. Márió: A poszthumanizmus változatai

Nem egy könnyű olvasmány. Azzal az elképzeléssel indultam neki, hogy tudom, hogy mi az a poszthumanizmus. Rá kellett jönnöm, hogy mégse.
Elgondolkodtató volt, megismertetett többféle irányzattal és a témakörhöz kapcsolódó különböző gondolatokkal és fogalmakkal.
A fejezetek jól összeszedettek, tetszett a kis fogalommagyarázó jel és nagyon örültem, hogy láthattam a szépirodalmi művekben hogyan tükröződnek ezek az irányzatok.

getler>!

(…) az állatnak az Állat fogalmán kívül való újragondolása még mindig csupán gondolkodás marad.

110 -111. oldal