Kulákkönnyek 4 csillagozás

Horvát Gábor: Kulákkönnyek

"A múlt században az volt az elvárás az írókkal szemben, hogy típusokat teremtsenek. A magyar irodalomban az egyik ilyen a zsírosparaszt. Aki szívja a szegény zsellér vérét, éhbérért hajtja hajnalhasadástól napnyugtáig a nincsteleneket, a más verejtékén hízik.
Ez a könyv nem tipizál. Sorsokat, életeket mutat be. Olyanokét, akik keményen és ésszel dolgoznak, akiknek a története maga a siker. Valaki dolgozik, és boldogul. Míg be nem avatkozik a típusokat alkotó történelem. Elveszi a földjét a szomszéd ország, aztán három évtized múlva törvények sora. És ha ez nem elég, elveszik a hitét, identitását, méltóságát. És ezzel talán örökre elveszett sok-sok emberi kincs, ami mindannyiunk öröksége lenne.
A szerző ezen kincsek maradékaiból alkotta meg a könyvét. Köszönet érte.”

Szecsődy Péter
író, szerkesztő

Garbo, Budapest, 2012

balijan20>!
Horvát Gábor: Kulákkönnyek

Megható XX. századi tabló!! Ha eddig nem tudtam volna, hány generációt tett tönkre a két háború és a kommunista rendszer, ebből a könyvből kiderül. Bár kulák sorsokon keresztül mutatja be a szenvedéseket, az egész vidék, sőt az egész magyarság megtalálhatja benne maga vagy ősei sorsát… Olvasmányos, megrendítő elgondolkodtató könyv, amelyen érződik a személyes (családi) érintettség is…
Remélem mi nem élünk meg hasonlókat.

horvatbrigi42>!
Horvát Gábor: Kulákkönnyek

A történelemben az ember csak egy adat. Pontosan meg tudjuk mondani, kik voltak a kulákok, mi történt velük, adatszerűen hány ember. De kik voltak a kulákok? Kik ők? Ezt nem tudjuk. Horvát Gábor a történelem mögé néz, megmutatja az egyéni sorsokat, fiatal és idős nőket és férfiakat, akik akár mi is lehettünk volna. Nem elrettenteni akar, nem megbotránkoztatni, csak egyszerűen megmutatja az embert.
Látszólag novellafüzér, de izgalmas, fordulatos, szenvedélyes, mint egy regény.

Horváth_Szabó_Angéla>!

Számtalan rémes kép mérgezte a lelkeket. A gyermekei szeme láttára agyonlőtt családfők sora, a saját gyümölcsfájukra fellógatott gazdák, bestiális módon meggyalázott testek, s a proletárhatalom ellenségeinek hullájával pózoló, homályos tekintetű mészárosok. Mindenhol ugyanazok a sötét lelkű gazemberek voltak az elkövetők.