A ​nagy iráni ébredés 3 csillagozás

Hormoz Shariat: A nagy iráni ébredés

Egymillió ​muszlimot Krisztushoz. Az 1980-as évek közepén Dr. Shariat és felesége így imádkoztak: „Urunk, használj bennünket Irán megmentésére!” Dr. Shariat szeretete a muszlim emberek iránt részben abban a szomorú eseményben gyökerezik, hogy testvérét, Harmazt meggyilkolták – tizenhat évesen egy jelentéktelen politikai incidens miatt letartóztatták Iránban. Miután két évet börtönben töltött, golyó általi halálra ítélték. Isten megmutatta Hormoznak, hogyan tud a legjobban válaszolni erre a tragédiára: arra tette fel az életét, hogy egymillió muzulmánt vezet Jézus Krisztushoz.

A könyvben végigkövethetjük, hogyan szabadult ki Dr. Shariat az iszlám kötelékéből, és találta meg a szabadságot Jézus Krisztusban. Sőt, azt is megtudhatjuk, mit állít a Biblia Iránról, és miért csupán a kezdetét jelenti ez az ország valami sokkalta nagyobbnak, örökkévalónak, illetve, hogy milyen szerepet tölt be a történelem alakításában. „Hatalmas dolgokat fogok véghezvinni Iránban- ígérte Isten –,… (tovább)

Patmos Records, Budapest, 2020
248 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786156108289 · Fordította: Morvay Péter

Andriska>!
Hormoz Shariat: A nagy iráni ébredés

Hormoz Shariat: A nagy iráni ébredés Hogyan indít el Isten keresztény megújulást egyetlen muszlim megtérőn keresztül?

Nem igazán lelkesedek a próféciák elemzéséről szóló könyvekért, mert emberi fejtegetésekről lévén szó, vagy úgy volt/lesz az a bizonyos esemény, illetve arra vonatkozik, amire gondolják, vagy nem…
Bár a könyv fő vonulata Jeremiás egyik próféciájára épül, mégis több ennek kifejtésétől. A szerző az elméleti megközelítésen túl, nagyon jól lemegy az egyes emberek gyakorlati életében megnyilvánuló gondolatvilágáig is. Néhány történetnél az olvasónak olyan érzése támad, hogy nemzettől, időtől és tértől függetlenül hasonló gondolatok bennünk is vannak.
Nagyon jó betekintést nyújt az a megszokott kép mögé, amelyet a sok esetben torz iráni, és sajnos a szintén sok esetben torzított, manipulált nyugati média mutat az átlagos iráni emberek mentalitásáról.
Mivel a könyv másik jelentős témája a szellemi, spirituális harc, újabb adalékokat ad az iszlám-kérdéshez, amelyekben egyre jobban körvonalazódik, hogy nem az iszlámon belül vannak problémás részek, hanem maga az iszlám a probléma, de sosem maga az egyes iszlám ember. A könyv szellemiségével összhangban ezt ki kell mernünk mondani, még ha a politikai „korrektség” mezején ingoványos területre is tévedünk ezzel…
***
Gondolkoztam, hogy hozzáírjam-e ezt a kiegészítést, de csak hozzáírom, bár lehet, kissé túlterjeszkedik az értékelés keretein.
Manapság sajnos egyes magukat a jobboldal valamelyik válfajához soroló körökben kezdi halványan felütni a fejét egy olyan nézet, hogy a szellemileg hanyatló Nyugat, illetve a tradícióvesztés és egyéb értékválságok ellen az iszlám volna a megoldás. Van erről egy regény is, bár nem jobboldali, de benne van ez a jobboldali nézet. https://moly.hu/konyvek/michel-houellebecq-behodolas
Irán jelenleg az egyetlen ország, ahol kormányzati szinten az iszlám klérus uralkodik. A szerző nagyon jól bemutatja, hogy nem csak szellemi szinten, hanem a gyakorlatban is mit jelent ez a típusú a kormányzás… Rámutat, hogy az se volna biztosan egyértelmű megoldás, ha a kormányzó iszlám klérust egy keresztény klérussal cserélnék fel, mivel a történelem azt példázza, hogy keresztény kormányzás alatt, főleg ha az csak a nevében keresztény, szintén előfordulhat, hogy eluralkodik a terror. A változásnak nem felülről, hanem alulról felfelé kell bekövetkeznie, azaz a változásnak az egyes emberben belül kell elkezdődnie és végbe mennie, többek között ehhez is nyújt támpontokat ez a mű.

Érable P>!
Hormoz Shariat: A nagy iráni ébredés

Ez egy személyes beszámoló inkább, mint könyvelemzés:
A könyv az életfelfogásomnak adott egy bal egyenest. Pár éve Belgiumban élek, ahol sok a bevándorló, itt is kialakultak már muszlim negyedek, mi pedig itt élünk ennek a kellős közepén, ahol rendszeresen hangosan dicsérjük az Urat. Többször félelem költözött belém, mivel akkoriban, amikor ideköltöztem, öltek meg a hitéért egy papot a templomban, sőt akkoriban volt Brüsszelben az a reptéri borzasztó robbantás is… Fehér-feketén kezd látni ilyenkor az ember, fél, hogy esetleg a hitéért őt is megölik. Holott semmiképp se gyúlhat fajgyűlölet a szívemben a muszlim emberek iránt! Nem nézhetek minden arabra úgy, mint egy potenciális gyilkosra! A könyv megértette velem, hogy Jézusnak nagy terve van a muszlimokkal. Arra is rámutatott, hogy sokan azok közül, akik eljöttek az iráni elnyomó uralom alól, azok szeretik Nyugatot és az itt élő embereket. Egy egészen más szemüvegen át kezdtem nézni a dolgokat. Bár sok a radikális nézetű kőzöttük, a legtöbbje mégis mérsékelt muszlim, aki elfogadó a befogadó ország kultúrájával szemben. Ami most történik Iránban, Masha Amini halála után, az is ezt a dolgot készíti elő, ami a szerző és mindannyiunk reménysége…