Vadvirágok ​1. 32 csillagozás

1972 ​- Rajzolta Csapody Vera
Meg akarod a világot ismerni nélkülük? Képzelj el egy világot virágok, fák nélkül, s a kép, ami felrémlik előtted, az üresség, a halál képe. A földnek csillagai a virágok – tartja a latin közmondás, egy régi kínai mondás meg éppen megfordítja: a csillagok az ég virágai. Virágnéven hívja kedvesét a költő, virágénekek születtek a nép ajkán, a paradicsom virágoskertjébe teremti a régiek képzelete a mondabeli első emberpárt.
Valami ősi vággyal keresi az ember azokat a csodálatos kerteket, az igaziakat, amit még az érintetlen természet természet tartogat számára: a rétek margarétás, harangvirágos, szegfüves tengerét, a kopár dolomitsziklák parányi sziklakertjeit. A patakok várják, amelynek nefelejcses kék partján mintha az ég kékje tükröződne vissza, és havasok, a föld legpazarabb vadvirágos kertjeivel, óriás virágaival. Még itt van ez a paradicsom a küszöbünk előtt – még tömegesen virít a lila kökörcsin néhol a budai hegyekben, az őszi kikerics… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Búvár Zsebkönyvek Móra

Móra, Budapest, 1975
60 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631102386 · Illusztrálta: Csapody Vera

Ibanez P>!
Horánszky András: Vadvirágok 1.

Bár ott van a Plantnet, azt hiszem, ezt a kis könyvecskét megtartom, mert jó pár virág itt is megtalálható és sokkal gyorsabban előkereshető ebből a kötetből. Nagyon tetszett, hogy egyrészt évszakos bontást kapunk, másrészt azon belül az egymásra hasonlító – színben, virágformában – növények kerültek egy oldalra. Ha mérgező, ha gyógynövény, az is jelezve van, egyszerű, de hasznos kis kötet.

konyvolvaso>!
Horánszky András: Vadvirágok 1.

Vadvirágok összesített leírása évszakonként. Sok ismert virág megtalálható színenként csoportosítva de vannak ismeretlenek is. Lehetne részletesebb a leírás. Manapság már más stílusban készülnek a leírások a növényekről. A színes rajzok helyett a megfelelelő felbontású képek és illusztráció is elvárt a mai technikai lehetőségek idején. Napjainkban már a mobilokban, tableteken is van lehetőség a fényképezésre de a kompakt gépektől a profi tükörreflexes gépek is elérhetőek és az sd kártyára mentett képek azonnal visszanézhetőek.

Habók P>!
Horánszky András: Vadvirágok 1.

Gimis koromban tankönyvként használtuk ennek „bővített” kiadását, az Erdő-mező virágait. Most aztán döbbenten látom, hogy mennyi virágot felejtettem el. Pedig van ismerős, amit itt-ott látok, csak már,a nevét nem tudom. Hát most újra bemutatkoztunk egymásnak. (Azért… régen íródott ez a könyv. Utcai árusoknál kapható hóvirág…)

KBCsilla P>!
Horánszky András: Vadvirágok 1.

Ellentétben az előző részekkel, a virágokat különösen kedvelem.

Sokszor elgondolkodtam már azon, hogy mitől vad, és mitől nem vad egy virág.

Hiszen valahol mindegyik vadon nő, amíg valaki fel nem fedezi, és el nem kezdi „háziasítani”, nem?

A könyvben szereplők közül nagyon sokat ismerek gyerekkoromból, amikor még lehetett mezei virágokat szedni, és például anyák napjára szép csokorba kötni.

Majdnem mindegyiket más néven ismertük, például a gyékényt mi buzogánynak hívtuk.

A rajzok nagyon élethűek, szinte vágyat éreztem, hogy meg is szagoljam a virágokat.

negoti P>!
Horánszky András: Vadvirágok 1.

A vadvirágok 80%-a gyógynövény, sok mindenre felhasználhatóak bizonyos részeik. A sebkezeléstől a magas vérnyomásig vagy teaként. Ez a kis könyv is rengeteg érdekes információt oszt meg velünk a növényekről. Túrázáshoz, kiránduláshoz nagyon hasznos segítség, ha nem csak a táj, hanem a közelebbi, út melletti részek is érdeklik az embert.

padamak>!
Horánszky András: Vadvirágok 1.

Első olvasásra még nem élveztem annyira, mint amennyire most tenném. Azóta élőben csak ámulom a gyönyörű virágtengereket. Már amikor nagyritkán rábukkanhatok.

tilia_tomentosa >!
Horánszky András: Vadvirágok 1.

Meseszép könyvecske a hazai növényekből összeválogatva évszakonként és színenként. Csapody Vera lenyűgöző képei felülmúlhatatlanok. Sokat nosztalgiáztam és felfrissítettem a tudásomat belőle. Kedvenc részem az ezüstös hölgymálnál volt, ahol az utolsó mondat: „Hogy miért hívják hölgymálnak – ki tudja?”

Utánajártam! Felfedeztem A magyar gyógynövények nevének történeti-etimológiai szótárában, hogy a 'mál' finnugor eredetű és a malka=madár begye, állat hasi része szóból származik, ami itt a növény szőrös voltára utal.

Tiger205>!
Horánszky András: Vadvirágok 1.

anyák napjára mindig jól jött, lehetett belőle virágokat rajzolni anya, nagyanya részére….

negoti P>!

Élesmosófű. (Chrysopogon Gryllus). Meleg déli hegylejtőkön, szikár hegyoldalakon, alföldi homokpusztákon él. Nagyon jól tűri a szárazságot. Virágzó hajtásai embermagasságúra megnőnek. Igen kemény gyökérzete fejlődik. Régebben súrolókefét, gyökérkefét kötöttek belőle, ezért nagy tömegben gyűjtötték. Ma már a műanyag kiszorította.

Terka6>!

A földnek csillagai a virágok – tartja a latin közmondás…

tilia_tomentosa >!