A ​vidéki orvos 11 csillagozás

Honoré de Balzac: A vidéki orvos Honoré de Balzac: A vidéki orvos Honoré de Balzac: A vidéki orvos Honoré de Balzac: A vidéki orvos

A ​vidéki orvos nem a megszokott Balzac-regény. Nincs benne hatalmi tülekedés, pénzhajsza, társadalmi törtetés, nincs benne izgalom, dráma, rejtély. Azaz hogy – rejtély mégiscsak van. Kicsoda Benassis doktor? Miért temetkezett el ide az Isten háta mögé, ebbe az alpesi nyomorfészekbe? Miért gyógyítja ingyen a szegényeket, miért viseli szívén a falu boldogulását, miért él magányosan, miért áldozza minden percét, minden erejét másoknak? Egyszóval, a balzaci szóval: mi a titka ennek a férfinak? Ezen töpreng Genestas őrnagy, amikor ellátogat Benassis mintafalujába, s ez a kérdéssor motoz bennünk is, amint megismerjük az orvos művét: egy virágzó, iparkodó, gyarapodó falut, egy boldog zugot ezen a regényes alpesi tájon. És amint peregnek az idillikus képek, s haladunk lassan, egyre szűkebb és szűkebb körben szemlélődve – mert az elbeszélés nem egyenes vonalú, hanem körben mozog, körképet ad –, végül is kipattan a titok, meztelenül lüktet előttünk a sebzett szív, amely egy egész falut,… (tovább)

Eredeti cím: Le médecin de campagne

Eredeti megjelenés éve: 1833

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Honoré de Balzac művei Európa · Külföldi regényírók Franklin-Társulat

Digi-Book Magyarország, Budaörs, 2019
ISBN: 9789634748953
Európa, Budapest, 1960
266 oldal · Fordította: Nagy Géza
Franklin-Társulat, Budapest
248 oldal · keménytáblás · Fordította: Bartos Zoltán

kaporszakall>!
Honoré de Balzac: A vidéki orvos

Pásztoridillbe oltott melodráma – nem Balzac legjobbja. Szépek az alpesi tájleírások és jóízű elbeszélést kapunk a napóleoni időkről, 'történelem alulnézetben' jelleggel. De a vidék felvirágoztatásának naiv receptje, Balzac gazdasági és társadalmi elképzeléseinek – viták formájába szőtt – hosszas fejtegetése, és a szerelmi történetek érzelmes romantikája, mely ez esetben meglehetősen vázlatos, nem tettek jót a regénynek. Az író tehetsége fel-felcsillan, de nem tölti ki a rendelkezésre álló teret.

A 'jelenetek a vidéki életből' más darabjait kell olvasnia annak, aki veretes Balzacra vágyik.

Honoré de Balzac: A vidéki orvos

Sokkal jobb könyv, mint ahogy a molyos olvasásokból következne! Főhőse egy, a világtól és saját ifjúkori botlásaitól megcsömörlött orvos, aki elmegy az Isten háta mögé vidékre – és ott reformtörekvéseivel, ötleteivel, segíteni- és tenniakarásával felvirágoztat egy falut és az egész járást! Kap egy látogatót, egy tisztet, aki megedződött Napóleon csatáiban, de neki is van egy csontváz a szekrényében. A két ember beszélgetései a vidéket járva érdekesek, a tájleírások gyönyörűek. Időnként van benne – számomra legalábbis – egy kicsit túl sok filozofálás, de egyébként élvezetes, könnyen olvasható mű – és messze nem a Balzac-tól megszokott stílusban írva. Aki Balzac-ot a fő műveinek stílusa miatt nem olvassa, vagy nem szereti, neki ajánlom ezt a könyvet – és még akit érdekel a XIX. századi francia Alpok lakóinak élete (meg egy kicsit imádja Napóleont, mert róla is sok szó esik ebben a regényben).

negyvenketto P>!
Honoré de Balzac: A vidéki orvos

Ez egy igazi filozofálgatós-elmélkedős könyv, a cselekményt fél oldalban össze lehetne foglalni. Ami persze nem baj, mert nem is vártam pörgő eseményeket és folyamatos rohangálást. Voltak benne helyette tájleírások, gyönyörűek, legszívesebben venném a cipőm meg a hátizsákom, meg elmesélt élettörténetek magyarázatokkal, elméletekkel. Az orvos magyarázataival és elméleteivel. Tulajdonképpen az egész könyv egy nagy-nagy monológ, amit a többi szereplők megpróbálnak néha megzavarni, de ez az orvost nem nagyon izgatja.
Az egyetlen rész, ahol nagyon döcögött és majdnem feladtam, a közepe fele 20 oldal volt, ahol a 18. század végi, 19. század eleji francia társadalomról filozofálnak. Egyrészt: nem szeretem én ezt a nagy általánosítgatást, hogy az ebbemegabba a társadalmi csoportba tartozó emberek bizony ilyenek meg olyanok és kész. Másrészt pedig felőlem akár valóban is lehettek mindegyszálig olyanok (bár erősen kétlem), mert igazán semmit nem tudok róluk. Törióráról halványan rémlik, hogy volt Forradalom, meg Napóleon, meg Restauráció, de hogy akkoriban milyen volt a parasztság helyzete, és az elitnek melyik csoportja kivel állt ellentétben és miért…
De a könyv többi része kellemes, lassan csordogáló, amiben olyan jól el lehet merülni.

Gabriella_Nagy_6>!
Honoré de Balzac: A vidéki orvos

Nem egy tipikus Balzac-mű, relatíve kevés benne a történés, de nagyon értelmes könyv. Amit a legérdekesebbnek találtam, azok az eszmefuttatások, kiváltképp a vidék felvirágoztatásáról, valamint a társadalom működéséről szólókat. Hiánypótló volt. :)

erabig>!
Honoré de Balzac: A vidéki orvos

Ez már érdekesebb volt, mint A szamárbőr. Néhány megható jelenet, és a gazdasági felvirágoztatás egyik-másik ötletes megoldása tetszett.

gesztenye11 >!

Amidőn erre a nehéz, lemondással teli életre szántam magam, sokáig haboztam, hogy pap, falusi orvos avagy békebíró legyek-e. Kedves uram, a közmondás nem oktalanul fűzi egybe a három fekete ruhát: a papét, a törvény emberéét és az orvosét: az első a lélek sebét gyógyítja, a második az erszényét, a harmadik a testét. Ők képviselik a Társadalom létezésének három fő megnyilvánulási formáját: a lelkiismeretet, a birtoklást, az egészséget.

1. A vidék és az ember

Kapcsolódó szócikkek: birtoklás · egészség · emberi test · erszénye · lélek · lelkiismeret · orvos · pap
kaporszakall>!

Tudjátok meg, az egyiptomiaknak, amióta a világ világ, óriások az uralkodóik, s megszámlálhatatlan a hadseregük; a szellemek meg a krokodilusok országa ez, ahol akkora piramisokat építettek, mint amekkorák a mi hegyeink – ezek alá rakták a királyaikat, hogy frissen tartsák őket; az ilyesmi általában nagyon tetszik nekik.

gesztenye11 >!

A proletárokat a nemzet kiskorúinak tartom: mindig is gyámság alatt kell maradniuk.

Kapcsolódó szócikkek: proletár
gesztenye11 >!

– Kapitány uram – nevetett a békebíró –, egy öreg jogász mondotta, hogy a birodalmak karddal kezdődnek és tintatartóval végződnek. Mi már a tintatartónál vagyunk.

Kapcsolódó szócikkek: kard
gesztenye11 >!

Az ifjú ember olyan, mint a katona, aki nekimegy az ágyúknak, de meghátrál a rémképek elől.

4. A vidéki orvos vallomása

Kapcsolódó szócikkek: ágyú · fiatalság · katona
gesztenye11 >!

Egy reggelen elkezdte az imát: „Miatyánk, ki vagy a mennyekben…”, azután megállt, s megkérdezte: „Miért nem Mianyánk?”

4. A vidéki orvos vallomása

Kapcsolódó szócikkek: ima · mennyország · Miatyánk (imádság)
gesztenye11 >!

A hadiélet során sok mindent látott az öreg katona, de ezúttal mégsem tudta elfojtani a meglepődéssel elegy borzadás mozdulatát, amikor megpillantotta ezt az emberi arcot, amelyen sohasem ragyogott a gondolat fénye, ezt az ólomszürke ábrázatot, melyen úgy ült az együgyű és szótlan szenvedés, mint a gyerek arcocskáján, aki még nem tud beszélni és akinek már a sírásra sincs ereje – ezt a teljesen elállatiasult arcot, mely egy haldokló idióta sajátja. A hülye volt az emberi nemnek az a válfaja, amelyikkel az őrnagy még nem találkozott.

Kapcsolódó szócikkek: butaság, ostobaság · haldoklás · hülyeség · őrnagy
gesztenye11 >!

Az igény ipart teremtett, az ipar kereskedelmet, a kereskedelem nyereséget, a nyereség jólétet, a jólét pedig hasznos eszméket.

Kapcsolódó szócikkek: ipar · jólét · kereskedelem · nyereség
gesztenye11 >!

– A halott siratása egészen addig tart – magyarázta Benassis, a gazdasági épületek felé vezetve Genestast –, míg a testet bele nem teszik a koporsóba, s közben a zokogó asszony siránkozása mind keservesebb és kifejezőbb lesz. De arra, hogy egy asszony így beszélhessen e tiszteletet parancsoló gyülekezet előtt, mocsoktalan életével kell megszereznie a jogot. Ha az özvegy a legkisebb hibát vethetné önnön szemére, egyetlen szót sem merészelne szólni; mert ha szólna, önmagát ítélné el, s egyszerre lenne saját maga vádlója és bírája. Hát nem fenséges e szokás, mely megítéli a halottat és az élőt? A gyász csak egy hét múltán kezdődik, amikor mindenki összegyülekezik. Addig a rokonság a gyermekek és az özvegy mellett marad, hogy segítsen nekik a dolgaikat elrendezni és vigasztalja őket. E gyülekezet nagy hatással van a lélekre, elnyomja benne a rossz szenvedélyeket ama tisztességérzet révén, mely egymás jelenlétében eluralkodik az embereken. Végül, a gyász kezdetének napján ünnepi tort ülnek, melyen a rokonok elbúcsúznak egymástól. Mindez súlyos teher, de ha valaki elmulasztja kötelességeit, melyeket a családfő halála ró rá, nem várhatja el, hogy bárki is részt vegyen az ő siratásán.

2. Keresztül-kasul a földeken

Kapcsolódó szócikkek: Benassis doktor · Genestas őrnagy · gyász · özvegy · rokon
gesztenye11 >!

De azon a napon, amelyen a Kormányzat több egyéni szerencsétlenséget okoz, mint boldogságot, megdöntése csak a véletlenen fog múlni; s a nép, midőn megdönti, a maga módján benyújtja majd a számlát. Egy államférfinak mindig az Igazság lábai előtt kellene elképzelnie a szegényeket, hiszen az igazságot az ő kedvükért találták ki.

2. Keresztül-kasul a földeken

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · igazság · kormány · nép · szerencsétlenség