Józan ​lázadás 6 csillagozás

Holly Whitaker: Józan lázadás

„A ​nők és más, hagyományosan perifériára szorult és elnyomott csoportok egyre közelebb kerülnek a hatalomhoz. Én csak annyit kérdeznék, hogy e felemelkedés közepette, a kivívott eredmények után miért rántjuk vissza magunkat kollektíven és önszántunkból az alkohollal? Hogyhogy nem vesszük észre, hogy az alkohol női kérdés, feminista kérdés? Hogy lehet az, hogy a Bitch női magazin koktélpartira küld meghívót, hogy az ellenállásról beszélgessünk, hogy lehet az, hogy A szolgálólány meséje sorozat – amely a nők rabszolgasorba taszításáról szól – a saját borát hirdeti? Megmondom én: mert arra tanítottak, hogy összemossuk az ivást a felszabadulással, és mert nem tanítottak meg kételkedni. Mert nagyon okos, dúsgazdag, befolyásos és nagy hatalmú emberek járnak jól azzal, ha együttműködünk velük, és elhisszük, az ivás hatalmat ad a nők kezébe, ezért nem látjuk, hogy valójában mi az alkohol: az elnyomásunkat szolgáló kábítószer, kis és nagy mennyiségben egyaránt.”
Az alkohol… (tovább)

Eredeti cím: Quit Like a Woman

Libri, Budapest, 2022
352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636040260 · Fordította: Gyárfás Vera
Libri, Budapest, 2022
352 oldal · ISBN: 9789636041571 · Fordította: Gyárfás Vera

Kitabu_hu P>!

A társadalmunk annak alapján osztogatja a jutalmakat, hogy mennyire vagyunk eredményesek és mennyire sikerül áradó, ciklikus énünket egy éjjel-nappal működő gépezetbe erőltetni. Más szóval dolgozz úgy, mint egy férfi, de mivel nő vagy, mindezt kedvesen és simulékonyan tedd.

Kitabu_hu P>!

Az igazi hatalom nem abból fakad, hogy egymillió követőnk van, szép a frizuránk, Louis Vuitton táskát hordunk, új autót vagy lakást veszünk, pozícióval, partnerrel vagy bármi mással rendelkezünk, ami mérhető vagy megszerezhető. Az igazi hatalom az, ami mindig is ott szunnyadt bennünk. Az igazi hatalmat nem kell fitogtatni, nem kell vele dicsekedni. Az az igazi hatalom, hogy sajàt magunkat adhatjuk, tudjuk, kik vagyunk, tudjuk, hogy mindig minden rendben lesz velünk. Az igazi hatalom a zsigereinkből, a szívünkből, a bátorságunkból és a szeretetünkből ered. Az igazi hatalmat senki nem veheti el tőlünk, és ha egyszer rátaláltunk, többé nem tűnik el.

Kitabu_hu P>!

Már most is bölcs vagy. Tanulj meg bízni magadban és megérezni, hogy mi a legjobb neked, majd tarts ki mellette. Ami nálad működik, másnál talán nem fog, mert más nem a te életedet éli, nem ugyanazok a tapasztalatai, a meggyőződései és az érzèsei, nem a te érzelmi, energetikai és fizikai szervezetedet használja.

Kitabu_hu P>!

Valahányszor azt hallottam, hogy nem vagyok elég, túl sok vagyok, gusztustalan, buta, hangos vagyok és tévedek, becsuktam magamban egy ajtót. Ez is elfogadhatatlan, az is elfogadhatatlan, minden elfogadhatatlan, ezeket fojtsd el magadban. Körbejártam a Holly nevű házban, és minden ajtót becsuktam, ha a hibás részeimhez vezetett. Hamarosan annyi csukott ajtó fogadott, annyi helyre nem mehettem be, annyi helyet kellett elrejtenem mások elől, hogy nem volt hol élnem. Ezért inkább elmentem. Másik helyet kerestem. Az otthonom, aki én vagyok, nem volt már elérhető.

Kitabu_hu P>!

És mit csináltam azzal az összetört lánnyal?
[…]
Elkezdtem szeretni. Elmondtam neki, hogy minden rendben, hogy szeretik és nincs vele semmi baj. Elmondtam neki, hogy nem csúszott menthetetlenül félre. Elmeséltem neki, hogy kicsit eltévedtünk, hogy útközben becsuktunk néhány ajtót, de ott leszek mellette, amikor körbejárunk és visszafoglaljuk az elvesztett területeket.

Kitabu_hu P>!

Majdnem egy évtizede már, hogy egy szombati napon becsöngetett hozzám az egyik barátnőm – ez körülbelül egy évvel azelőtt történt, hogy leszoktam az alkoholról.

Kitabu_hu P>!

Amikor az ember egyre jobban fél, hogy az alkohol tekintetében kicsúszott a kezéből az irányítás, mi fojthatnáel erősebben ezt a hisztérikus, nevetséges gondolatot, mint a sikeres, intelligens, csinos nők “közössége”, akik új kifejezés segítségével semlegesítik a bajt: alkoholos időszak!

Kitabu_hu P>!

A hatalom trükkös valami. Társadalomként elhitették velünk, hogy a hatalom csak külsőségeket jelent: hogy mekkora a befolyásunk, mennyi pénzt keresünk, mennyire tisztelnek minket. Egyenlőségjelet teszünk a hatalom, illetve a vezetők, a gazdagok, a hírességek közé. Ez nem igazi hatalom – csak annyit jelent, hogy valamilyen külső tényező hatására hatalmasnak érezzük magunkat. Ez a patriarchátus definíciója a hatalomról. Ezért aztán nemcsak néhányan zavarodnak össze tőle, hanem az egész világ.