Kína 13 csillagozás

Mindenki szellemi kalauza
Holch Gábor: Kína Holch Gábor: Kína

A nagy sikerű Japán albumot egy hasonló formátumú illusztrációkban gazdag kötet követi Kínáról. A Sanghajban dolgozó és élő szerző csaknem 40 szócikkben foglalja össze mindazt, amit a kínai birodalomról, a szocializmusból a világ egyik legtőkeerősebb gazdaságává kinőtt kontinensnyi országról tudni érdemes. Ugyanúgy eligazít Kína történelmében, mint a mindennapi életben – legyen szó férfi, női életútról, a családról, iskoláról, egészségügyről, szabadidőről, szórakozásról, étkezési kultúráról – miként nem maradhatna ki az elemzések a kínai triád szerepéről, vagy a sportsikereikről szóló rész sem. A Kínában élő fotóművész, Balogh Attila remek fényképeivel illusztrálva.

Jószöveg Műhely, Budapest, 2010

Stone

Holch Gábor: Kína Mindenki szellemi kalauza

Fél csillag mínusz, mert lehettek volna képaláírások, meg nem említik benne Jet Lit, csak a Brucet, meg a Dzsekicsent. Ettől függetlenül egyszerű áttekintést ad Kínáról és életszagúan írja le az ott fellelhető ellentmondásokat. Mert az van bőven. Eddig is kíváncsi voltam az országra, ez csak megerősített benne, h maradjak is az. Mindenesetre azt mindig is sejtettem, h nekem nehéz lehetne ott élni, a kínai természethez nekem túl egyenes a természetem. De a kihívás adott, és leckét tanulni is jó. Ja és volt egy magyar kalandor, akiről akár csinálhatna is valaki egy filmet, mert szerintem vászonra illik az élete. Nem azért mert szép volt, hanem mert pont nem volt az. Ha van itt forgatókönyvíró, legyen kedves hozzálátni.

Andaxin

Holch Gábor: Kína Mindenki szellemi kalauza

Hibátlan, értelmes, olvasmányos, hiteles.
Nem értékelem kevesebbre csak azért, mert nincs a képekhez magyarázó szöveg mellékelve, számomra az informális jelleg a szövegből jött le és az tökéletes volt és nagyon élvezhető annak ellenére is, hogy sok helyen vagy elgépelés volt, vagy helyesírási hiba.

george08

Holch Gábor: Kína Mindenki szellemi kalauza

Nem tartozik a kedvenc országaim közé Kína, de ez a könyv kicsit közelebb hozta. Néhol nekem túl tárgyilagos volt, többet olvastam volna a hagyományokról szokásokról, mint a társadalom kialakulásáról.
A kajálási szokásoknál kicsit kirázott a hideg, mikor azt írta, hogy szokásuk egymás tányérjáról is enni, nekem az nem menne.

Holch Gábor: Kína Mindenki szellemi kalauza

Érdekes, érdeklődést felkeltő könyv, több-kevésbé objektívan Kínáról és a kínaiakról, a nemzetileg is hangoztatott pozitívumok mellett a negatívumokat (pl. ingatag egészségügyi rendszer, a szinte teljhatalmú Párt, kisebbségek kulturális és nyelvi elnyomása, stb.) is megemlíti. A kedvenc részem Trebitsch Ignác életútjának elmesélése, ami már önmagában is megér egy könyvet, érdemes utánanézni!
Az egy teljes csillag azért jön le, mert nincsenek képaláírások, ami elég zavaró.

Kibou

Holch Gábor: Kína Mindenki szellemi kalauza

Nem rossz, érdekes volt. Jobbnak találtam, mint a Japánról szóló társát. Viszont annak örültem volna, ha feltüntetik, hogy a képek hol készültek, mit ábrázolnak. Vagy csak az én példányomból maradt ki ez az oldal (a másikban volt egy lista)? Meglehet, könyvtári.

shiyouya28

Holch Gábor: Kína Mindenki szellemi kalauza

Erre a könyvre nem úgy kell tekinteni, mint egy könyves, fényképes albumra. Ez tényleg egy kalauz, ami segít a Kínában való tájékozódáshoz.
Sok olyan dolgot ír le benne a szerző, ami a hagyományos útikönyvekben nincs benne. Szerintem ha egy kicsit is érdekel Kína, akkor érdemes bele lapozgatni. :)

Bori_L P

Csao Kung szerzetes javaslatát – amely azt indítványozta, hogy a tibeti mágia segítségével rejtőzködő tengeralattjáróket derítsenek fel, és India népét angol-német ellenes felkelésekre buzdítsák – Rudolf Hess komoly megfontolás tárgyává tette.

Bori_L P

Aki vegetáriánus, itt bizony hosszú magyarázkodásra kényszerül – jobb és egyszerűbb, ha azt mondjuk, buddhisták vagyunk, Kínában ugyanis szinte csak a gyakorló buddhisták tartózkodnak a húsevéstől.

Bori_L P

Sikerét a fiatal szerző főként az arrogáns huligán-imázsnak köszönheti: kiadóitól betűnként három dollárt kér; Hollywood (többek között Francis Ford Coppola) ajánlatait pedig frappánsan visszautasítja.

Bori_L P

Az idei év legnagyobb slágere az „Obamao”, vagyis Obama elnök Mao-ruhában.

Bori_L P

Odafigyelnek arra is, hogy a fogások között meglegyen a jin és jang energiák egyensúlya: a meleg, száraz vagy csípős ételek jang energiáját zöldségekkel, hideg ételekkel, tofuval és levessel „jinesítik”.