Doktor ​Glas 46 csillagozás

Hjalmar Söderberg: Doktor Glas

„Képzeljenek el egy klasszikus tizenkilencedik századi drámát, a főszerepben egy idősebb, basáskodó férfi, annak gyámoltalan lánya vagy ifjú felesége – adják hozzá Strindberg és Bergman érzékenységét – és akkor fogalmat alkothatnak arról az erőről és őszinteségről, amely az észak-európai irodalom e perzselő mester-művéből árad.”

Susan Sontag írta ezeket a lelkes szavakat Hjalmar Söderberg Doktor Glas című naplóregényéről, amely 1905-ben „perzselő” témájával és szókimondásával óriási botrányt váltott ki Svédországban. Mára a svéd irodalom elévülhetetlen klasszikusává, újabb és újabb generációk kedvenc olvasmányává vált. Ez a kis könyv egyszerre izgalmas krimi, erkölcsfilozófiai mű a gyilkosságról, és bizarr szerelmi háromszög-történet, mely olyan, a mai napig izgalmas témákat feszeget, mint a házasság, a szexualitás, a nők jogai, az abortusz vagy az eutanázia.

Eredeti megjelenés éve: 1905

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Polar könyvek Polar Egyesület

QLT, Budapest, 2008
152 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630644334 · Fordította: Papolczy Péter

pável>!
Hjalmar Söderberg: Doktor Glas

Most inkább csak megmutatom, milyen a humora, ill. ízelítő a századvégi svéd mestertől:

A teremtés, mint patchwork:
„Annyira nem kedvelem sem az ismerősöket, sem a villákat, sem a szigeteket. A szigeteteket a legkevésbé. Feltrancsírozott táj.” (p48/49)

Sok embertársunkkal vállal közösséget:
„Gyakran azon is eltűnődöm, vajon milyen környezetet választanék a legszívesebben, ha soha nem olvastam volna egyetlen könyvet, vagy soha nem láttam volna egyetlen műalkotást sem.” (p53)

Second hand megvilágosodás:
„Mi hát a holdfény? Napfény másodkézből.” (p86)

Szóval ezért megy olyan jól ott fent északon:
„Egészében véve elátkozott egy nyelvünk van. A szavak egymás tyúkszemére taposnak, és belelökdösik egymást a csatornába. Svédül minden olyan kézzelfogható, olyan nyers. Nincsenek felhangok, enyhe célzások vagy lágy átmenetek. Mintha ezt a nyelvet arra teremtették volna, hogy a plebs kiírthatatlan szokása szerint szétkürtölje az igazságot, ha esik, ha fúj.” (p131)

És már nem mindig szó szerint, de érdekes fejtegetés a p137-en:
’Háromféle ember van: A gondolkodó, a firkász és a birka. Persze a gondolkodók zöme firkász, a firkászoké meg birka, de ez most másodlagos… a lényeg: a gondolkodók dolga, hogy kiderítsék az igazságot. Csakhogy az igazság olyan mint a Nap: értéke kizárólag a távolságban rejlik. Ha a gondolkodókon múlna, a Földet a Napba kormányoznák, tevékenységük meg is rémíti a birkákat, ilyenkor jajveszékelni kezdenek. A firkászok dolga, hogy közvetítsen a 2 réteg közt, hogy megtartsa helyes távolságot az igazsággal. Az a jó firkász aki együtt gondolkodik a gondolkodókkal, és és együtt érez a birkákkal. És megvédik a birkáktól a gondolkodókat, a birkákat pedig az igazságtúladagolástól.’

(valamikor 2009 körül olvastam)

Roszka>!
Hjalmar Söderberg: Doktor Glas

Idős férj, szép, fiatal feleség,aki szabadulna csúnya, öreg férjétől. és egy orvos, aki orvosolni akarja ezt.

berg>!
Hjalmar Söderberg: Doktor Glas

Egy nyár története. Hasonló témát, motívumot (századfordulós problémák, nők helyzete, istenkeresés, bűn) erősebbre hangolva olvastam már (Móricz, Dosztojevszkij), de ez a finomabb, kevésbé feszültséges, melankolikus szépségű kivitel is szúrós. A főszereplő egy személyben a társadalom által tisztelt és megvetett, nagyon hasznos és nagyon kártékony személy (talán illene a könyvre az antihős címke is), és ezt csak a főszereplő és az olvasó tudja – egy szinten vagyok, fönt és lent spoiler. Megőrizte a fülledtségét, ami felkavarhatta a kortársak lelkét, ugyanakkor mai szemmel kicsit naiv, útkereső. Minduntalan az írót hallom a karakter helyett, de ez valszeg az én hibám, jó volna többet olvasnom a szerzőtől (fordítás nélkül esélytelen).

Annamarie P>!
Hjalmar Söderberg: Doktor Glas

Egy érzékeny erkölcsű ember állandó tépelődése az őt körülölelő morálról. Annyira igaz ez a bergmani érzékeny látásmód. Remek filmet csinálhatott volna belőle.
Nekem nagyon tetszett ez a világra való reagálás.

Alexandra_Terjéki>!
Hjalmar Söderberg: Doktor Glas

Valószínűleg a legjobb könyv, amit ebben az évben olvastam (hacsak nem valaha). Leírja azt, amire egyébként az ember gondolni sem mer, pedig mennyire igaz. Olyan szabályok között élünk, amiket mi, emberek alkottunk, de valójában nincs olyan, holgy erkölcs, tisztesség. Mindezek azért léteznek, mert megpróbáljuk egymásra erőszakolni a saját igazunk, és léteznie kell egy objektív igazságnak, hogy a lehető legbékésebben élhessünk egymás mellett (még ha ez nem is valósul meg teljes mértékben). Gyakorlatilag ezt üzeni Glas története, és a naplószerű forma pedig még közelebb enged minket a főszereplő gondolataihoz, és még intenzívebb élményben lehet részünk.

Kallós P>!
Hjalmar Söderberg: Doktor Glas

Van ennek a történetnek egyfajta fullasztó nyugahatatlan atmoszférája mely picit Bartis Nyugalmára emlékeztet (csak haloványan). Hjalmar túl gyorsan lerendezte ezt az egészet nem hagyta kibontakozni Glas doktor beteg pszichéjét mint mondjuk Gogol az egy őrült naplójában. A történet befejezetlen, kidolgozatlan maradt kissé kellemetlen szájízzel.

morin5>!
Hjalmar Söderberg: Doktor Glas

Különleges érzés, ha egy regényben a szavakba soha nem öntött, saját gondolatainkat olvassuk vissza.

csillykelemen>!
Hjalmar Söderberg: Doktor Glas

Egy különleges doktor rövidke, de annál tanúságosabb életciklusába kaphatunk betekintést. Doktor Glas mindent és mindenkit, még önmagát is iróniával, sőt sokszor inkább szarkazmussal képes figyelni, és nem éppen kéméletes ítéleteket alkotni.
A kisregény számos kérdésben próbál meg helyes választ keresni, amelyek mai napig megoldatlan problémát jelentenek az emberiség számára (abortusz, eutanázia, házastársi kötelezettség az egyház szentségében.) A doktor a hippokratészi eskü kötelezettsége mögé megbújva próbálja meg a kritikus helyzeteket megoldani, miközben ő maga is tudja, hogy ez nem feltétlenül a helyes ösvény. Azonban felbukkan egy páciens, egy szép férjes asszony személyében, aki megingatja az orvos kötelességivel szembeni kitartását. Így végül Doktor Glasnak is szemben kell nézni önön gyarlóságával.
Szerintem örök érvényű olvasmány a XXI. század gyermekeinek is, mert képes megmutatni a társadalomban őrködő – különösen vallási – konvenciók mögötti béklyók megkérdőjelezhetőségét, és megmutatja, hogy a cselekedeteink nem szándékolt következményei mennyire veszélyesek lehetnek önmagunkra és más emberekre nézve is.

serengeti P>!

Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 4
Stílus (írói): 5
Ötlet (eredetiség): 5
Tartalom (mondanivaló): 3
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 3
Érzelmek (ábrázolása): 4,5
Izgalom: 4

Közepes élményt adott a könyv, nem ragadott annyira magával, mint ahogyan vártam. Hjalmar Söderberg remek író, nagyon kedvelem a stílusát. Eredeti ötletből született a történet, ami egy szerelmi háromszög-történet furcsa alakulását mutatja be egy orvos szemszögéből nézve, olvasmányos, regényes formában. A tartalom kidolgozott, a mondanivaló átjut az olvasóhoz, de ez a mondanivaló eléggé meghatározatlan és megosztó. Hitelesség szempontjából nem igazán meggyőző, de a könyv világa elég jól átélhető. Söderberg nagy érdeme a szereplők érzelmeinek alapos ábrázolása. A történet mindvégig izgalmas, érdekfeszítő.

Henix>!
Hjalmar Söderberg: Doktor Glas

A téma érdekes választás volt, számtalan lehetőséggel, de szerintem kétszer ilyen hosszan kellett volna kifejteni a cselekményt. Így kissé összecsapottnak érződött.

Danó>!

Az ember arra vágyik, hogy szeressék, annak hiányában arra, hogy csodálják, annak hiányában arra, hogy féljék, annak hiányában arra, hogy gyűlöljék és megvessék. Mindannyian valamilyen érzést akarunk kiváltani másokban. Az ürességtől a lélek megborzong, bármi áron kapcsolatot kíván teremteni.

koncsika>!

Július 5.
Nyári vasárnap. Tikkasztó hőség és por mindenütt, csak a pórnép sürgölődik odakint. És a pórnép sajna nagyon ellenszenves.

Kapcsolódó szócikkek: július · vasárnap
BrigiHudacsko I>!

Amikor hallom, hogy a szigetek természeti szépségét méltatják, mindig az a gyanúm, más jár a fejükben, és alaposabb vizsgálódás során szinte mindig kiderül, hogy gyanúm nem alaptalan. Az egyik a friss levegőre gondol és a szép strandokra, a másik a vitorlására, a harmadik a sügérekre, és mindezt a „szép természet” rovatba sorolják. A minap beszélgettem egy lánnyal, aki bolondul a szigetvilágért, de a társalgás során kiderült, tulajdonképpen a naplementére gondolt, meg talán egy diákra. Eszébe sem jutott, hogy a nap mindenhol lemegy, a diák pedig nincs helyhez kötve.

hellodorie>!

Fajunk fennmaradásának és vágyunk csillapításának miért éppen egy olyan szervhez kell kötődnie, melyet naponta többször használunk szennyvízcsatornának; miért nem történhet egy olyan aktus által, melyben méltóság és kellem egyesül a legfelfokozottabb kéjjel? Egy olyan aktus által, melyet templomban mindenki szeme láttára éppen úgy véghez lehet vinni, mint a sötétben, bezárkózva. Vagy egy napfényes rózsalugasban, a násznép kórusa és tánca kíséretében.

csillykelemen>!

Az erkölcs a konyhafiókba való, nem az istenek honába. Használni kell, de nem szabad, hogy uralkodjék rajtunk. És fenntartással kell használni, „egy csipet sóval”. Bölcs dolog alkalmazkodni az uralkodó szokásokhoz, de meggyőződéssel tenni együgyűség.

Flora_The_Sweaterist>!

Az emberi akarat nem egységes; egymással vetekedő impulzusok százainak szintézise. A szintézis kitaláció; az akarat is kitaláció. De kitalációkra szükségünk van, és a legszükségesebb kitaláció számunkra az akarat.

Kapcsolódó szócikkek: akarat
Flora_The_Sweaterist>!

Mondok neked valamit: háromféle ember létezik. A gondolkodó, a firkász és a birka.

Kapcsolódó szócikkek: emberek
koncsika>!

Baudelaire-nek szerencsére már nem kellett hallania, hogy szól a verse svédül. Egészében véve elátkozott egy nyelvünk van. A szavak egymás tyúkszemére taposnak, és belökdösik egymást a csatornába. Svédül minden olyan kézzelfogható, olyan nyers. Nincsenek félhangok, enyhe célzások vagy lágy átmenetek.

dokijano>!

Annyira nem kedvelem sem az ismerősöket, sem a villákat, sem a szigeteket. A szigeteket a legkevésbé. Feltrancsírozott táj. Kis szigetek, kis víz, kis hegyhalmok, kis, csenevész fák. Sápatag, kietlen táj, hűvös színek, főleg szürke és kék, de mégsem eléggé kietlen ahhoz, hogy a vadon méltóságával rendelkezzék.

48. oldal, Július 5. (QLT, 2008)

Mi hát a holdfény?
Napfény másodkézből. Gyenge hamisítvány.

Kapcsolódó szócikkek: holdfény