Híres ​festők 3. – Paul Gauguin 2 csillagozás

Az életük, ihletőik és műveik
Híres festők 3. – Paul Gauguin

Amikor ​Gauguin saját magáról beszél, úgy mutatja be önmagát, mint lázadót, forradalmárt, felszabadító harcost. Háború volt talán? Hát persze, hogy az volt! De kik között? Közte és mindenki más között. Az élő és a holt tradíciók között. Gauguin számára a kép, mielőtt a színekkel meghatározott sík felületté válna, egy harcoló ló. Mi a tét? Felszabadítani a festészetet és mindenekelőtt a színt, mindennemű akadály és korlát alól – „az iskolák, akadémiák és más szörnyűségek által szőtt szégyenteljes kötelékek alól.” El akarták altatni a festészetet, a színeket pedig eltemetni. Gauguin energikusan és határozottan felébreszti az egyiket és feltámasztja a másikat. Delacroix volt az, aki elkezdte ezt a harcot? Természetesen. De Gauguin veszi át a fáklyát. Az ellenség mindenhol ott van, ezért szövetséget kell kötnie az impresszionistákkal, tanácsokkal kell ellátnia a fiatal nabistákat, összeesküvést kell szőnie Van Gogh-gal… A Les Alycamps című kép ennek a konfrontációnak az eredménye.… (tovább)

Róla szól: Paul Gauguin

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Híres festők Eaglemoss Hungary · Híres festők – Az életük, ihletőik és műveik Eaglemoss Hungary

Eaglemoss Hungary, Budapest
32 oldal

Híres festők 3. – Paul Gauguin

Híres festők 3. – Paul Gauguin Az életük, ihletőik és műveik

Gauguin festményei távol állnak eléggé az általam kedvelt képektől. Semmi extra könyv, a festőt szeretőknek ajánlom.

Lunemorte P>!

Nálam minden az őrült képzeletemben történik.

Művei

Lunemorte P>!

Nagy festő vagyok, tudom. Sokat szenvedtem, hogy ez így legyen.

Lunemorte P>!

Erős vagyok, hiszen soha senki nem tudott eltéríteni az általam választott útról és mindig hű maradtam magamhoz.

Lunemorte P>!

Meg akartam teremtei a jogot arra, hogy mindenhez legyen merszünk.

Lunemorte P>!

Olyan vad vagyok, mint egy nyakörv nélküli erdei farkas.