A ​fáraók népe 10 csillagozás

A földművesektől az udvaroncokig
Hilary Wilson: A fáraók népe

Egyiptomra régóta úgy tekintünk, mint a templomok, sírkamrák és piramisok világára, amely ország népének rögeszméje volt a halál. De valósághű ez az egyiptomi társadalomról festett kép? A fáraók népe részletes tanulmánnyal szolgál az egyiptomi emberek életéről, hitéről és teljesítményeiről tíz mesterség, szakma és hivatás vizsgálata alapján, amelyek a társadalom minden rétegét magukban foglalják a földművelő paraszttól magáig a királyig.

Gold Book, Debrecen, 2001
280 oldal · ISBN: 9639248118 · Fordította: Erdő Orsolya

Hilary Wilson: A fáraók népe A földművesektől az udvaroncokig

Még sose olvastam ennyire aprólékos leírást és összegzést Egyiptomról. A parasztoktól a fáraókig mindenki hétköznapi tevékenységébe bepillantást nyerhetünk. Minden fejezet végén az adott tevékenységhez kapcsolódó hieroglifák jelei és jelentései voltak feltüntetve.
Nagyon izgalmas olvasmány volt. Ajánlom minden egyiptomi kultúra rajongónak.

Bélabá>!

Hilary Wilson: A fáraók népe A földművesektől az udvaroncokig

Nagyon jó összegzés korabeli életről, mindennapokról és hitvilágról.
Az egyszerű emberek sorsába nyerhetünk bepillantást.

Niki4>!

Hilary Wilson: A fáraók népe A földművesektől az udvaroncokig

Érdekes, és a többi egyiptológiai könyvtől elütő kötet. De ez teszi különlegessé

ZinAjánló P>!

Három fő vallásos kultusz élt a bikákkal kapcsolatban. A legfontosabb az Ápisz bikáé volt, amelyről úgy tartották, a memphiszi teremtő isten, Ptah lelkének földi hüvelye. Amikor az Ápisz bika elpusztult, kultuszának papjai elindultak megkeresni a következő bikát, ahogyan a tibeti szerzetesek keresik az új dalai lámát. A bikának feketének kellett lennie, homlokán fehér félhold, hátán kiterjesztett szárnyú keselyű alakú folttal, nyelve alatt a szkarabeusz jelével, és a farkát borító szőrnek az átlagosnál kétszer sűrűbbnek kellett lennie. Az Ápisz bika élete fényűzően telt; a lehető legjobb ételeket ette, és annyi tehént kapott társaságul, amennyit csak akart. Nem csoda hát, hogy a földművesek szívesen küldték teheneiket az Ápisz-szentélybe hágatni, ily módon isteni vérrel gadagítva csordájukat.

Első fejezet a földműves. 37-38. oldal

ZinAjánló P>!

Dzser fáraó sírjában több, mint 8000 réztárgyat találtak, a varrótűtől kezdve az olyan mezőgazdasági szerszámokig, mint az eke. Az érc, amelyből az egyiptomi réz nagy részét nyerték, a malachit volt, ugyanaz az élénkzöld rézkarbonát, amelyet szemfestékként használtak.

6. Fejezet A kézműves 152. oldal

ZinAjánló P>!

Egy szobor magában hordozta az általa ábrázolt tárgy vagy élőlény szellemét vagy esszenciáját. A szoborra ugyanazt a szót használták, mint a „kép”-re vagy „hasonlóság”-ra, és a szobrász olyasvalaki volt, aki „életet adott” vagy „tartósította” modelljét.

7. fejezet A művész

Szelén>!

Mivel a méz luxusnak számított, s csak azoknak állt a rendelkezésére, akik megengedhették maguknak, hogy méhészt alkalmazzanak, a köznép étrendjében a cukrot főleg a datolya és a szikomorfüge szolgáltatta.

Nyumi>!

Az ókori Egyiptomban az élet minden aspektusát az emberek és istenek közötti kapcsolat határozta meg. A vallás nem életforma volt az egyiptomiak számára; az élet maga volt a vallás.

Nyumi>!

Élek és meghalok, mert árpa vagyok, de nem enyészem el…