Csütörtökön ​a parkban 59 csillagozás

Hilary Boyd: Csütörtökön a parkban

Szerelem és szex hatvan felett – végre magyarul is a sokat vitatott, milliós példányszámban eladott nemzetközi bestseller.

Jeanie több mint harminc esztendeje szerető hitves, odaadó anya, és nemrég óta rajongó nagymama. Kis üzletében dolgozik, minden csütörtökön sétálni viszi unokáját, Elliet a parkba, az estéit pedig a férjével tölti – annak ellenére, hogy George minden magyarázat nélkül elhagyta a hitvesi ágyat. Ennek immár jó néhány éve.

Megismerkedik Rayjel, aki teljesen más, mint George: odafigyel rá, könnyű beszélgetni vele, nyitott gondolkodású és szexi. Mellette újra vonzónak érzi magát…

Ettől fogva titkos találkák, sms-üzenetek, a következő csütörtökre való igazgatott várakozás – és összetört szívek, családi konfliktusok valamint nagyon fontos döntések formálják Jeanie életét…

Hilary Boyd regénye pillanatok alatt óriási viharokat kavart, és lett igazi kultuszkönyv, milliós példányszámú bestseller.

Eredeti megjelenés éve: 2011

Művelt Nép, Budapest, 2019
318 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155760198 · Fordította: Loósz Vera
Művelt Nép, Budapest, 2019
318 oldal · ISBN: 9786155760204 · Fordította: Loósz Vera

Porcsinrózsa>!
Hilary Boyd: Csütörtökön a parkban

A regény „alcíme” : szerelem és szex hatvan felett. Úgy vélem, ez csak a mézesmadzag. Ennél azért jóval mélyebb kérdésekre keresi az író a válaszokat. Mennyit bír el egy hosszú, a férj szempontjából nagyon jónak ítélt házasság? Meddig lehet elviselni egy szelíden erőszakos, nagyon manipulatív , irányítás mániás, zsarnoki természetű, egocentrikus férjet?
Mi mindennek kell történnie ahhoz, hogy a mellőzött, mankónak használt feleségnek végre felnyíljék a szeme, s rájöjjön : a hosszú évtizedek alatt csak akaratgyenge báb volt, akit megvezettek?
Mire elég a szeretet, amikor már kihűlt minden érintés? Meddig „kötelező” a házastársi hűség? Hol az a pont, ahol muszáj egészséges döntést hozni az egyén védelme, a saját, önálló élete érdekében? Vagy muszáj áldozattá válnia a külső látszat oltárán, csak azért, hogy mindvégig megőrizze azt, és ne sérüljön a család többi tagja?
Egyáltalán: Hol volt az ifjúságnak az a pontja, ahol a regény női főhőse rossz döntést hozott?
Ezekre a kérdésekre keresi a választ, nagyon érzékenyen, empatikusan ez a nagyszerű regény, mely akaratlanul az olvasóit is „helyzetbe hozza”, válaszadásra készteti.
Elsősorban az érintett korosztálynak ajánlom tanulságos olvasmányként ezt a művet.

cicus61 P>!
Hilary Boyd: Csütörtökön a parkban

Végre egy könyv, ahol a főhősnő nem fiatal és nem tökéletes :) És igen, 60 felett sem áll meg az élet, akkor is lehet új életet kezdeni és ÉLNI. Jenny is most döbben rá, hogy nem akarja így leélni az életét, besavanyodva, az egyhangú állandósággal, cél nélkül, unalomban. Úgy érzi, már nem szeretik, nem érzi nőnek magát, nem érzi embernek magát. Persze, hogy belevág. Nagyon vagány nő és megérdemli a boldogságot.

Mariann_ P>!
Hilary Boyd: Csütörtökön a parkban

Szerelem és szex hatvan felett……
Ez az alcím talán megtévesztő.
Végre van egy könyv, ami az idősebb korosztály érzelmeiről szól.
Persze, nem mindenki kíváncsi rá , meg nem mindenki ér el oda, hogy meg is élheti így, ahogy itt olvasható.
A nagymamák / nagypapák világát tárja fel a könyv, az unokára vigyázás a fő szál, aztán közben jön valaki, akivel lehet egy jót beszélgetni.
Hogy ennél több is lesz belőle, azt csak az otthoni dolgok összekuszálódásán múlik.
Szex…. hát csak nagyon érintőlegesen, kifinomultan, diszkréten, ahogy ebben a korban illik beszélni róla.
Tehát ez egy jó könyv.
Nekem minden előzetes várakozásomat kielégítette, szerettem olvasni.
Végül, de nem utolsó sorban a könyv elején található pár gondolat
„ In memoriam Loósz Vera ” , ami tiszteletadás a fordítónak. Nagyon szép gesztus.

Hilary Boyd: Csütörtökön a parkban

Egy könyv, amely nagyon érzékletesen mutatja be a hatvanas korosztály, ebből kiemelve egy hatvanéves, tevékeny nő életét, érzelmeit, szükségleteit, vágyait, álmait, ébredését önmagára.
Nagyon szerettem, mert életszagú, mert tűpontossággal mutatja meg, hogy sokan mennyire leírnak egy 60 éves embert élete szinte minden területén. Akár a saját házastársa is… Döbbenetes, hogy mennyire nem látják a másikat, mennyire nem veszik figyelembe, mi jó neki. Csak a saját érdekeik megvalósulása, beteljesülése áll a dobogó legfelső fokán, amelyben maximum kiszolgáló személyzet, bólogató kiskutya a családtag.
Imádtam azért is ezt a történetet, ahogyan megmutatta egy 60 éves nő önmagára ébredését. Ez fiatalabb korosztály esetében sem egyszerű, nemhogy ebben az életszakaszban. Bátorságra vall. Rengeteg buktató van, és még több sérülés, amin hősnőnk át is megy. Különlegessége, hogy mindvégig a szeretet volt a középpontban, ahogyan érdemes lenne kezelni egy-egy ilyen élethelyzetet korosztálytól függetlenül. Szelídítette a tajtékos habokat, amit egy-egy újrakezdés hullámai vernek fel.

Észrevétlenül kúszik be a szívünkbe ez a történet, miközben gyengéden késztet felülvizsgálni saját életünk azon pontjait, amelyek már nem tesznek boldoggá, annak érdekében, hogy egy számunkra örömteli, jó életet éljünk meg.

Ui.: Az alcím (Szerelem és szex hatvan felett) becsapós. Amikor megjelennek ezek a részek, minden végtelenül finoman, tapintatosan van körülírva. Nem hangsúlyos. A lélektani vonulat kerül előtérbe.

P_Jucus>!
Hilary Boyd: Csütörtökön a parkban

Ahogy a könyv elején – talán a szerkesztő – fogalmaz In memoriam Loósz Vera (ő fordította a könyvet):
„(…) végre egy regény, ahol a főhősnő nem fiatal és nem tökéletes.”

Jeanie és George 35 éve házasok. A történet arról szól, hogy ugyan miért kéne azt éreznie egyetlen idősebb nőnek is, hogy 60 évesen vége az életének, nagymamaként már nem lehetnek vágyai, álmai, tervei? Miért kéne lemondania élete alkonyán a megértésről, a szeretetről, ad abszurdum a szerelemről? Miért lenne törvényszerű, hogy a nyugdíjazással ne élhesse ki magát a munkájában egy nő továbbra is, ha ahhoz van kedve illetve ereje és energiája?

Az azért érdekelne – a könyv hátlapján legalábbis azt írják – , vajon miért kavart óriási viharokat a könyv?
Két nap alatt behabzsoltam a történetet, annyira nagyszerűen ír Hilary Boyd!
Tényleg nem lehet letenni a könyvét!

nagy_anikó>!
Hilary Boyd: Csütörtökön a parkban

Ha az ember hatvan éves lesz, vagy közeledik ehhez az életkorhoz, bizony nagyon is nincs vége az életnek. Mondhatnám bizonyos dolgok még csak most kezdődnek, még ha már nincs is az ember előtt mondjuk negyven év (mint egy húszévesnél), hogy megvalósítson titkon dédelgetett dolgokat. Hogy az ember boldog legyen, kevesebb gonddal éljen, hogy szeressék, ahhoz nem az életkor a mérvadó.
Jenny sem akart olyan sokat, csak éppen nem akart elköltözni „drága” férjével Londonból és nem akarta feladni az üzletét.
Én személy szerint annyira haragudtam George-ra, amiért figyelmen kívül hagyott mindent mit a felesége mondott, vagy tett, annyira önző volt, hogy szinte szurkoltam Ray-nak.
Hogy a játszótéri ismeretségből, vonzódás, szex, szerelem lett? Szerintem ez törvényszerű volt.
Nekem teljesen rendben van a könyv, nem szokványos témát boncolgat, de azt nagyon jól, életízűen teszi.

kolika>!
Hilary Boyd: Csütörtökön a parkban

A könyv utolsó részében van egy fontos mondat :"Apád azonban megölt valamit, a bizalmat, amiről azt hittem, megvan közöttünk, amikor nem akart beszélni a problémáról, és úgy tűnt, egy csöppet sem izgatta, hogy ez milyen hatással van énrám." A főszereplő itt egy fontos felismerést oszt meg a lányával, amivel nem lehet vitatkozni. Számomra az a fura, hogy ennyi idő kellett ehhez a felismeréshez.
Adott egy tökéletesnek látszó idősödő házaspár, de hamarosan kiderül, hogy mindez csak a felszínen ilyen. Valami hiányzik. Bizalom, kommunikáció (lényeges dolgokról), megértés?
Telnek az évek, s egyszer csak kiderül, hogy már nem megy tovább, már nem lehet jóvátenni a múltban meg nem tett dolgokat. A késő vallomás nem tartja egybe a széthulló feleket Persze, az sem segíti a házaspár között a dolgokat, hogy feltűnik egy vonzó, érdekes, szingli figura.
Úgy érzem, hogy a házaspár mindkét tagja hibát követett el: egyikük nem volt tudott/akart beszélni a gyermekkorában történtekről (ami kihatott házaséletére), a másikuk meg túl könnyen elfogadta a helyzetet.
Kicsit zavart, hogy a történet főleg Jeanie szemszögéből tárja fel a történteket. Árnyaltabb képet kaphattunk volna, ha a férj szemszögéből is látjuk a történéseket. Szerintem így még érdekesebb lett volna a könyv.

klaratakacs P>!
Hilary Boyd: Csütörtökön a parkban

Nagyon-nagyon vártam, hogy olvashassam ezt a könyvet, tényleg nagyon jó, de nem igazán tudod érzelmileg belevonni a cselekménybe. Talán némi távolságtartást éreztem az író és szereplői között. A történet pedig nagyon jó, hány és hány olyan házaspár van, ahol van egy megmondóember, aki meglepődik, ha a másik mást akar, ha már 40 évig pont jó volt úgy, ahogy ő megmondta. Megfogott ahogyan Jane időről időre szembesül valaki azzal, hogy 60 évesen már ezt-azt nem kellene… Engem ez 45 évesen is felháborít, ha pl. anyukám azt mondja, hogy ezt a sapkát már nem kéne… Nem tetszett az sem, ahogyan ingyen bébiszitterként kezelnek egy nagymamát és meglepődnek ha van élete.
Ehhez az élethez pedig hajrá Jane!-remek nő vagy, csináld!

kuliga>!
Hilary Boyd: Csütörtökön a parkban

Csodálatos könyv (talán azért mert már közelvagyok ehhez a korhoz). Tetszett minden szó, mondat, néha úgy éreztem belőlem áradnak. Igen talán túl sokan alkudnak meg azzal ami van, vagy épp nem értékelik eléggé a pici szépségeket. Ez a történet arra világít rá, hogy merjük megismerni önmagunkat, a kapcsolatunkat. Kommunikáljunk még akkor is ha az fájdalommal jár, mert ami menthető, azt meg kell menteni, ami nem pedig csak talmi értékekért nem kell hozzá ragaszkodni. Csak ajánlani tudom, nem 60 feletti szex kézikönyvként, mint írja a borítón, hanem egy olyan énazonos tudat kialakítására, amelyre minden embernek szüksége van.

emma07>!
Hilary Boyd: Csütörtökön a parkban

Lehet, hogy velem van a baj, de muszáj, hogy spoiler
Egyébként egy könnyű, nyári olvasmánynak mondanám, nagy meglepődések nincsenek benne.

Tóth_Kata P>!

„A hatvan maga a mennyország- mondta Jeanie-nek teázás közben. A világ végzett veled, minden tekintetben láthatatlan vagy, főleg ha nőnek születtél. Én szeretek úgy gondolni erre, mint a harmadik életemre. Van a gyerekkor, aztán a felnőtt megfelelés- munka, család, felelősségek-, ám éppen, mikor azt feltételezik, hogy mindennek vége és az öregkor szemétdombjára kerültél, akkor jön el a szabadság! Végre az lehetsz, aki vagy, nem az, aminek a társadalom akarja, és nem az, akinek te gondolod, hogy lenned kellene.”

rókatündérlizi P>!

– De ugyebár, nincs garancia, a kapcsolatokban nincs.

Kapcsolódó szócikkek: garancia · kapcsolat
rókatündérlizi P>!

Tudod, sose szabadkozz, sose magyarázkodj!

Kapcsolódó szócikkek: magyarázat
Anna_Kántor_3>!

A lelki traumákat azzal nem lehet meggyógyítani, ha nem veszünk róluk tudomást.

rókatündérlizi P>!

[…] ha nem jó indulattal csinálsz valamit, azt nem érdemes megtenni […]

Kapcsolódó szócikkek: cselekvés · jóindulat
rókatündérlizi P>!

Igen, egy üzlet működtetése sok frusztrációval jár […]

Kapcsolódó szócikkek: frusztráció · üzlet
rókatündérlizi P>!

Szerintem, az őszinteség a legjobb politika […]

Kapcsolódó szócikkek: őszinteség
Tóth_Kata P>!

Eleget éltem már ahhoz, hogy tudjam, a feltételezések nagyon veszélyesek.

AracsiLaura>!

– A világ végzett veled, minden tekintetben láthatatlan vagy, főleg, ha nőnek születtél. Én szeretek úgy gondolni erre, mint a harmadik életemre. Van a gyerekkor aztán a felnőtt megfelelés- munka, család, felelősségek-, ám éppen,amikor azt feltételezik, hogy mindennek vége és az öregkor szemétdombjára kerültél, akkor jön el a szabadság! Végre az lehetsz, aki vagy, nem az, aminek a társadalom akarja, és nem az, akinek gondolod, hogy lenned kellene.