A ​hit titka 6 csillagozás

Bevezetés az Ortodox Egyház teológiájába és lelkiségébe
Hilarion Alfejev: A hit titka Hilarion Alfejev: A hit titka

E könyvet a teljességre való törekvés jellemzi. Szerzője számára nincs szakadék teológia és lelkiség, dogma és személyes tapasztalat, hit és imádság között. Hilarion metropolita mélységesen egyetért a szentatyák azon kijelentésével, hogy a „teológus az, aki őszintén imádkozik”. Nem pusztán az érdekli, hogy absztrakt, skolasztikus stílusban kifejtse, miben hisznek az ortodox keresztények, hanem az, hogy bemutassa az ortodox hittanítást annak személyes, praktikus és dinamikus voltában úgy, mint életformát.

Kairosz, Budapest, 2018
Magyar Ortodox Egyházmegye, Budapest, 2005
252 oldal · ISBN: 9632196007 · Fordította: Tatárka Krisztián, Komoróczy Miklós

Andriska>!
Hilarion Alfejev: A hit titka

Hilarion Alfejev: A hit titka Bevezetés az Ortodox Egyház teológiájába és lelkiségébe

Nagyon jól felépített, közérthető mű. Végigvezeti az olvasót a főbb teológiai pontokon, az egyszerűbbtől haladva a bonyolultabb kérdések felé. Az ortodoxiának éppen abban van a vonzereje számomra, hogy minden kompromisszumtól mentes, romlatlan, biblikusan alátámasztott és helyesen értelmezett és levezetett teológiája van.
Evangélikusként én csak egy fontos dolgot nem értettem a műben, illetve nem értek egyet benne az ortodoxiával (és a katolicizmussal sem), de ezt szerintem a szerző sem fejtette ki maradéktalanul: azzal, hogy Krisztus keresztáldozata minden egyes Liturgián megismétlődik (148. oldal). Ez szerintem ellenkezik A zsidókhoz írt levél 10. fejezetében foglaltakkal, amely egyértelműen az egyetlen alkalommal elvégzett áldozat (Krisztus kereszthalála) elegendő voltáról ír. Ez véleményem szerint olyan, mintha kevesellnénk Krisztus tettét.
Ettől függetlenül – bár nyilvánvalóan nem mellékes kérdést leszámítva – nekem többletet adott ez a mélyenszántó gondolatiságú, értékes könyv.

Kondorosi_Noémi I>!

Az ember számos baja abból ered, hogy mindig mindenben saját feje után akar járni, át akarja szabni a világot, amely nem olyan, mint amilyennek ő szeretné, át akarja alakítani a környezetében levő embereket, akik nem elég tökéletesek. A szerzetes viszont hálával fogad el mindent olyannak, amilyen: megtanulja egyenlő örömmel fogadni Isten kezéből a vigasztalást és a bánatot, az egészséget és a betegséget, a jó embereket és a rosszakat. Ezt az életmódot folytatva különleges, háborítatlan lelkivilágot ér el, az Istenben való szüntelen örömöt, amelyet nem tud elhomályosítani semmilyen külső körülmény.