Hotel ​Havanna 26 csillagozás

Tizenhat szelíd történet
Hidas Judit: Hotel Havanna

Iza süketen figyelte őket. Aztán Frankhoz fordult, megszorította a kezét. Szerette volna elmondani neki, mennyire örül, hogy végül együtt eljöttek, hogy szerinte ez az élmény, amiért élni érdemes, és hogy most már úgy érzi, nyugodtan halhat meg. De a neoprén kesztyűn keresztül nem érződött az ujjak apró játéka, a bőréből sugárzó meleg, amelyből Frank a hálát rögtön megérthette volna.

„A szemüveg hullamerevvé tette a nő tekintetét, a pipa bedugaszolta a mosolyát. A férfi azt hitte, valami baj van, és mutatta, hogy menjenek fel a felszínre. A nő csalódottan intett neki, hogy nyugodjon meg, minden rendben. Gondolta, elmond majd inkább mindent merülés után az étteremben. De amikor kijöttek a vízből, valahogy elfelejtette.” -(részlet a Víz alatt című novellából).

L'Harmattan, Budapest, 2013

postmodjane>!

Hidas Judit: Hotel Havanna Tizenhat szelíd történet

„A lényeg az elvárások nélküli szabadság. Ez a boldogság titka” (71.)

A novellákban épp' a boldogság érzése nem jelenik meg, azonban sok-sok negatív érzelem tűpontos leírásokban jelenik meg.

A novelláskötet minden darabjának összes szereplője a saját személyes poklának mindennapjait éli.
Éles eszűen ragadja meg a kortárs magyar társadalom egészének problémáit, legyen szó anyjával „háborúzó”, majd őt otthagyó kisgyermekről, várandós tinédzserről,külföldön élő húszas éveiben járó biológusról, még bizakodó harmincasokról, már reményvesztett negyveneskről, bizakodó ötvenesekig egyaránt.

A „valóságban” is mindenki a maga poklát éli a maga szintjén, mikrokörnyezetében látja a problémákat, hajlamos azt vélni, másoknak jobb, egyszerűbb – ezt a jelenséget is kiválóan ábrázolja a szövegvilág.

Hidas Judit az itt megkezdett munkát a Seb című 2016 tavaszán megjelent regényében folytatja, ahol egy szövegen belül képes a társadalom különböző rétegeinek problémáit ábrázolni.

Bárcsak legközelebb egy optimistább hangvételű textussal mutatna be Judit egy (talán) létező világot.

Kuszma>!

Hidas Judit: Hotel Havanna Tizenhat szelíd történet

Szinte látom, ahogy Hidas Judit ül a villamoson, a plázában, az étteremben, az uszodában, nézi a járókelőket, és azon tépelődik, kinek mitől szar. Ezzel persze nincs gond, az irodalom egyik evidenciája, hogy beleképzeljük magunkat mások bőrébe, és ami a novellát illeti, még a történetet is meg lehet úszni vele. Amit a szerző ír, az teljesen vállalható, vannak persze gyengébb meg erősebb elbeszélések, de összességében érezni, hogy tud valamit. Biztosra megy, a hatásosat, a látványosat választja a mélyebb, a kockázatosabb helyett, de ez nem különösebben zavaró.

Megjegyz.: A hátsó borító szerint a novellák „az emancipáció árnyoldalairól” szólnak. Tényleg így megy ez? Egy nő, aki kimerészkedik a klasszikus családi otthon meleg biztonságából, minden esetben bukásra van ítélve? Soha nem képes megoldani a felmerülő problémákat úgy, ahogy a tökös, maszkulin férfi megoldja? Sosem találhatja meg a helyét? Jó, tudom, az irodalom úgy általában nem az elégedett és sikeres főszereplőkről szól, de akkor is – muszáj mindig így?

Anó P>!

Hidas Judit: Hotel Havanna Tizenhat szelíd történet

Bizony nem szelídek ezek a történetek, hanem ütősek és gyakran kegyetlenek, mint maga az Élet. Az írónő jó megfigyelő és reálisan, szépítés nélkül, lecsupaszítva ábrázolja az emberi jellem külső-belső furcsaságait, fonákságait. Néha elmosolyodunk, de inkább feszengünk a történetek olvastán. És azt mondjuk: – Igen, jól látja. Ez így van. Ilyenek vagyunk. De talán, ha elgondolkodunk olvasás közben, változtathatunk. Jobban vigyázhatunk saját magunkra, egészségünkre, emberi kapcsolatainkra, gyerekeinkre. A gyerekek iránti kegyetlenség különösen megrázott.

Cino>!

Hidas Judit: Hotel Havanna Tizenhat szelíd történet

Tizenhat szelíd történet, mutatja az alcím, minden ez csak nem szelíd ami ennek a könyvnek a lapjain van. Együtt (vagy sokszor inkább csak egymás mellett) élő emberek olyan mélyre elnyomott indulattal tudják gyűlölni egymást, egyáltalán: miközben látszólag rendben mennek a dolgok, közben annyi indulat forr bennük, hogy csoda is lenne, ha mindez nem törne felszínre. Akár a legártatlanabb mondatok vagy helyzetek után..
Látszólag megy minden a szokásos kerékvágásban, de ez csak egy verkli. Sokaknak már vágyaik sincsenek, vagy ha vannak, legföljebb illúzióról van csak szó. Az emberek látszólagos nyugalomban élnek, de egyensúlyról, békéről szó sincs. Elég például egy közös külföldi nyaralás, amelytől túl sokat várnak, s ami kizökkenti őket a hétköznapjaikból, így nem csoda, hogy ott tör felszínre a sok elrejtett indulat. Elég egyetlen mondat, javaslat, s máris elindul a lavina, és pillanatok múlva mintha a pokol mélyéről buknának elő a másik fejéhez vágott megalázó mondatok.
Csupa elszúrt élet, csupa sebzett ember. Mind-mind óriási terheket cipel. Mondhatnánk, hogy ezek túlzó helyzetek, de valljuk be: amikor kimegyünk az utcára, villamossal, busszal utazunk, nem ezt látjuk minden nap sokak arcán, tartásán, viselkedésén? Szóval Hidas Judit csak csokorba gyűjtötte és remekül összefoglalta mindazt amiben nap,mint nap élünk.

Lori_ P>!

Hidas Judit: Hotel Havanna Tizenhat szelíd történet

Kiváló írások. Első olvasásom az írónőtől. Elszórakoztatott minden történet valamilyen szinten. 16 történet,amik egyáltalán nem voltak szelídek, de talán éppen ettől tetszett még jobban. Hétköznapi emberek, hétköznapi történetek. Ajánlom!

egy_ember>!

Hidas Judit: Hotel Havanna Tizenhat szelíd történet

A mai magyar valóságban gyökerező rövidprózák. Tudjátok, hogy nekem ezzel semmi bajom – már nem a mai magyar valósággal, hanem az abban gyökerező rövidprózával –, mégsem vagyok meggyőzve. Egyelőre. Egy kicsit még sablonos, egy kicsit még bizonytalan, talán túl egyszerű is, de vannak benne igazán erős írások. ezek alapján mondom, hogy lesz jobb. Tuti.

negoti P>!

Hidas Judit: Hotel Havanna Tizenhat szelíd történet

Nem szelíd, nem rózsaszín történetek, de a leírás alapján erre számítottam. A világon bárhol élő nőkről szólhatnának a történetek. A problémák, a lelki válságok nemzetiségtől függetlenek. Engem inkább a novellák rövidsége és ezzel együtt a töménységük fogott meg.

Adél_Hercsel I>!

Hidas Judit: Hotel Havanna Tizenhat szelíd történet

Hétköznapi neurózisok. Emberi ostobaságok. Szokásos gyarlóságok. Hidas Judit kötete nem nagy sorstragédiákat örökít meg, csupán olyan eseteket, példákat, cselekvéssorokat, amik tökéletesen elegendőek ahhoz, hogy boldogtalanná tegyék az életünket, és egymás számára elviselhetetlenek legyünk. 16 kegyetlen történet a 21. századról, a körülöttünk élőkről, rólunk, az ún. „normális” emberekről. Hidas Judit könyve olyan, mint 16 pofon: a kijózanító, atyai pofon kategóriából. Fáj, de lehet, hogy időnként hasznos.

Akiba2 P>!

Hidas Judit: Hotel Havanna Tizenhat szelíd történet

Realisztikus rövid írások magyarországi, napjainkbeli, női főszereplőkkel. Olvasmányos, de nekem nem adott túl sokat, szerintem bármilyen kisvárosi női irodalmi kör képes hasonló szintű írásokat produkálni. Szomorú tapasztalat, hogy a nők egy jelentős része tényleg megfelel az írásokban mutatott képnek, és ez a hitelesség ad valamennyi irodalmi értéket is a szövegeknek.

Carmilla >!

Korábban nem akart ő külföldön dolgozni, elég lett volna neki a havi százezer fix is, ha talált volna végre kutatóként állást. Mások is elvannak valahogy, mondogatta mindig. De az anyja nem hagyta békén, folyton azt hajtogatta, hogy ez egy szar világ, itt nincs jövő, nem lehet ilyen gyáva, hogy itt marad, egész életében nyomorogni fog, és hogy huszonnyolc évesen álljon már végre a saját lábára, négy éve vége az egyetemnek, és még egy albérletet sem tud kifizetni.

63. oldal, Hotel Havanna (L'Harmattan, 2013)

Carmilla >!

És ő? Vajon miről álmodozhat negyvenévesen? Utálta a nála fiatalabbakat. Utálta látni a lehetőségeiket, miközben a nőt már fojtogatta a véglegesség érzése. Pedig nemrég még ő is ennyi volt. Olyan gyorsan elmúlt, gondolta. Nem is volt ideje kiélvezni azokat az éveket.

39. oldal, Menjünk Ausztráliába! (L'Harmattan, 2013)

Carmilla >!

A férfit elbágyasztotta a szél és a nap. Rossz alvó volt, és most jól esett neki, hogy elbóbiskolhat. Félálomban arra gondolt, talán azt szereti a legjobban a feleségében, hogy ilyenkor nem zavarja. Természetes a jelenléte, mintha a karja vagy a lába volna. Mindent tud róla, mégsem untatja halálra. Talán ezért maradt mellette, ezért nem akart már jobbat keresni helyette.

118. oldal, Egy mondat (L'Harmattan, 2013)

Carmilla >!

Nem tudott elaludni. A Watching me fallt hallgatta a Cure-tól. Újra és újra visszatette az elején lévő gitárszólót. Addig akarta hallgatni, amíg szétmegy a füle, amíg a zene és a fájdalom eljut az utolsó sejtjéig is. Mert a fájdalom az, ami van, gondolta. A többi csak illúzió.

147. oldal, Hagyni valami nyomot (L'Harmattan, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: The Cure
Carmilla >!

[…] A mérleg megint nyolcvanöt kilót mutat. A nő a könnyeivel küzd, nem bírja tovább, elővesz egy tábla csokoládét, amit már tegnap megvett, hogy megjutalmazza magát a fogyásért.

159. oldal, Diéta forte (L'Harmattan, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: csokoládé
Carmilla >!

Jó, néha persze én is megnézem a szerelmeseket a buszon, de akkor sem irigység fog el, hanem undor. Megőrülök a hangos csókoktól, a nyálcsattogástól.

24. oldal, A fogorvosom (L'Harmattan, 2013)

Carmilla >!

[…] Nem tud pihenni, örülni, nem tud a barátaira figyelni, beszélgetni. Aztán rájön, hogy ez ostobaság, ilyenkor inkább bekapcsolja otthon a gépet, felmegy a facebookra, nézi, kit ismerhet. Böngészi az ismerősök oldalait, adatokat, bejegyzéseket, fényképeket. Sok helyen van gyerek, mindenki mosolyog a képeken. Az ő oldalán is. Jana kis táskával, szoknyában áll az esernyő alatt. Jana grimaszol, maszatos szájából spagetti lóg. Egy harmadikon Jana és a férje hóembert építenek.

97. oldal, Mint egy oltalmat kereső leányka (L'Harmattan, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: Facebook
Carmilla >!

A javasasszony ránézett a nőre, aztán a kezére, végül csak annyit mondott, téged megcsalnak drága lelkem, ne higgy a szemfényvesztésnek. Helga hirtelen elkapta a szemét, ugyan már, mit tud maga rólam, de a jósnő belevágott szavába. Este ültök, tévét néztek, te várnál tőle egy kicsit többet, de ő elalszik, mielőtt bármi történhetne. Hidd el nekem, édes lányom, a férfiak rosszabbak, mint a cigányok, itt a piros, hol a piros, és már el is nyertek tőled mindent.

102. oldal, Mint egy oltalmat kereső leányka (L'Harmattan, 2013)

Carmilla >!

– Pénz, pénz, pénz, neked mindig az volt a legfontosabb!

121. oldal, Egy mondat (L'Harmattan, 2013)

Carmilla >!

Holnaptól kemény fogyókúra és torna, gondolja. Múltkor láttam egy Rubint Réka DVD-t az Auchanban leárazva, azt megveszem, ha megyek bevásárolni.

157. oldal, Diéta forte (L'Harmattan, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: Auchan · DVD · Rubint Réka