A ​péntek lépcsőin 3 csillagozás

Hernádi Gyula: A péntek lépcsőin

A ​kisregény hőse belesodródik egy italozó társaságba, míg felesége első gyermeküket várja. Két érzés, két akarat közt vergődve – szeretne a feleségéhez rohanni, de szeretné ezt az ideges hetek utáni „szabad” pillanatot önfeledten élvezni –, egyre mélyebben menekül az éjszaka különös világába. És reggel egy eszpesszó-tündér hálószobájában ébred, rossz szájízzel, tele félelemmel. Mire hazaér, a szülés már lezajlott, és a gyerek a komplikációk következtében agyvérzést kapott. Az író ítélete szerint kettős bűnért kell bűnhődnie: bűnt követett el önmaga, a sorsába kapcsolódott emberi sorsok ellen – azaz az egész emberi közösség ellen, és bűnös azért, mert jó és rossz között nem tudott választani. Mert a rosszat választja a menekülő is, aki gyáva dönteni. Önmagunk és a közösség iránt egyaránt felelősséggel tartozunk – ez a hit Hernádi regényének gondolati magja, erkölcsi tartalma. A kisregény sajátos műfaj: itt a szándék már megvalósulás is, az írás előtti izgalom, az élmény érzelmi… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1959

>!
Magvető, Budapest, 1959
150 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Balogh T. István

Várólistára tette 2


Kiemelt értékelések

Amethyst >!
Hernádi Gyula: A péntek lépcsőin

Amilyen rövid, olyan hatásos és elgondolkodtató olvasmány. Minden jóhiszemű olvasó meg tudná fojtani a főhőst egy kanál vízben. Legalább is, a kisregény első felében, mikor is a középkorú férfi és leendő családapa hosszan, melankolikusan ecseteli, mennyire nem érdekli a felesége vagy a születendő gyereke, hogy csakis azért örül a gyermeke születésének, mert egy hétig a kórházban tartják az asszonyt, oszt' lesz egy kis férfias szabadság! Na, de milyen áron…?
A cselekményt olvasva leginkább a Köpönyegre emlékeztetett, mely a szürke, felesleges embert hivatott gúnyolni, aki csakis a munkájának él. Jelen hősünk ugyan első látszatra nem nevezhető e tipikus „felesleges embernek”, hiszen családot alapított, ám a belső monológokból hamar kiderül, hogy mindezt teljesen érzelemmentesen tette, ráadásul, mint aki érzi a vesztét, folyamatosan mentegetőzik magában, hogy ez a világ legtermészetesebb dolga, hogy ez jár neki, hiszen mindegy, hogy szerettei élnek-e halnak-e.
A könyv második felében hihetetlen jellemfejlődésen megy keresztül hősünk, mikor is egy tragikus hír rázza meg eddig nyugodt hangvételű gondolatait. A bár a könyvet egészében fel lehet fogni úgy, mint egy eltévelyedett férfiú mentegetőzését, a hős igenis tisztában van tettei következményeivel, így a bűnt hol a vállára veszi, hol meggondolja magát, és a világot kiáltja ki bűnbaknak.

Nem számítottam volna rá, hogy ennyire magával ragad az olvasmány. Jobban ütött mint tizenhét tömény és maradandóbb volt bármely macskajajnál. A befejezés nyitottsága gondoskodik róla, hogy hősünk lelki vívódásai ne érjenek véget – folytatódjanak akár ma is, akár a környezetünkben vagy éppen a saját családunk tagjai által.
Az üzenete univerzális.


Népszerű idézetek

Amethyst >!

Az ember nem felejtheti el azt, akiben megérzi a neki teremtett végtelent.

103. oldal

Amethyst >!

Az én igazságomat csak érezni lehet. Akinek nincsenek érzékszervei hozzá, aki színvak, úgyis csak kinevet.

102. oldal

Amethyst >!

Az ember akarhatja, hogy szabad legyen. És ez a legtöbb. Enélkül semmi sincs az emberben.

100. oldal

Amethyst >!

– A nő fontosabb, mint ami utána következik.
– Miért, mi következik utána?
– Egy másik nő.

48. oldal

Amethyst >!

Az emberek tehetetlenek, lábukat a kőre rakják. Felveszik, leteszik. Ki vannak számítva, ki vannak szolgáltatva.

5. oldal

Amethyst >!

Lehet, csak azért hiszem, hogy megválthatott volna, mert a megszakított lehetőség csodának számít a képzeletben, az emlékben.

105. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Bauer Barbara: Kétszáz éves szerelem
Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap
Khaled Hosseini: Ezeregy tündöklő nap
Diane Chamberlain: Kegyes hazugságok
Djaïli Amadou Amal: A türelmetlen
Gárdos Péter: Semmelweis Ignác rövid boldogsága
Emma Donoghue: Hívnak a csillagok
Moskát Anita: Horgonyhely
Bódis Kriszta: Kemény vaj
C. J. Cooke: Szellemerdő