Nagyenyedi ​Demokritus 3 csillagozás

Hermányi Dienes József: Nagyenyedi Demokritus Hermányi Dienes József: Nagyenyedi Demokritus Hermányi Dienes József: Nagyenyedi Demokritus Hermányi Dienes József: Nagyenyedi Demokritus

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Téka Kriterion · Székely könyvtár Hargita

Hargita, Csíkszereda, 2013
Kriterion, Bukarest, 1970
192 oldal
Magvető, Budapest, 1960
462 oldal · keménytáblás

Olya>!
Hermányi Dienes József: Nagyenyedi Demokritus

Egy kutatás során bukkantam erre a gyöngyszemre.
Kielégítette minden kíváncsiságomat, sőt amit kerestem benne, azt több oldalnyi részletességgel tárgyalta.
Aki bele szeretne látni egy másfajta Erdélybe, bátran vegye kézbe és vonja le a következtetéseit, mert van itt bőven anyag az arisztokráciáról is, kisemberekről is, papokról is, mindenkiről.
Mivel anekdoták, érdemes őket egyenként olvasni és megrágni. Ezt most már én is tudom, miután első felindulásból végigrohantam rajta.

szp79>!
Hermányi Dienes József: Nagyenyedi Demokritus

Sajnos a könyv végén levő szómagyarázat csak a régi szavak és a latin kifejezések egy részét magyarázza, ezért sok bosszúsággal jár az állandó lapozgatás. A történetek közül csak egy-kettő ami rövid, elmés, anekdotaszerű, pl. az enyedi lelkész és a két kuruc esete, a rosszul olvasható Szentírás története vagy a világvégéről visszatért koldus meséje. Számos hosszabb történet nehezen követhető, ismerni kellene egyes esetekben a további körülményeket, vagy nagyfokú odafigyelés szükséges, hogy az olvasó kitalálja, hogy az adott történetet miért tartja fontosnak a szerző. Sokszor a történetek a kor pletykái, amiknek talán nincs is különösebb üzenete a mának. Amiért tetszett, az a későbbi korok elbeszélői módszereinek felfedezése a szerzőnél. A kor is érdekes, hiszen a szerző Erdély aranykora után, de a nagy 18. századi önéletírók előtt él, érezzük még a reformáció és ellenreformáció korának hangulatát, de jelen van egyfajta sivárság is, ahogy az előszó is jól utal rá.

Horváth_Evelyn>!
Hermányi Dienes József: Nagyenyedi Demokritus

Anekdoták. Nem kedvelem őket. Elvileg azért nagy szám, mert az első magyar anekdotagyűjtemény. Vélhetően Kemény adta az ihletet. Akárhogyis nekem ez most nem. Nagyon nem.