Hermann Veronika (szerk.) · Szegő János (szerk.)

A ​hiány felmérése (Esterházy-füzetek 1.) 1 csillagozás

Emlékülés, Budapest, 2016. július 29.
Hermann Veronika – Szegő János (szerk.): A hiány felmérése

2016. július 29-én, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán rendezett felolvasóülésen emlékeztek és emlékeztettek Esterházy Péter felmérésben is felmérhetetlen örökségére.
Így került szóba Esterházy Péter kapcsolata a filmmel, a zenével, a matematikával, a világirodalommal, az irodalomtörténeti hagyománnyal, a közélettel, a festészettel és a teológiával. Egy lehetséges Esterházy-enciklopédia szócikkei.
Az Esterházy-füzetekben Esterházy Péter szép- és közírói életművéről, e szövegvilág mélységeiről és távlatairól olvashatnak írásokat.

A művek szerzői: Mártonffy Marcell, Sipos Balázs, Szüts Miklós, Radnóti Sándor, Körmendy Zsuzsanna, Kovács Géza, Kovács András Bálint, Bazsányi Sándor, Borhy László

Magvető, Budapest, 2016

latinta SP
Hermann Veronika – Szegő János (szerk.): A hiány felmérése

(Nem lehet csillagozni egy ilyen könyvet.)

Azok közé tartozom, akiknek 2016. július 14. óta már semmiképpen sem lehet felmérniük a hiányt.
    Próbálkozni – természetesen – lehet, szabad, sőt kell is.

Én csak – a magam módján, igekötő nélkül(!), mert az végső soron valami befejezettséget ad a folyamatnak – méricskélni tudok. Ezért is igyekszem olvasni-hallgatni-nézni Esterházy Pétert, tehát folyamatosan tájékozódni-tapogatózni („kezem kotorászva keresgél”) az azóta ránk szakadt evilágban.

És minthogy nagyon-nagyon friss a veszteség, ráakadtam erre a kiadványra: ha akkor és ott nem tudtam jelen lenni, most kaphassak némi vigaszt, erőt, segítséget.

Nem mondom, hogy kitöltötte volna az űrt, de ezzel – minden bizonnyal – az első Esterházy-füzet akaratlanul is szerzői – alighanem – szintén így voltak-vannak, gondolom, velem és még sokakkal együtt így lesznek.

Úgy érzem, nagyon is igaz Esterházy Péterre ez a Pál apostol-gondolat: A gyöngék közt gyönge lettem, hogy megnyerjem a gyöngéket. Mindenkinek mindene lettem, hogy mindenkit üdvözítsek. (1 Kor 9,22)

S ha valaki túlzásnak érzi az egész helyet, akkor legyen elég csak ennyi: Mindenkinek mindene lettem…
                                                             …örökkére.

Bazsányi Sándor (szerk.): A hely, ahol most vagyunk felolvasóülés, Budapest, 2016. december 2.

Esterházy-füzetek sorozat · Összehasonlítás