Magyarország ​külpolitikája 1 csillagozás

896-1919
Herczegh Géza: Magyarország külpolitikája Herczegh Géza: Magyarország külpolitikája

Magyarország nem szigetország és nem vette körül soha kínai fal. Európa közepén terül el, amelynek nagy mozgalmai rendre végiggyűrűztek rajta. A nemzetközi kapcsolatainkban tükröződő külső hatások ismerete nélkül belső fejlődésünk is érthetetlenné válik, sem sikereink, sem kudarcaink nem találnak megfelelő magyarázatot. Mi tette lehetővé Árpád magyarjainak a Kárpát-medence elfoglalását? Mi késztette Batu kánt Magyarország megtámadására? Arányban álltak-e Mátyás király külpolitikai törekvései az ország gazdasági erejével? Mi volt a Habsburg-ház és a magyarok újra meg újra kiéleződő ellentétének alapvető oka? Miért nem kötött XIV. Lajos Rákóczival szövetséget?

Ezekre és hasonló kérdésekre ad választ a szerző színesen, olvasmányosan megírt, de a legapróbb részletekig hiteles adatokra támaszkodó könyvében, mely az egyetlen, a honfoglalástól a Tanácsköztársaságig tartó évezred magyar külpolitikájáról és nemzetközi kapcsolatairól átfogó összegzést nyújtó munka.

Magyar Szemle Alapítvány, Budapest, 2019
Kossuth, Budapest, 1987
392 oldal · ISBN: 963093065X

SteelCurtain >!
Herczegh Géza: Magyarország külpolitikája

Ajánlom ezt a könyvet mindazoknak, akik folyton megfeledkeznek róla, hogy hazánk nem valami elvarázsolt birodalom, hanem Európa és a világ része, s hiába igyekszünk tudomást sem venni a világ többi részéról, azért a világ ránk is hat és az objektív valóság elöl el nem futhatunk, az áthághatatlan korlátok közé szorít minket. Ez az ország mindig akkor tudott fejlődni, amikor felismerték ezt, s mindig a megsemmisülés veszélyét idézte fel, ha fütyültek erre a felismerésre. Én többek közt ezt szűrtem le ebből a könyvből.

Vágó Ádám: A Kárpát-medence ősi kincsei
B. Szabó János – Sudár Balázs: Honfoglalás
Papp Klára – Bárány Attila – Kerepeszki Róbert (szerk.): Kultúra, művelődés, agrárium
Kincses Katalin Mária (szerk.): Hadi és más nevezetes történetek
Papp Imre – Angi János – Pallai László (szerk.): Emlékkönyv ifj. Barta János 70. születésnapjára
Fábián Laura – Gál Judit – Haraszti Szabó Péter – Uhrin Dorottya (szerk.): Micae Mediaevales V.
Biczó Piroska – Fodor István – Tóth Endre – Zsoldos Attila: Az Árpád-kor titkai
Horváth Jenő: Magyar diplomácia
Cseh Lajos: Magyarország oknyomozó története
Gyöngyössy Márton: Pénzgazdálkodás és monetáris politika a késő középkori Magyarországon