Herczeg ​Ferenc emlékezései 5 csillagozás

A várhegy / A gótikus ház
Herczeg Ferenc: Herczeg Ferenc emlékezései Herczeg Ferenc: Herczeg Ferenc emlékezései

Emlékezéseinek ​első része, A Várhegy (1933) gyermek és ifjúkorát, jogászi tanulmányainak és írói indulásának éveit beszéli el, kedélyesen, anekdotázva, humorral és öniróniával. A verseci sváb patikus fia a soknemzetiségű Bánság módosabb polgárságának világába születik bele, a kiegyezés utáni Magyarország ellentmondásos, de prosperáló korszakában. A német kultúrán nevelkedő gyerek fokozatosan válik magyarrá: Herczeg takargatás, öntömjénezés és minden önigazolási szándék nélkül adja elő ennek a folyamatnak lélektani és gyakorlati állomásait. S miközben életének eseményeiről – iskoláiról, bálokról, párbajokról – és fontos szereplőiről – családjáról, tanárairól, barátairól – eleven, színes képet rajzol, egyúttal valóságos enciklopédiáját adja a korabeli kisvárosi sváb, majd kisvárosi magyar, végül a fővárosi polgári, úri középosztályi életmódnak, szokásvilágnak, erkölcsöknek. Emlékezései második része, 1890 és 1914 közötti pályafutását beszéli el.
A… (tovább)

Szépirodalmi, Budapest, 1985
Singer és Wolfner, Budapest, 1933
264 oldal

Herczeg Ferenc: Herczeg Ferenc emlékezései

Meglehetősen felzaklatott ez a könyv. Egy gyönyörűen megírt történet az egykori bánáti svábok békebeli világáról, amelynek szülötte lelkesen toppan a monarchiás asszimiláció trikolor színpadára. Magyarrá válik, a zsidó Singer és Wolfner cég adja ki könyveit és lapját, becsületpárbajozik, jachtot vesz, szeli az Adria habjait és megidézi Velence lagúnáit. A svábok, miképp a zsidók is, tudják, hogy jólétük a birodalom stabilitásától függ, a lojalitás a boldogság záloga. Az idilli kötetet azonban a történelmi kontextus mégis vérbe áztatja. Ahogy az 1985-ös kiadás gondozója írja, „nyíltan vállalja a keresztény, magyar úri középosztály valamennyi téveszméjét” (bár akkor a szerkesztők a nemzetiségekre és zsidókra tett durvább megjegyzéseit kihagyták, kár, vajon az új NAT-os kiadásba már visszakerülnek?). Mert a szalon-antiszemitizmus, a kapás tótok, Tisza apoteózisa, a természetesnek tekintett szavazatvásárlások, a szemellenzős polgári jólét kavalkádja rosszra fordult. A Wolfnerből lett Farkas Istvánt Auschwitzba vitték, a Horthy-kor nagy irredenta Herczege vénségére pedig már nem tudott segíteni munkaadóján, és még azt is megérte, amikor víg verseci svábjait kíméletlenül tüntették el a föld színéről. Vajon mire gondolt akkor a Várhegyről letekintve?

Atestan>!
Herczeg Ferenc: Herczeg Ferenc emlékezései

Rengeteg mozaik a századfordulóról, s főleg az azt megelőző időszakról. Herczeg Ferenc igényes, szellemes író és pozíciójának köszönhetően számtalan politikussal, művésszel (Tisza István, Mikszáth Kálmán, Mednyánszky László, Csontváry-Kosztka Tivadar stb.) került valamilyen kapcsolatba; és ezekről mindig van valamilyen anekdotája, ami többnyire érdekes is. Néha kicsit feszélyez ugyan a személyisége, ez a pont csak az elfogadott mértékig frivol gentleman, aki álszerénykedve dicsekszik saját eredményeivel: de a bácskai sváb élet leírása (a Délvidék egykori gazdasági ereje mindig megdöbbent), a helyi politikai választások visszásságainak bemutatása, a kor művészeiről szóló apró történetek mind-mind izgalmas olvasmánnyá teszik a művét. Van abban is valami abszurd, ahogy végóráit éli a Monarchia, Herczeg meg békésen vitorlázgat az Adrián; de őszintén, még ehhez is meghozta a kedvem, ezért semmiképp nem tudom rovására írni. Ráadásul külön öröm volt a Herczeg-villát tervező Zrumeczky Dezsőről is olvasni, akinek a neve, talán korai halála miatt szinte teljesen feledésbe merült, holott néhány megmaradt önálló épületéről nem is szólva Kós Károly mellett neki is köszönhetjük az Állatkert épületeit és a Wekerle-telep központját.

vincent_vega>!
Herczeg Ferenc: Herczeg Ferenc emlékezései

Nagyon szerettem olvasni ezt a kötetet. Nagyszerű, színes-szagos, mozgalmas leírása egy letűnt világnak – a századfordulónak, illetve a 20. század elejének, igazi békebeli hangulattal, cseppet sem nehézkes, inkább könnyed stílussal. Nagyon érdekes volt az első rész 'A várhegy' ami a monarchiabeli bánáti svábok életébe enged bepillantást, talán nem sok hasonló témájú történet létezik. Nemkevésbé érdekes a már felnőtt Herczeg élete Budapesten, melyet 'A gótikus házban' ír meg.

Magical_Reaper>!

Egy ízben D. Vilmos nyerte meg a síkfutást, és mikor Edelsheim-Gyulai báró, a budapesti híres hadtestparancsnok, aki szintén megjelent az Orczy-kertben, megtudta, hogy D. Vilmos most szolgálja önkéntesi évét, maga elé hívatta, és megdicsérte, mint aki becsületet szerzett a hadseregnek. D., aki nem bírta tökéletesen a hadsereg nyelvét, valami szépet akart mondani, és olyasmit szerkesztett, hogy ő csak a császári királyi hadsereg hagyományaihoz hű, mikor gyakorolja magát a szaladásban.

Creusa>!

..leküzdhetetlen ellenszenv él bennem ifjúkori értetlenségem dokumentumaival szemben

80. oldal 3.fejezet szépirodalmi könyvkiadó Bp.

Magical_Reaper>!

A nevető ember kiszabadul a földi élet rabságából, föléje emelkedik a gondnak, betegségnek, föléje még a halálnak is.

Adriaticum>!

Mind a két város népe bortermelő volt, a verseciek azonban csak azt itták meg maguk, amit eladni nem tudtak, a fehértemplomiak pedig azt adták el, amit meginni nem tudtak.

123

Adriaticum>!

Legfőbb ideje volt már, hogy megtanuljak tisztességesen táncolni, mert mikor elmúlt nyáron a verseci dalosestén táncba vittem egy hölgyet, úgy rátapostam a lábára, hogy faképnél hagyott a tánchely közepén. A verseci barátaim akkor arról biztosítottak, hogy egész életemre blamáltam magamat, és én azt a tervet forgattam a fejemben, hogy meg kellene szöknöm, esetleg beállnom a francia idegenlégióba.

131

Adriaticum>!

Otthon az enyéimek arról ábrándoztak, hogy én egyszer majd a verseci takarékpénztár ügyésze leszek. Ezt a jól fizetett állást azért teremtette Jehova, hogy példát adjon, milyen jó dolga lehetne az emberiségnek, ha Éva nem harapott volna bele az almába.

157

Adriaticum>!

Nekem különben az a meggyőződésem, hogy a kapás ember lehet sváb vagy tót, kultúrember azonban Magyarországon csak magyar lehet.

226