Jó ​széllel francia partra 40 csillagozás

Herbert Ernest Bates: Jó széllel francia partra Herbert Ernest Bates: Jó széllel francia partra Herbert Ernest Bates: Jó széllel francia partra Herbert Ernest Bates: Jó széllel francia partra Herbert Ernest Bates: Jó széllel francia partra Herbert Ernest Bates: Jó széllel francia partra Herbert Ernest Bates: Jó széllel francia partra

H. E. Batest nem kell bemutatni a magyar olvasónak, aki éppen legjobb oldaláról, három háborús témájú regényéből ismeri ezt a kitűnő angol írót. Bates életébe is a háború hozta a nagy témát, s a negyvenes években írt háborús regényei hozták meg Batesnek a világsikert. Az író novelláival tűnt fel, újságíróként a vidéki élet rovatát írta az egyik nagy napilapban, a háborúban a Légierő tisztjeként szolgált. A Jó széllel francia partra történetét tiszta, szép, férfias líra hatja át. Rejtőzés, a menekülés veszedelmes körülményei közt megszülető szerelem, s a megszállt Franciaország közepéből pusztán e szerelem ereje által kimenekülő két fiatal ember sorsa jelképpé válik, és mindennél élesebben mutatja, mint fenyegetett a háború, s miért kellett a fasizmusnak elbuknia. És ez majdnem a legtöbb, amit egy háborús regényről elmondhatunk.

Eredeti megjelenés éve: 1944

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Horizont könyvek, Európa Zsebkönyvek

Palatinus, Budapest, 2005
314 oldal · ISBN: 9639578649 · Fordította: Róna Ilona
Európa, Budapest, 1998
294 oldal · ISBN: 9630763842 · Fordította: Róna Ilona
Európa, Budapest, 1993
308 oldal · ISBN: 9630754649 · Fordította: Róna Ilona

Herbert Ernest Bates: Jó széllel francia partra

Bates könyvéről a tompa, de szép színek, a csendes morajlás, a grapefruit íze – ami egyszerre édes és keserű – jut eszembe. Az regény egy lassan hömpölygő történet, szomorkás hangnemmel, amiben éreztem mégis minden pillanatban a háború iszonyatát, a szereplők lényét átitató félelmet, a létbizonytalanságot, de a bátorságot, emberséget is. Visszagondolva a negatív szereplők a történet harmadik harmadában jelennek csak meg, mintha ezzel is azt akarná az író érzékeltetni, hogy a hosszabb ideig tartó elnyomás, rettegés, éhezés milyen romboló hatással van az egyén személyiségére. Néha ez már talán vissza sem fordítható, de időnként a változások szürke-fekete leple alatt megcsillan valami a régi, megpróbáltatások előtti Ember jelleméből. Ez reményt ad, hogy az ember ember marad(hat) minden szörnyűség ellenére is.
Mindig van remény, csak hinni kell. Na, és nem árt egy kis szerencse sem…

Párduc50 P
Herbert Ernest Bates: Jó széllel francia partra

Ismét egy háborús, de ez a könyv a háborút a romantikával igyekszik párosítani. Angol szerző, francia szerző. Nekem néha egy kicsit túl romantikus volt, a háború sújtotta Franciaországból sokkal kevesebbet tudtam meg belőle, mint vártam. A szerző szerintem túl sokat játszadozik az olvasó érzelmeivel, néha kutya, vagy kisgyerek effektust éreztem. Mindemellett nem volt rossz olvasmány, talán majd nekiveselkedek a Bíbor sivatagnak is egyszer!

litvan
Herbert Ernest Bates: Jó széllel francia partra

Tudom, nem kell mindig elképesztően váratlan fordulat, hogy jó legyen egy könyv, de ennek a regénynek a története számomra kicsit vontatott és kiszámítható volt. Ettől függetlenül egy szép szerelmes regény, mely egy szövődő szerelem árnyékában ábrázolja a háborút.

Folyóvíz
Herbert Ernest Bates: Jó széllel francia partra

Az egyik kedvenc háborús könyvem. És ez még nem is olyan szomorú, mint az író már könyvei…

lilijan
Herbert Ernest Bates: Jó széllel francia partra

szép. igazi hősök. ráadásul csak mérsékelten depressziós a vége. és külön csodálatos, hogy úgy háborús regény, hogy egyszer nem voltunk tűzvonalban, és alig halnak emberek. mégis: újra érzem, milyen rendkívül szerencsések vagyunk mindannyian, akik nem láttunk háborút.

Chöpp

A halál a távollét egyik formájává vált, annyi csak, hogy egy arc csendesen eltűnt az ebédlőasztaltól, és hamarosan, bármennyire hiányzott is az embernek, másik, fiatalabb arc került a helyébe, buzgóbb, sőt talán szeretetreméltóbb is, elfedte a másik emlékét.

Gyöngyi69

Taylor nagyon fiatal volt, tizenkilenc vagy húszéves. Kitűnő tüzér. Olyan kitűnő, hogy Franklin néha elgondolkozott rajta, vajon tudja-e ez a fiú, hogy a háború nem egészen az ő kedvéért van, vagy hogy miért van egyáltalán. Látta némelykor, hogy a fiú szinte megrészegül egy nagyobb akció varázslatától, mámorban úszik, és szeme vidáman csillan a megerőltetésben arcára rakódott mocsokban. És elgondolkozott azon, milyen öregnek kell lennie az embernek ahhoz, hogy a félelem kiemelkedjék az izgalom magzati állapotából, és megerősödve tudatos gyötrelemmé váljon.

Gyöngyi69

Franklin elnézte a revolvert, és e pillanatban hivalkodó, szánalmasan haszontalan tárgynak látta. És éppilyen szánalmas a fegyverbe vetett hite. Annyira hozzászokott, hogy ház nagyságú fegyvert kezel, és annyi lőszert cipel, amivel egy kisebb várost is eltörölhetne a föld színéről, hogy lassanként megfeledkezett arról, hogy másfajta erő is van a világon. Nézte a három embert maga körül, amint itt ülnek a lámpafényben, és hangokra fülelnek. Egy nemzetnek három generációja. Egy végtelen néphez tartoznak, a kisemberekhez, olyan erő van a birtokukban, melyet megtörni sohasem lehet. Ebben a pillanatban kisembereknek látta őket, a földön fekhetnek, az arcukon tapodhatnak, de erejük mégis töretlen. Csodálatos, mindennél állhatatosabb, teremtőbb erő ez, s el se hitte volna, hogy ilyen van a világon: a szívük ereje.
Eltolta magától a revolvert az asztalon, és a leány rámosolygott. Franklin most biztosan tudta, hogy soha többé nem kételkedik benne. „Ha nekik elég az az erő, ami a szívükben van – gondolta – elég lesz nekem is.”

Gyöngyi69

Franklin szeme megszokta a sötétséget. Nézte az öreg arcát. Két orcáján a megszokott mély vonások most sötét repedésként szántottak bele az alig látható húsba. A szemét egyáltalán nem lehetett látni.

Gyöngyi69

Otthon, Angliában, az állomáshelyén ugyancsak mindennapos volt, hogy a bombázók nem tértek vissza, és bár a halál okozta, hogy cserélődtek az arcok az étkezdében, halálról mégsem beszélt senki. Némelykor mintha az egész dolog nem is számítana semmit. A halál a távollét egyik formájává vált, annyi lett csak, hogy egy arc csendesen eltűnt az ebédlőasztaltól, és hamarosan, bármennyire hiányzott is az embernek, másik, fiatalabb arc került a helyére, buzgóbb, sőt talán még szeretetreméltóbb is, s elfeledtette a másik emlékét.

Gyöngyi69

Ha egyszer puskám lenne, az is kevés volna, hogy kikészítsem őket – mondta Pierre. Még most is a helyén ült az asztalnál, mint az imént, amikor ő felment a szobájába. Háta mögött az öregasszony, lehajtott fejjel.
-Nem, nem! – felelt az apa. – Abból nem származik semmi jó.
– Jó? – csattant fel Pierre. – Jó?! De a mindenható Krisztus nevére, ki a csoda akar jót tenni?
– Nyughass – intette le az öregasszony. – Nem szabad így beszélni!
– Hát hogy beszéljen az ember?
– Beszélj, ahogy akarsz, csak Krisztus nevében ne! Nem akarom Krisztus nevét ilyen formán hallani!
– Lett volna csak a háborúban, a lövészárokban, hallhatta volna Krisztus nevét nemegyszer! Hallhatta volna, hogyan szólingatja le az égből a sok nyomorult.
– Éppen eleget láttam a háborúból – mondta az öregasszony. És eleget láttam Krisztusból is. Nincs tovább!

Gyöngyi69

Ő már sok lebombázott angol várost látott. Ott is sorban álltak az emberek, de több fény és öntudat látszott a várakozók arcán. Ismerte a bombázás szagát: savanyú, elkeserítő szag; de ilyen sivárságot, amit ez a fáradt kisváros lehelt ki porosan magából, ilyen halott szagot nem érzett soha.

Gyöngyi69

Az öregasszony újra elmosolyodott, és a mosolyáról O'Connornak eszébe jutott valami. Zsebébe nyúlt, és egy tábla csokoládét húzott elő. Az asztal végére ment, ahol az öregasszony állt, és feléje nyújtotta a csokoládét.
– Valószínűleg nem nagyon jutnak csokoládéhoz, asszonyom – mondta. Az asszony nem mozdult. Szemét O'Connorra szegezte.
– Vegye el – szólt az –, tessék, asszonyom. Nincs szükségem rá. Van nekem elég. Tegye el.
Az asszony még mindig nem mozdult, O'Connor meg tolta felé a csokoládét, és beletette a kezébe, de az nem mozdult még akkor sem. Lazán tartotta a csokoládét, barnásfehér kezével, a ruhájához szorítva. És végre megmozdult. Keservesen sírva, fejét s állát a mellére hajtotta, és összekulcsolta a kezét.

Gyöngyi69

Gázgyár mellett haladtak el a város túlsó szélén. A gazométer fél szinten állt, alacsonyra szállt mögötte az esti nap, hosszúra nyújtotta az árnyékokat a poros úton. Szél fújt az udvar felől, sűrű szénfüst szagát hozta meg gáz- és gőzszagot. De még ez is üdítőbb szag volt Franklin számára, mint a város szaga, ahol kiégette a nap az életet a porból, és a legyőzöttség megsavanyította az emberek életét. Ezt a szagot szívta magába, és emlékezete nem tudta kivetni magából többé soha.

Gyöngyi69

Bosszúsága elmúlt, megnyugtatta, hogy felelősséget érzett O'Connor hangjában és arckifejezésében. O'Connor harmincnégy éves volt. Légiszolgálata már kamaszkorában kezdődött, azok voltak a tanulóévei. Részt vett a harcokban Franciaországban, légi csatákban, kétszer sebesült. Arca kemény, sápadt, magabiztos. Nyugodtan megbízhat benne.