Őt ​kövessük! 10 csillagozás

Henryk Sienkiewicz: Őt kövessük! Henryk Sienkiewicz: Őt kövessük!

A Nobel-díjas író kisregényének hőse Caius Septimius Cinna, egy élvezetekben elmerült és kiábrándult római patrícius. Lelki nyugtalanságának enyhítésére Alexandriába utazik, ám még a híres bölcsek sem tudnak életének új értelmet adni. Feleségül veszi egyikük lányát, a szép és erényes Antheát, őt viszont rejtélyes betegség és rémlátomások kezdik gyötörni. Egy zsidó orvos tanácsára Jeruzsálembe utaznak ismerősükhöz, Poncius Pilatus helytartóhoz, aki nagy eseményre invitálja meg őket: három embert készül keresztre feszíttetni, köztük a nagy indulatokat kavaró Názáreti Jézust. A vele való találkozás örökre megváltoztatja Cinna és Anthea életét…

Eredeti cím: Pójdźmy za nim!

Eredeti megjelenés éve: 1892

Szent István Társulat, Budapest, 2007
74 oldal · ISBN: 9789633619216
Pallas, Budapest
136 oldal · puhatáblás

Poncius Pilátus

Henryk Sienkiewicz: Őt kövessük!

„A kötelességemet kell teljesítenem.”
Nyilatkozik így a kisregény és a mindenki által ismert bibliai történet egyik szereplője, Poncius Pilatus, mintegy lemosva magáról ezzel a felelősséget. És rögtön egy vitatott témához érkeztünk: vajon mennyit lehet engedni, hol húzódik a kötelesség határa és hol a szabad akaraté? Mennyire egybefésülhető a kettő?

Róma áttérése a horatiusi aurea mediocritasról a kereszténységre kezdőszett.
A názáretinek ehhez azonban meg kellett halnia, keresztre kellett feszíttetnie, hogy egy egyéni példán át láthassunk bele a kollektív átalakulásba. A mű mégsem túlzó, sőt legnagyobb előnye, hogy a lerágott csont alaptörténetet új köntösbe öltöztetve, izgalmasan, emberien tárja az olvasó elé. Ekkora terjedelemben ilyet alkotni nem kis teljesítmény. Mert lehet erről úgy írni, mint Bulgakov és lehet úgy, mint Karinthy, de Sienkiewicz a maga módján utolérhetetlen.

encus625 P>!
Henryk Sienkiewicz: Őt kövessük!

Szép, de rövid történet. Ebből fakadóan kidolgozatlan is, sok maradt ebben a kisregényben, bár néhány tájleírás mégis megkapó.

Szent István Társulat, Budapest, 2007
74 oldal · ISBN: 9789633619216
Miyako71 P>!
Henryk Sienkiewicz: Őt kövessük!

Csak A trilógia-t olvastam eddig a szerzőtől off, és ezek után nem tudom hova tenni ezt a kis rövid történetet. Nem látom, mit ad hozzá a Bibliából ismert történethez.

Iustitia >!

Mert lemondani a melegről és fényről annyit tesz, mint sötétségben hagyni a lelket, és ez a nyugtalanság. Így hát tapogatózva kinyújtjuk magunk elé a két karunkat, és a sötétben keresünk menekvést.

III. fejezet, 17. oldal

Iustitia >!

Nekem nem kötelességem, hogy megmentsek valakit, aki maga sem törődik a menekvésével.

VI. fejezet, 41. oldal

Szilvi_G>!

– Egy dolog van, amit ki nem állhatok: a túlzások. Aki a közelemben ezt a szót kiejti, egész napra elveszi a kedvemet. Az okos ember egy utat járhat csak, és az az arany középút.

VI. fejezet, 37. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Poncius Pilátus
Szilvi_G>!

– Láttad -e, Cinna, a madarak seregét, amelyek télen a ködös északról szállnak hozzánk? Tudod, mit keresnek Egyiptomban?
– Tudom. Meleget és fényt!
– Az emberek lelke is meleget keres, ez a szerelem; és fényt, ez az igazság. Ám a madarak tudják, hova kell repülniük, hogy e kincseket megleljék, de az emberek lelke lejtőkön jár, tévutakon, szomorúságban és nyugtalanságban.

III. fejezet, 16-17. oldal

Szilvi_G>!

Ennek a népnek a lelkét megmételyezte a keserűség és a gyűlölet, hiszen mi más akarna kereszttel fizetni a szeretetért, mint a gyűlölet?

VI. fejezet, 42. oldal

Szilvi_G>!

Ha például én nem hiszek az istenekben, az az én dolgom. Persze elismerem a vallás szükséges voltát, és ezt nyíltan hirdetem is, mert azt hiszem, a vallás fék az embereknek. A lovakat is be kell fogni, mégpedig jól.

VI. fejezet, 41. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Poncius Pilátus