A ​Polaniecki család 3 csillagozás

Henryk Sienkiewicz: A Polaniecki család Henryk Sienkiewicz: A Polaniecki család

Polaniecki, mint kérlelhetetlen hitelező, majd kedves rokon, végül egy viszonzatlan szerelemtől szenvedő nemes úr, ki kalandos élete értelmét keresi. Egy gyermek – számára a legkedvesebb – de akinek sorsa felett már ítélkeztek, lesz az, aki utolsó földi útján egybefűzi két szerelmes életét. Az eladósodott és intrikáktól sem mentes barátai között egyedül vállalja mindazt valóra mely életének értelme és cselekedeteinek mozgatója: a szerelem egy igazi asszony iránt. E könyvben megjelenik Sienkiewicz két remekbe szabott kisregénye is, a Polgár és nemes, valamint A harmadik, mely méltán tart igényt az olvasó érdeklődésére.

Eredeti cím: Rodzina Połanieckich

Eredeti megjelenés éve: 1894

Aquila, Debrecen, 1993
282 oldal · ISBN: 9638276126 · Fordította: Balla Mihály
238 oldal · Fordította: M. Hrabovszky Júlia

tgorsy
Henryk Sienkiewicz: A Polaniecki család

Inkább regény vázlatok, mint kidolgozott, kész művek. A fordítás csak rontott a helyzeten. Kezdetleges, primitív, magyartalan.
Értem én, hogy támogatni kell(ett) a lengyel nemzeti ipart, művészetet,stb. De ez most elég sekélyesre sikeredett. Az Egy tiszta nőben is a régi agrár társadalom csap össze a feltörekvő iparral, s a kettő harcában Tess felmorzsolódik. De miközben olvasom nem a társadalmi harcot látom, hanem szívszorító történetet.
Itt egy csupa „oh” meg „ah”, meg „bah”, meg „beh”, de annyira, de annyira csepeg-csöpög, hogy kínomban megkeresem az „eszmei mondanivalót”.
Van még a polcomon egy pár Sienkiewicz olvasásra várva. Ezek után igen-igen hátra sorolódnak.