Ő (Ő 1.) 2 csillagozás

Henry Rider Haggard: Ő Henry Rider Haggard: Ő Henry Rider Haggard: Ő Henry Rider Haggard: Ő

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Ez a könyv Ayesha címen is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1887

Singer és Wolfner, Budapest, 1900
314 oldal · keménytáblás · Fordította: Csepreghyné Rákosi Ida

SteelCurtain>!
Henry Rider Haggard: Ő

Ez az Ő az angol eredetiben sokkal kifejezőbb. Azonnal megmutatja, hogy ez a nagy Ő egy nő. De még véletlenül sem Nagy Ő, aki a szívünket töri össze, hanem Ő, akit szolgálunk.
Ő, aki uralkodik felettünk, egy kétezer éves kényúrnö. Élet-halál ura. Fekete alattvalók fehér királynője.
Haggard 19.századi kalandregénye képtelenségeivel együtt is meglepően frissnek hat. No persze egy klasszikusnak még dermedt állapotban is illik úgy gőzölögnie, mintha éppen akkor főzte volna ki szerzője. És hát lássuk be; Haggard ezt tényleg remekül összekotyvasztotta, s bár Piszkos Fredhez semmi köze, de azért kavarja rendületlenül. A világmegváltásközi szünetekre kiválóan alkalmas. Gyorsan olvasható, még a végére érve sem felejtjük el az elejét, ám ha végképp meg akarunk szabadulni tőle, egy-két fejrázással éppúgy letörölhetjük az agyunkban tárolt memóriakártyánkról, mint ahogyan négylábú barátaink nagylelkűen népes bolhakolóniákat telepítenek bundájukból a lakásunkba.

SteelCurtain>!

Én kérges szivű ember vagyok, a ki a gyengébb nemet (meg nem foghatom, hogy miért gyengébb) egy keserves emlékűt kivéve – teljesen kiküszöböltem életemből. De most benső rémülettel éreztem – tudtam – hogy soha sem fogom kiirtani ez asszony ragyogó fekete szemeinek és pokoli szépségének emlékét elmémből. Igaz, hogy ha egyáltalán érdemes beleszeretni egy asszonyba, legérdemesebb volt ebbe az egybe, a kinek kétezer éves tapasztalatai, a halál legyőzésének titka és mérhetetlen hatalom álltak rendelkezésére. De haj! késő volt azon töprenkedni, hogy érdemes-e vagy sem; mert amennyire megítélhettem magamat én, egy angol kollégium professzora, akit társai mindig nőgyűlölőnek csúfoltak, egy tisztességes középkorú férfi, halálosan és reménytelenül beleszerettem e fehér bűvésznőbe.

Ő sorozat · Összehasonlítás